zobacz

Transkrypt

zobacz
Scenariusz zajęć modelowych z wykorzystaniem języka angielskiego
przeprowadzonych przez
Monikę Sołtysiak w grupie dzieci 4-5 letnich.
Temat: „Zasady Pana niedźwiedzia”.
■ Cele ogólne:
● zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa podczas górskich wędrówek;
● rozbudzenie zainteresowania językiem angielskim;
● doskonalenie umiejętności rozumienia komunikatów ustnych ;
■ Cele szczegółowe:
● wymienia zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas spotkania z dzikim
zwierzęciem;
● przygotowuje piktogram ilustrujący jedną z zasad bezpiecznego zachowania
podczas spotkania ze zwierzęciem;
● powtarza wierszyki, polecenia, piosenki wykorzystywane podczas zajęć;
● postępuje zgodnie z instrukcją nauczyciela;
● ilustruje ruchem treść piosenki;
■ Metody pracy z dziećmi:
● czynne (samodzielnych doświadczeń, kierowania aktywnością, ćwiczeń);
● oglądowe (obserwacja);
● komunikacyjna;
● TPR (Total Physical Response) — metoda reagowania całym ciałem;
● audiolingwalna (wielokrotne powtarzanie tzw. drilling — dryl językowy)
■ Formy organizacyjne:
● zbiorowa;
● grupowa;
● indywidualna;
■ Środki dydaktyczne: pacynka/sylweta niedźwiedzia, tekst wiersza
M. Daneckiego „Niedźwiedzie zasady”, obrazki ilustrujące treść wiersza, płyta
CD, karton, kredki, wafle, miód, rodzynki, żurawina, płatki kukurydziane.
Przebieg:
● Przygotowanie do zajęć:
Zachęcenie do porządkowania zabawek na sygnał „Clean up” posprzątajcie
1
Poproszenie dziecka o zaproszenie dzieci do koła:
Come to me come to me, make a circle 1,2,3 chodźcie do mnie zróbmy koło
1,2, 3
● Zabawa powitalna - How are you? I’m fine, thank you. Jak się masz ? Bardzo
dobrze dziękuję.
● Przygotowanie dzieci do odczytania wiersza - rymowany sygnał nauczyciela
przygotowujący do aktywnego słuchania opowiadania:
Look and listen
Listen and look
It’s story time
jump In the book
● Odczytanie zagadki :
Jest brunatny, albo biały,
nos ma czarny, futra w bród,
zaś ze wszystkich smakołyków
on najbardziej lubi miód (niedźwiedź, a Bear)
● Wywiad z niedźwiedziem. Nauczyciel z pomocą pacynki/sylwety niedźwiedzia
zaprasza dzieci na wywiad z niedźwiedziem i czyta wiersz „Niedźwiedzie
zasady”. Prezentuje obrazki ilustrujące treść wiersza.
Niedźwiedzie zasady ( autor M. Danecki)
Proszę państwa, to jest miś.
Miś się wam przedstawi dziś!
Pośród lasów życie wiedzie,
lubi, by go zwać niedźwiedziem.
– Witam wszystkich, siądźcie w kole,
dzisiaj poznać się pozwolę.
Mieszkam tam, gdzie górskie lasy,
gdzie nie dotrą miast hałasy.
W lecie jem, a w zimie śpię,
czy ktoś więcej wiedzieć chce?
Co jem? Leśne smakołyki:
jem żołędzie – tak jak dziki,
jem nasiona, czasem grzyby,
skubnę trawę, łapię ryby,
czasem na życia osłodę
2
lubię pszczołom podkraść miodek.
Jeśli chcecie mnie przytulić,
muszę na coś was uczulić!
Wiedz, kolego, koleżanko,
że nie jestem przytulanką!
W lesie lubię chodzić sam,
w tłumie słabe nerwy mam.
I gdy obcy zapach czuję,
to się trochę denerwuję.
Gdy podejdziesz blisko dość,
wtedy mogę wpadać w złość!
Gdy mnie spotkasz na swej drodze,
obróć się na jednej nodze,
odejdź cicho, bo to sprawi,
że niedźwiadek cię zostawi.
Jeszcze kilka zasad mam,
które chcę przekazać wam.
Gdy wędrujesz w górskim lesie,
pilnuj wszystko to, co niesiesz.
Gdy ktoś resztek nie zabierze,
zwabi mnie – zgłodniałe zwierzę.
Pora wracać już do spania,
czas więc przyszedł pożegnania.
Góry często odwiedzajcie!
Do widzenia, pa, żegnajcie!
● O niedźwiedziu słów kilka. Nauczyciel zachęca do przypomnienia informacji,
jakich udzielił o sobie niedźwiedź. Pomogą w tym prezentowane w trakcie
czytania obrazki. O jakich zasadach powinniśmy pamiętać, wybierając się
w góry? Jak się zachować, gdy spotkamy niedźwiedzia?
●Wstęp do zabawy ruchowej : Stand up, let’s play. Wstańcie, pobawmy się
● Zabawa ruchowa „Bear is sleeping” na melodię „Panie Janie”
Bear is sleeping 2x
niedźwiedź śpi
In his cave 2x
w jaskini
Wintertime is coming 2x
zima nadchodzi
Very soon 2x
bardzo szybko
Ilustrowanie piosenki ruchem – do zabawy “Stary niedźwiedź..”
3
● Zasady postępowania-dzieci tworzą piktogramy, symboliczne obrazki
z zasadami postępowania w formie znaków ostrzegawczych:
Don’t scream- nie krzyczeć!
Don’t run- nie biegać!
Don’t feed a Bear – nie karmić niedźwiedzia!
● Wydanie polecenia przez dyżurnego:
Come to the toilet 1,2,3, come to the toilet come with me - chodźcie to
toalety 1,2,3 chodźcie ze mną.
Show me your hands- dirty, dirty hands- pokażcie mi swoje ręce- brudne,
brudne ręce
Wash your hands- dirty, dirty hands- umyjcie ręce- brudne, brudne ręce.
● Przywołanie dzieci przez nauczyciela do stolików : Come with me, sit down to
the tables quietly shhy – chodźcie ze mną usiądźcie do stołu cichutko
● Zabawa plastyczna: Narysuj misia zgodnie z instrukcją słowną, wykorzystując
dostępne materiały- wafle, rodzynki, miód, płatki kukurydziane, żurawina.
„Draw a head, Draw two eyes, Draw two small ears, draw a nose, draw
a mouth” - Narysuj głowę, oczy, dwa małe uszka, nos, usta.
● Zakończenie rymowanką na dywanie:
Teddy Bear, teddy Bear
Turn around
Teddy Bear, teddy Bear
Touch the ground
Teddy Bear, teddy Bear
Tie your shoe
Teddy Bear, teddy Bear
Good-bye to you
misiu, misiu
obróć się
misiu, misiu
dotknij podłogi
misiu, misiu
zawiąż buta
misiu, misiu
do widzenia
● Ewaluacja: Dzieci siedząc w kole na dywanie odpowiadają, która zabawa
najbardziej im się podobała.
Monika Sołtysiak
Nauczyciel mianowany PM10
4

Podobne dokumenty