Scenariusz zajęć dla Szkoły Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii

Transkrypt

Scenariusz zajęć dla Szkoły Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii
Sportowiec to współczesny rycerz – kodeks rycerski podstawą sportowego Fair Play
Scenariusz zajęć dla Szkoły Podstawowej nr 11
im. Żołnierzy Armii Krajowej
Projekt „Szkoła charakterów – przez sport do integracji”
Temat lekcji: Sportowiec to współczesny rycerz
– kodeks rycerski podstawą sportowego Fair Play
Opracował: Piotr Rogozioski
Scenariusz przeznaczony dla klas I-III szkoły podstawowej
I Czas lekcji:
Dwie godziny lekcyjne
II Cele lekcji:
1.Pokazanie młodym ludziom ponadczasowych wartości, jakie niezmiennie funkcjonują w świecie niemal od
zawsze, a w szczególnych sytuacjach, takich jak służba ojczyźnie (rycerze) oraz rywalizacja sportowa są wręcz
kluczowe i konieczne.
2. Po zakooczeniu lekcji uczeo:
- Wie kim byli rycerze, jakie mieli zadania i komu służyli
- Rozumie pojęcie kodeksu rycerskiego
- Umie dad przykłady kodeksu rycerskiego we współczesnej rzeczywistości
- Rozumie pojęcie „Fair Play”
- Rozumie porównanie rycerza do współczesnego sportowca
3.W trakcie lekcji uczeo doskonali umiejętności:
- Wiedzy z zakresu historii i kultury (w szczególności kultury sportu)
III Metody:
- Pogadanka
- Burza mózgów
- Praca z materiałem źródłowym (kodeks Fair Play stworzony przez Zofię i Ryszarda Żułowskich z PKOI)
- Praca w grupach
IV Materiały pomocnicze:
Niezbędne będą reprodukcje, ryciny obrazujące postacie rycerzy oraz 2 arkusze brystolu dla dwóch grup,
kredki, farby, wycinki gazet z ilustracjami sportowców w działaniu lub obrazujące różne typy zachowao
zgodne z kodeksem rycerskim i zasadami fair play.
1
Sportowiec to współczesny rycerz – kodeks rycerski podstawą sportowego Fair Play
V Przebieg lekcji:
1. Nauczyciel pokazuje dzieciom portret rycerza, najlepiej żeby był na koniu, w pełnym rynsztunku.
Pyta dzieci, z czym się im kojarzy ten wizerunek. Ponieważ są to małe dzieci, mogą jeszcze niewiele
wiedzied na temat historii – epoki rycerskiej. Można zatem nawiązad do różnego rodzaju legend, np.
arturiaoskich. Dalsze pytania powinny
dotyczyd zajęd rycerza, informacji
komu służył, jakie w dawnych czasach
były wartości. W razie konieczności
dopowiada dzieciom najważniejsze
informacje, na podstawie których
mają stworzyd moralny obraz rycerza.
Na tablicy nauczyciel zapisuje podane
przez dzieci cechy.
2. Następnie nauczyciel pokazuje zdjęcie
sportowca i pyta dzieci, jakimi
cechami powinien odznaczad się
prawdziwy sportowiec. Jeśli dzieci
mają trudnośd z odpowiedzią na to
pytanie, to posługuje się jakimś
rozpoznawalnym wzorem (np. Adam
Małysz), aby było im łatwiej wykonad
zadanie. Znowu nauczyciel zapisuje na
drugiej części tablicy uzyskane
odpowiedzi.
3. Nauczyciel wprowadza pojęcia: kodeksu rycerskiego i fair play (czyli „czystej gry” w sporcie)
Kodeks rycerski – zbiór zasad zachowania, jakimi kierowali się rycerze, aby mied szacunek i dobrą
opinię. To zapewniało im godne życie.
Fair play – zasady, jakimi powinien odznaczad się sportowiec podczas walki, bez względu na to czy
osiągnie zwycięstwo, czy porażkę.
4. Nauczyciel odczytuje uczniom kodeks rycerski oraz kodeks Fair Play (autorstwa Zofii i Ryszarda
Żukowskich)
Kodeks rycerza:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Broni zawsze swego honoru i czci.
Jest odważny i nie lęka się żadnego niebezpieczeostwa.
Walczy szlachetnie i szanuje przeciwnika.
Szkoli się w rycerskim rzemiośle.
Występuje w obronie słabszych i kobiet.
Zawsze mówi prawdę i jest sprawiedliwy.
Jest wierny władcy i ojczyźnie.
Nigdy nie łamie danego słowa.
Okazuje cześd kobietom i zachowuje się uprzejmie wobec wszystkich.
2
Sportowiec to współczesny rycerz – kodeks rycerski podstawą sportowego Fair Play
Kodeks Fair Play
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Fair Play - to mój pomysł na sukces w życiu i w sporcie, ale nie za wszelką cenę
Fair Play - to dla mnie radośd ruchu i współzawodnictwo, szacunek dla lepszego
Fair Play - to mój sposób na bycie sobą w życiu i w sporcie, w kontakcie z innymi
Fair Play - to życzliwośd dla ludzi, pomoc i współdziałanie w sporcie oraz w życiu mojej klasy,
szkoły, mojej rodziny
Fair Play - to równośd szans w grze, w zabawie, w zawodach, w rywalizacji koleżeoskiej
Fair Play - to ja i ty; to my i oni; dotyczy nas wszystkich
Fair Play - to przestrzeganie reguł gry i przepisów na co dzieo - w życiu i w walce sportowej
Fair Play - to troska o zdrowie moje i moich kolegów, mojej rodziny i przyjaciół, w czasie pracy
i wypoczynku
Fair Play - to poszanowanie ludzi, przyrody i środowiska
Fair Play - to moja walka z nielojalnością, niesprawiedliwością i oszustwami w życiu i w sporcie
Opracowali: Zofia i Ryszard Żukowscy
5. Następnie nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Każda z grup dostaje arkusz brystolu. Na środku
arkusza jedna grupa rysuje lub wkleja zdjęcie rycerza, a druga sportowca. Następnie z portretem
sportowca otrzymuje kodeks rycerski, natomiast grupa z portretem rycerza kodeks Fair Play.
Z przygotowanych gazetek, wycinków lub własnych rysunków mają dad graficzne przykłady
wybranych haseł. Nauczyciel cały czas nadzoruje pracę, pomaga, tłumaczy niejasności.
6. Uczniowie prezentują swoje prace. Po krótkiej dyskusji powinni dojśd do wniosku, że pewne
wartości są ponadczasowe – duma, honor, prawośd, służba ojczyźnie, godnośd. A rycerzy
i sportowców łączy przede wszystkim godna, uczciwa walka.
VI Dodatkowe informacje
Wierszyki do wykorzystania podczas lekcji lub jako inspiracja do kontynuacji tematu:
Gdy wojna się skooczyła,
Wsiadł rycerz Szaławiła
Na bułanego konia.
Za giermka wziął gamonia,
Co po wsiach kury kradł,
I milcząc ruszył w świat.
Miał giermek Roch na imię.
Nos odmrożony w zimie
Na gębie mu wykwitał
Jak rzepa pospolita.
A nade wszystko Roch
Spad lubił, bo był śpioch.
Miał rycerz zbroję podłą
I niewygodne siodło,
Do tego uprząż biedną
3
Sportowiec to współczesny rycerz – kodeks rycerski podstawą sportowego Fair Play
I strzemię tylko jedno,
Lecz za to żył w nim duch,
Co starczyłby za dwóch.
Tylko na jedną nogę
Przy bucie miał ostrogę,
Gorący w walkach udział
Sprawił, że włos mu zrudział.
Nietęgą postad miał,
Lecz rycerz był na schwał.
Jan Brzechwa – Przygody rycerza Szaławiły (frag.)
Na olimpiadzie u krasnoludków
padło już kilka rekordów głośnych:
mistrz długich biegów obiegł w pięd minut
pięd razy wokół pnia starej sosny.
Pięknie walczyło trzech oszczepników
- rywalizacja była szlachetna:
igłą sosnową o złoty medal
rzucili ponad połowę metra.
Obok pod grzybem walczą szabliści,
szpilkami świerków tną bardzo mocno.
Aby szpilkami nikt się nie zranił,
musieli ostre kooce im obciąd.
Ale wracajmy pod krzak jałowca,
gdzie mamy znowu rezultat świetny:
mistrz pchnięcia kulą rzucił borówką
całe dwadzieścia dwa centymetry.
Za to źle skooczył się skok do góry.
Ze trzy drabiny przynieście. . . Prędzej !
Bo krasnoludek - najlepszy skoczek
zawisł na srebrnej nici pajęczej.
Wincenty Faber – Olimpiada Krasnoludków
4