Scenariusz do lekcji pierwszej

Transkrypt

Scenariusz do lekcji pierwszej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
SCENARIUSZ DO LEKCJI PIERWSZEJ- PUNKT I.
Temat:
”Wpływ czynników środowiskowych na różnorodność życia flory i fauny w stawie parkowym”
Adresat:
Zajęcia są kierowane do uczniów Szkól Podstawowych.
Miejsce:
Park im. W. Szafera w Słocinie
Czas realizacji:
2,5 godziny
Cel główny zajęć:
Uczniowskie Projekty Badawcze
Cele operacyjne:
zbadanie właściwości wody stawowej i jej wpływ na życie organizmów,
zapoznanie się z gatunkami roślin i zwierząt wodnych,
poznanie przystosowań wybranych roślin i zwierząt do życia w wodzie,
poznanie prostych łańcuchów pokarmowych występujących w środowisku wodnym.,
wyszczególnienie sposobów ochrony wody,
znalezienie odpowiedzi na pytanie: jaki wpływ ma nasłonecznienie na życie flory
i
fauny w stawie?,
rozwijanie umiejętności badawczych dzieci w zakresie biologii, chemii, geografii,
matematyki i fizyki.
Umiejętności:
umiejętność rozpoznawanie organizmów wodnych.
umiejętność charakteryzowania stawu jako środowiska życia.
przeprowadzenie prostych obserwacji i pomiarów.
przedstawienie wniosków i uogólniania na podstawie analizy wykonywanych zadań.
uzasadnienie znaczenia czystości wody dla prawidłowego funkcjonowania życia w wodzie.
Postawy:
kształtowanie pozytywnych wartości i budowanie szacunku do przyrody
rozwijanie postawy badawczej i potrzeby aktywności pro środowiskowej.
zainteresowanie omawianymi zagadnieniami.
badanie więzi emocjonalnej uczniów z przyrodą.
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa w trakcie zajęć nad wodą
rozwijanie potrzeby aktywnej działalności na rzecz środowiska.
Metody:
obserwacja
pogadanka
Formy pracy:
grupowa,
zbiorowa
Środki dydaktyczne:
karty pracy (jedna na grupę)
termometr
zlewki, słoiki
kotwiczka do połowu roślin wodnych
lupy
klucze, przewodniki z fotografiami, ilustracjami i rysunkami do oznaczania organizmów
wodnych
aparat fotograficzny
Przebieg zajęć:
1. Omówienie zasad zachowania się w parku i bezpieczeństwa pracy przy zbiorniku wodnym.
2. Zapoznanie się z treścią regulaminu bezpiecznego zachowania się nad wodą:
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
 W czasie prowadzenia badań należy zachować szczególną
ostrożność.
 Nie wolno oddalać się od nauczyciela i grupy.
 Do wody można wchodzić tylko w gumowych butach.
 Nie należy chlapać woda, jeść w trakcie badań oraz pić wody ze
zbiornika.
 Rany i zadrapania należy zabezpieczyć wodoodpornym
plastrem, a następnie założyć gumowe rękawiczki.
 Po zajęciach należy dokładnie umyć ręce.
3. Przedstawienie sprzętu badawczego i zaprezentowanie jego działania.
4. Przeprowadzenie analizy zadań i przeszkolenie w wypełnianiu formularzy.
5. Podział uczniów na grupy i przydzielenie zadań do wykonania
A. Zadania I grupy:
-
pomiar współrzędnych geograficznych za pomocą odbiornika GPS
-
określenie rodzaju i typu wody w badanym akwenie
-
określenie stanu i wielkości akwenu
B. Zadania II grupy:
-
przeprowadzenie analizy fizycznych właściwości wody w badanym akwenie
przejrzystość, temperatura, barwa i zapach wody)
-
badanie chemicznych właściwości wody ( odczyn wody, alkaliczność w mg/L
CaCO3 , stężenie tlenu rozpuszczonego w wodzie i stężenie azotanów)
C Zadania III grupy :
-
rozpoznawanie roślinności występującej w toni wodnej akwenu
-
identyfikacja gatunków zwierząt wodnych
C. Zadania IV grupy:
-
analiza dna i struktury brzegowej badanego akwenu
-
określenie obecności zanieczyszczeń i poszukiwanie sposobów w ich zapobieganiu
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
(
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
badanie występowania zjawiska eutrofizacji
-
Nauczyciel czuwa na bezpieczeństwem uczniów. Pomaga w przeprowadzaniu badań, zbiorze i
identyfikacji materiału roślinnego oraz zwierzęcego. Wspólnie z uczniami analizuje otrzymane
wyniki i pomaga w wprowadzaniu ich do przygotowanych kart pracy.
Podsumowanie:
Na zakończenie wszystkie grupy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i omawiają otrzymane wyniki
badań. Analizując powyższe wyniki wyciągają odpowiednie wnioski. Nauczyciel dokonuje oceny
prac poszczególnych grup.
Oczekiwane osiągnięcia uczniów po zajęciach terenowych nad stawem
Uczeń:
potrafi prowadzić obserwacje i samodzielnie wyciągnąć wnioski.
zapoznaje się z charakterystycznymi roślinami i zwierzętami stawu oraz ich
przystosowaniem do życia w środowisku wodnym.
rozróżnia zależności pokarmowe w środowisku wodnym (stawu).
wie jaką rolę odgrywa woda w środowisku przyrodniczym Ziemi.
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
KARTA PRACY – punkt 1
Pierwszym miejscem naszych badań jest staw parkowy w kompleksie parku dworskiego w Słocinie
(dzielnica Rzeszowa). Jest to jedyny rzeszowski staw parkowy. Samego staw jest to niewielki
akwen zasilany wodą przesiąkową z terenu parku, o regulowanym za pomocą mnicha poziomie i
odpływie pod ulicą I. Paderewskiego. Teren stawu jest doskonałym obiektem dydaktycznym
(wpływ warunków środowiskowych na życie wodne) i jedynym w okolicy miejscem rozrodu
płazów. Można obserwować liczne parkowe gatunki ptaków. Zadziwia bardzo uboga fauna.
Dlaczego? Na to pytanie poszukamy odpowiedzi wspólnie.
Nad tym stawem przeprowadzimy następujące zadania:
1.Zadania I grupy
Waszym zadaniem jest pomiar współrzędnych geograficznych za pomocą odbiornika GPS
(zgodnie z instrukcją), określenie rodzaju i typu wody w badanym akwenie oraz określenie stanu i
wielkości akwenu. Otrzymane wyniki notujecie w [FORMULARZ – HYDROLOGIA: pkt 1-8]
2.Zadania II grupy
Waszym zadaniem jest zbadanie właściwości wody w badanym akwenie. W tym celu będą wam
potrzebne zlewki, termometr oraz zestaw odczynników. Badania przeprowadzamy zgodnie z
instrukcją znajdującą się w zestawie! Otrzymane wyniki zamieszczamy w [FORMULARZ –
HYDROLOGIA: pkt 10, 11.1,11.2, 11.3,11.4 i 11.7]. Z otrzymanych wyników parametrów
chemicznych możemy określić klasę czystości wody w badanym akwenie. Przeprowadźcie
wspólnie konwersację i analizę otrzymanych wyników a następnie dokonajcie wyboru klasy
czystości.
Klasa I – to wody o najwyższym stanie czystości, nadające się do picia i
hodowli ryb łososiowatych.
Klasa II – to wody dość czyste, nadające się do hodowli pozostałych ryb i
hodowli zwierząt gospodarskich, urządzania kąpielisk oraz celów
rekreacyjnych i sportów wodnych.
Klasa III – wody średnio zanieczyszczone, nadające się do zaopatrzenia
przemysłu ( z wyjątkiem zakładów wytwarzających urządzenia precyzyjne lub
produkty spożywcze), do nawożenia terenów rolniczych, wykorzystywanych
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
do produkcji ogrodniczej oraz upraw pod szkłem.
Wody pozaklasowe – pozostałe.
3.Zadania III grupy
Waszym zadaniem jest rozpoznawanie roślinności występującej w toni wodnej akwenu oraz
identyfikacja gatunków zwierząt wodnych. Określ roślinność występującą w nurcie rzeki / toni
wodnej akwenu oraz Podaj nazwę gatunków zwierząt , których obecność zaobserwowałeś Swoje
obserwacje zaznaczacie w [FORMULARZ – HYDROMORFOLOGIA: pkt.17 i 18]
4.Zadania IV grupy:
Waszym zadaniem jest
a. analiza dna i struktury brzegowej badanego akwenu. Wyniki zamieszczacie w
[FORMULARZ – HYDROMORFOLOGIA: pkt.1-2, 7-12].
b. określenie obecności zanieczyszczeń i poszukiwanie sposobów w ich
zapobieganiu. Określcie źródła zanieczyszczeń badanego cieku / akwenu i
podajcie możliwe sposoby zapobiegania pogarszaniu się stanu jakościowego
tych wód .Wyniki zamieszczacie w [FORMULARZ – HYDROLOGIA:
pkt.12].
c. zbadanie występowania zjawiska eutrofizacji. Odpowiedzcie na pytanie: Czy w
badanym akwenie występuję proces eutrofizacji ? a odpowiedz zaznaczcie w
[FORMULARZ – HYDROLOGIA: pkt.12].
Podsumowanie:
Na zakończenie wszystkie grupy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i omawiają otrzymane wyniki
badań. Analizując powyższe wyniki wyciągają odpowiednie wnioski. Wspólnie odpowiadamy na
pytanie :Dlaczego zadziwia uboga fauna?
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Podobne dokumenty