Chopin exemplary patriot

Transkrypt

Chopin exemplary patriot
Michał Szkudlarek
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Typ szkoły: ponadgimnazjalna (liceum ogólnokształcące)
Etap kształcenia: IV
Rodzaj zajęć: lekcja języka angielskiego
Temat zajęć: Chopin – exemplary patriot (Chopin – przykładny patriota)
Cele kształcenia:
1. Cele ogólne:
• doskonalenie umiejętności płynnego wypowiadania się, czytania oraz słuchania
ze zrozumieniem,
• rozwijanie umiejętności prawidłowego korzystania ze współczesnego źródła
wiedzy – Internetu.
2. Cele szczegółowe:
Uczeń:
• czyta tekst, aby ustalić najważniejsze wydarzenia w życiu słynnego kompozytora,
• interpretuje utwór muzyczny, kojarząc z nim ważne wydarzenia z historii Polski,
• łączy czytany tekst z adekwatną do niego ilustracją,
• buduje
dialogi
(pytania
o
drogę,
wskazywanie
drogi)
na
podstawie
wprowadzonego wcześniej słownictwa,
• rozwiązuje quiz dotyczący życia i twórczości słynnego kompozytora, korzystając
z dostępnych źródeł.
Metody kształcenia: praca z tekstem czytanym oraz słuchanym, pogadanka, praca
z materiałem stymulującym
Formy pracy: indywidualna, w parach, zbiorowa
Środki dydaktyczne i materiały:
karty pracy, magnetofon/ odtwarzacz CD, Internet (do zadania domowego)
Czas trwania zajęć: 2 × 45 minut
Przebieg zajęć:
I. Faza początkowa lekcji – 5 minut
Warm-up (zadanie wprowadzające tematykę lekcji – temat nie pojawia się na tablicy,
zostanie ustalony pod koniec lekcji)
Nauczyciel zwraca się do uczniów:
Can you give me the names of the most important Poles throughout the centuries?
Czy możesz podać nazwiska najważniejszych Polaków na przestrzeni wieków?
Uczniowie podają przykładowe nazwiska, które zostają zapisane na tablicy. Nauczyciel prosi
o uzasadnienie wyboru.
Why have you chosen this person?
Dlaczego wybrałeś tę właśnie osobę?
Jeśli nie padnie nazwisko Fryderyka Chopina, nauczyciel naprowadza uczniów na nie,
odtwarzając przygotowany wcześniej fragment muzyczny. Uczniowie po odsłuchaniu
nie powinni mieć problemów ze wskazaniem nazwiska tego ważnego Polaka.
What do you know about Frédéric Chopin? Co wiesz o Fryderyku Chopinie?
Tym pytaniem nauczyciel ustala wiedzę uczniów o wybitnym kompozytorze.
II. Faza śródlekcyjna – 35 minut
Zadanie 1 – czytanie ze zrozumieniem
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy z biografią Chopina. Zadanie uczniów polega
na przeczytaniu tekstu ze zrozumieniem oraz ustaleniu najważniejszych wydarzeń w życiu
kompozytora. Wydarzenia te zostaną ułożone chronologicznie na osi czasu.
Please read the following biography and then complete the axis concerning composer’s
life. Przeczytaj, proszę, poniższą biografię, a następnie uzupełnij oś dotyczącą życia
kompozytora.
Tekst jest dostępny w odrębnym dokumencie pod nazwą: karty_pracy.doc.
Źródło tekstu: http://www.essortment.com/all/fredericchopin_reze.htm
Nauczyciel sprawdza poprawność odpowiedzi, wybierając uczniów do omówienia
poszczególnych punktów.
Klucz odpowiedzi jest w odrębnym dokumencie pod nazwą: klucz_odpowiedzi.doc.
Zadanie 2 – skojarzenia muzyczne
Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że wysłuchają znanego utworu kompozytora (Etiuda c-moll
op. 10 nr 12). Ich zadaniem będzie ustalić, którego wydarzenia z życia kompozytora dotyczy
ten utwór. Będzie też wymagane uzasadnienie.
Listen to the piece of music and decide which event from Chopin’s life the music is
connected with. Why did Chopin compose such a work? What images come to your
mind when you listen to it? Wysłuchaj utworu muzycznego i powiedz, które wydarzenie
z życia Chopina jest z nim związane. Dlaczego Chopin skomponował takie dzieło? Jakie
obrazy ukazują się nam podczas słuchania tego właśnie utworu?
What do you know about that period in Polish history? Co wiesz o tym okresie w historii
Polski?
Klucz odpowiedzi jest w odrębnym dokumencie pod nazwą: klucz_odpowiedzi.doc.
Zadanie 3 – czytanie ze zrozumieniem
Uczniowie zapoznają się z poleceniem do zadania. Celem będzie przeczytanie tekstów
opisujących zabytki Warszawy związane z Fryderykiem Chopinem oraz połączenie ich
z odpowiednimi ilustracjami.
Match the descriptions of places with appropriate pictures. Połącz opisy miejsc
z odpowiednimi obrazkami.
Treść zadania jest dostępna w odrębnym dokumencie pod nazwą: karty_pracy.doc.
Źródło tekstu: http://chopin2010.um.warszawa.pl/en/miejsca
Klucz odpowiedzi jest w odrębnym dokumencie pod nazwą: klucz_odpowiedzi.doc.
Zadanie 4 – pytanie o drogę, udzielanie wskazówek
Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że ich zadaniem będzie praca w parach (uczniowie dobierają
się sami lub wskazuje ich nauczyciel), polegająca na stworzeniu dialogu, w którym uczniowie
wcielają się w rolę turysty pytającego o drogę oraz w rolę osoby udzielającej wskazówek.
Uczniowie budują swoje wypowiedzi na podstawie podanego w ramce materiału
leksykalnego oraz dołączonej mapy centrum Warszawy z zaznaczonymi miejscami znanymi
uczniom z poprzedniego ćwiczenia.
Treść zadania jest dostępna w odrębnym dokumencie pod nazwą: karty_pracy.doc.
Klucz odpowiedzi jest w odrębnym dokumencie pod nazwą: klucz_odpowiedzi.doc.
Zadanie 5 – słuchanie ze zrozumieniem
Uczniowie zapoznają się z poleceniem do zadania:
Listen to the recording about the history of one of the places connected with Chopin and
answer the questions. Wysłuchaj nagrania dotyczącego historii jednego z miejsc związanych
z Chopinem i odpowiedz na pytania.
Treść nagrania pochodzi ze strony:
http://chopin2010.um.warszawa.pl/sites/default/files/12_churchoftheholycross.mp3
Nagranie odtwarzamy do 5 minuty i 50 sekundy. Jest ono dłuższe, ale utworzone pytania
wymagają takiej właśnie długości. Nagranie zostaje odtworzone dwukrotnie. Po pierwszym
słuchaniu uczniowie weryfikują swoje odpowiedzi z kolegami lub koleżankami siedzącymi
obok nich. Po drugim słuchaniu nauczyciel ustala poprawne odpowiedzi z całą klasą.
Treść zadania jest dostępna w odrębnym dokumencie pod nazwą: karty_pracy.doc.
Klucz odpowiedzi jest w odrębnym dokumencie pod nazwą: klucz_odpowiedzi.doc.
III. Podsumowanie
Zadanie 7 – wyrażanie opinii
Nauczyciel prosi uczniów o wyrażenie opinii o Fryderyku Chopinie. Uczniowie kształtują je
pod wpływem wszystkich wykonanych do tej pory zadań. Po wysłuchaniu kilku opinii
(w zależności od czasu, jaki pozostał do końca lekcji) nauczyciel wraz z klasą ustala temat
lekcji, który zostaje zapisany na tablicy.
Zadanie domowe
Uczniowie, wykorzystując dostępne źródła (książki, filmy, Internet), mają za zadanie znaleźć
odpowiedzi do quizu dotyczącego życia Fryderyka Chopina. Część z pytań jest związana
z materiałem wykorzystanym na lekcji.
Treść zadania jest dostępna w odrębnym dokumencie pod nazwą: karty_pracy.doc.
Klucz odpowiedzi jest w odrębnym dokumencie pod nazwą: klucz_odpowiedzi.doc.
KARTY PRACY
1. Please read the following biography and then complete the
axis concerning composer’s life.
Chopin’s biography
Frédéric François Chopin (1810–1849), Polish-born (in
Żelazowa Wola) composer and renowned pianist, was the creator
of 55 mazurkas, 16 polonaises, 26 preludes, 27 etudes, 21
nocturnes, 4 ballads, and 4 scherzos. But did you know that
Chopin's teacher was disappointed in him because he never wrote
a Polish opera? And what of his national allegiance? Did you know that Chopin's family was
of French lineage? Did you know that he was buried in Paris but asked that Polish soil be
sprinkled over his grave? These are but a few of the lesser-known facts about the well-known
musician.
Chopin was born Frédéric (spelled in Polish as Fryderyk) François (Franciszek)
Chopin, his very name indicative of the blended impact two countries made on the precocious
musician's life. His father, Nicholas Chopin, was a French tutor to many aristocratic Polish
families, later accepting a position as a French teacher at the Warsaw Lyceum.
Although Chopin later attended the Lyceum where his father taught, his early training
began at home. This included receiving piano lessons from his mother. By the age of six,
Chopin was creating original pieces, showing innate prodigious musical ability. His parents
arranged for the young Chopin to take piano instruction from Wojciech Żywny.
Żywny taught the boy the work of classical composers Bach, Mozart, and Beethoven,
but with an ear open and sympathetic to the individualism infiltrating the music of a dawning
Romantic Period. Artistically, this period represented an era dedicated to the creation of ideas
and impressions, beauty, imagination and sentiment. The music synonymous with this time
was intensely personal and emotional. Emphases were placed on color, tone, and dynamics,
a rather impressive outbreak from the “follow the rules” Classical Period with its focus on
structure and form. Wojciech Żywny's tutelage influenced the young Chopin perhaps
immeasurably, as Chopin's compositions were Romantically expressive and emotional, yet
defined by a purity derived from the Classical Period before him.
When Chopin was sixteen, he attended the Warsaw Conservatory of Music, directed
by composer Joseph Elsner. Elsner, like Żywny, insisted on the traditional training associated
with Classical music but allowed his students to investigate the more original imaginations of
the Romantic style as well.
As often happened with the young musicians of both the Classical and Romantic
Periods, Chopin was sent to Vienna, the unquestioned center of music for that day. As a fresh
19-year-old graduate of music studies he gave piano concerts and then arranged to have his
pieces published by a Viennese publishing house there. While Chopin was in Austria, Poland
and Russia faced off in the apparent beginnings of war. He returned to Warsaw to get his
things in preparation of a more permanent move that took place in 1830. While there, his
friends gave him a silver goblet filled with Polish soil. He kept it always, as he was never able
to return to his beloved Poland. His family forbade him to come home, fearful for his safety.
French by heritage, and desirous of finding musical acceptance from a less traditional
audience than that of Vienna, Chopin ventured to Paris. Interestingly, other young musicians
had assembled in the city of fashion with the very same hope. Chopin joined Franz Liszt,
Hector Berlioz, Felix Mendelssohn, Vincenzo Bellini, and Auguste Franchomme, all
proponents of the “new” Romantic style.
Although Chopin did play in the large concert halls on occasion, he felt most at home
in private settings, enjoying the social milieu that accompanied concerts for the wealthy. He
also enjoyed teaching, as this caused him less stress than performing. Chopin did not feel that
his delicate technique and intricate melodies were as suited to the grandiose hall as they were
to smaller environments and audiences.
News of the war in Poland inspired Chopin to write many sad musical pieces
expressing his grief for “his” Poland. Among these was the famous “Revolutionary Etude.”
Plagued by poor health as well as his homesickness, Chopin found solace in summer visits to
the country. Here, his most complex yet harmonic creations found their way to the brilliant
composer's hand. The “Fantaisie in F minor”, the “Barcarolle”, the “Polonaise Fantaisie”,
“Ballade in A flat major”, “Ballade in F minor”, and “Sonata in B minor” were all products of
the relaxed time Chopin enjoyed in the country. Prolific as this might seem, Chopin's earlier
teacher, Elsner, voiced his disappointment in Chopin's inability to create an opera for the sake
of Poland.
As the war continued in Warsaw and then reached Paris, Chopin retired to Scotland
with friends. Although he was far beyond the reach of the revolution, his melancholy attitude
did not improve and he sank deeper into a depression. Likewise, his health did not rejuvenate
either. A window in the fighting made it possible for Chopin to return to Paris as his health
deteriorated further. Surrounded by those that he loved, Frederic Francois Chopin died at the
age of 39. He was buried in Paris. Chopin's last request was that the Polish soil in the silver
goblet be sprinkled over his grave.
Based on what you have read please write the event and the place connected with
Chopin’s life.
2. Listen to the piece of music and decide which event from Chopin’s life the music is
connected with. Why did Chopin compose such a work? What images come to your
mind when you listen to it?
Etiuda c-moll op. 10 nr 12 („Rewolucyjna”)
What do you know about that period in Polish history?
3. Match the descriptions of places with appropriate pictures.
1
2
5
6
3
4
Text 1
Its subsequent owners, the Radziwiłł family, added the extension wings in 1738–1740. In
1817 the palace was purchased by the government of the Polish Kingdom to become the seat
of the Tsarist Viceroys. On February 24, 1818 the 8-year-old Frederic Chopin gave his first
public concert here at a Charity Society dinner. The young virtuoso performed the Concert in
E minor by Wojciech Jirovec (Gyrowetz). After World War I the building was refurbished to
cater to the needs of the newly reconstituted Polish governmental authorities, as the palace
became the official seat of the Council of Ministers.
During World War II the Germans transformed the palace into a casino and hotel which in
fact saved the building from being destroyed. After WWII the palace once again became the
seat of the Council of Ministers. In 1955 the Warsaw Pact treaty was signed here and in 1989
the Polish Round Table Agreement. The palace has been the office of the President of Poland
from 1993.
Text 2
After the death of Chopin’s older sister Ludwika, his younger sister Izabella who lived in the
palace was left with the souvenirs of her brother. In 1863 Count Berg, the Tsar’s viceroy, was
shot from the palace windows. In retribution all the inhabitants of the palace were evicted and
all their belongings were destroyed. Among the items thrown out of the windows and burnt
was the composer’s piano. C.K. Norwid commemorated this dramatic moment in a famous
poem. Today there is a plaque on the wall of the building to remind passers-by of this event.
Text 3
This late Baroque palace constructed in the mid 18th century was once the property of Teodor
Wessl, the Treasurer, and from 1780 for over a hundred years it was the Post Office
headquarters. It was from here that on October 2, 1830 Frédéric Chopin left for fame – to
Vienna and further to Paris. He took with him a handful of soil from his fatherland, a diary
with entries by his acquaintances and friends, and scores and letters of recommendation. He
never returned to his homeland. In the following years the building housed the editorial
offices of popular papers such as: ‘Kurier Codzienny’ (Daily Courier) and ‘Tygodnik
Ilustrowany’ (Weekly Illustrated). The building burnt down during the Warsaw Uprising in
1944. It was restored to its 19th-century appearance after the war. Today it is the seat of the
Public Prosecutor’s Office and the Institute of Justice.
Text 4
The most famous monument in the world of the composer is located in the Royal Łazienki
Park in front of the gate to Ujazdowskie Avenue near the Belweder. The monument is among
the most recognized symbols of Warsaw. It has been reproduced numerously. The most
famous of these, a 1:1 copy, is in Japan. The construction of the Warsaw monument was
planned as early as the end of the 19th century but the difficulty of obtaining a permit from
the Tsarist authorities, and the necessary funds, and finally the outbreak of the First World
War delayed the project until after Poland had regained its independence in 1918. The
monument designed by Wacław Szymanowski (1859–1930), won the competition in 1909.
From the outset it was perceived as exceedingly controversial due to the very non-traditional
form and expression of the monument. Szymanowski, the secessionist sculpture, depicts in
bronze the composer in profile sitting under a windblown willow, listening to the sounds of
nature of his native Mazovia. The monument was unveiled on November 14, 1926. Its strong
symbolism of the strength of the Polish spirit was the reason it was the first Polish monument
blown up by the Germans on May 31, 1940. Reconstructing it after the war became a national
obligation. This is described by a sentence engraved on its plinth on October 17, 1946: ‘The
monument of Frederic Chopin, destroyed by the Germans on May 31, 1940, will be rebuilt by
the Nation’. It was meticulously restored, based on copies and photos, and returned to its
place in 1948 confirming the conviction of Mickiewicz’s character, Wajdelot, which is also
engraved on the plinth:
Fire will bite through painted history,
Treasures will be stolen by armed thieves,
Only a song will remain…
For more than fifty years now, on summer Sundays, from May to September (at 12.00 and
4.00 p.m.), the music of Chopin is played on a piano set up in front of the monument. The
audience in the park and gardens, across the lawns, for an hour or more, can listen and let
themselves be captivated by the beauty of the music.
Text 5
The church was constructed at the end of the 17th century. Its principal architect was Józef
Belotti with the facade and two towers the work of Józef and Jakub Fontana. There are two
external staircases leading to the main entrance and a sculpture of Christ bearing his Cross
before the main entry. The church has three naves and two levels. The crypts are on the lower
level and numerous tombs and epitaphs of prominent people can be found on the upper level.
Text 6
This Baroque palace raised on a vast brick support is generally known as the Ostrogski Castle.
It houses the Frédéric Chopin Museum. The building, designed by the eminent Tylman of
Gameren, became the seat of the Music Institute, and later the Conservatory in the mid 19th
century. The Frédéric Chopin Museum boasts the world’s largest collection of keepsakes
belonging to the composer. These include compositions written in his own hand, letters,
personal belongings and a piano on which Chopin composed towards the end of his life.
4. Giving directions. Look at the map (you already know the places) and in pairs act out
dialogues using the expressions listed below in the box. The starting point has been
indicated. Use the names from the map.
Could you tell me how can I get to…?
go straight on
turn left/right
take the first/second/third turning on the right/left
on your left/right
pass the crossing
between
opposite
next to
5. Listen to the recording about the history of one of the places connected with Chopin
and answer the questions.
1) Why is the church important when considering Frédéric Chopin’s life?
2) Where is the urn located?
3) What problems were encountered after Frédéric Chopin’s death?
4) Who was the courier in the event?
5) What measures were taken to deliver the parcel safely?
6) What happened to letters between Frédéric Chopin and George Sand?
7) How was it possible that “the parcel” found its place in the church?
8) How can be the whole event described?
Nagranie pobrane ze strony:
http://chopin2010.um.warszawa.pl/sites/default/files/12_churchoftheholycross.mp3
6. Please refer to all the exercises we have done so far. What opinion do you have about
Frédéric Chopin?
HOMEWORK
Using different sources please find the answers to the following quiz.
Quiz
1. In which city was Chopin born?
Paris, France
London, England
Warsaw, Poland
Żelazowa Wola, Poland
2. During which year was Chopin born?
1876
1849
1756
1810
Russian
English
3. Chopin's father was of which nationality?
Polish
French
4. At what age did Chopin publish his first work?
15
10
20
7
Classical
Contemporary
5. Chopin's music belongs to which category?
Baroque
Romantic
6. Chopin composed almost exclusively for which instrument?
Piano
Flute
Cello
Violin
Polonaise
Mazurka
7. Which of the following is not a dance?
Waltz
Nocturne
8. What did Chopin perform for his Warsaw “farewell” concert?
Funeral March in C minor
Mazurka in F sharp minor op. 6 no. 1
Piano Sonata in C minor op. 4
Piano Concerto no. 1 in E minor
9. At the age of 21, Chopin moved to which country?
England
Spain
France
Scotland
10. How did Chopin feel about public performance?
He was arrogant and haughty; he enjoyed showing off.
He frequently competed against Franz Liszt, a friend of his.
He performed as frequently as possible in order to make money.
He was modest and shy; he avoided public performance.
11. Chopin’s preludes were inspired by which work?
Beethoven’s Piano Sonatas
Bach’s Well-Tempered Clavier
Weber’s Invitation to the Dance
Mozart’s Piano Sonatas
12. Chopin dedicated which work to Franz Liszt?
Waltzes op. 64
Piano Concerto no. 2 in F minor op. 21
Études op. 10
Preludes op. 28
13. Chopin’s lover, George Sand, was which of the following?
Musician
Writer
Baker
Clothier
Homosexual
Heterosexual
14. How did George Sand describe Chopin?
Bisexual
Asexual
15. Why did George Sand end her relationship with the composer?
She suspected that he had fallen in love with her daughter.
He spent too much time giving public performances.
She caught him with another woman.
She did not enjoy the company of a musician.
16. Chopin succumbed to which illness while living in France?
Pneumonia
Cholera
17. Where was Chopin buried?
Père Lachaise Cemetery – Paris, France
Montmartre Cemetery – Paris, France
Westminster Abbey – London, England
Powązkowski Cemetery – Warsaw, Poland
Tuberculosis
Smallpox
18. What did Chopin wish to have buried with him?
Franz Liszt’s autograph
George Sand’s perfume
Bach’s Well-Tempered Clavier
Polish soil
19. Chopin’s heart was removed. Where was it placed?
Powązkowski Cemetery – Warsaw, Poland
Chopin Family Manor – Żelazowa Wola, Poland
Church of the Holy Cross – Warsaw, Poland
Père Lachaise Cemetery – Paris, France
20. Who said the following about Chopin?
“We may be sure that a genius like Mozart, were he born today, would write concertos
like Chopin and not like Mozart.”
Robert Schumann
Franz Liszt
George Sand
Felix Mendelssohn
KLUCZ ODPOWIEDZI
ZADANIE 1
Przeczytaj poniższą biografię i uzupełnij oś czasu dotyczącą życia kompozytora.
1. 1810 – Żelazowa Wola; place of birth.
2. 1816 – Warszawa; first pieces composed by the author.
3. 1829 – Vienna; a series of concerts.
4. 1830 – Paris; Chopin fleas to the French capital in order to avoid harsh times in Poland.
5. 1848 – Scotland; a visit planned as a retreat from the time of war in France.
6. 1849 – Paris; Chopin dies.
ZADANIE 2
Wysłuchaj utworu muzycznego i zdecyduj, którego wydarzenia z życia kompozytora
dotyczy. Dlaczego Chopin skomponował taki utwór? Jakie skojarzenia pojawiają się,
gdy słyszysz taką muzykę?
Utwór to Etiuda c-moll op. 10 nr 12 zwana „Rewolucyjną” – bezpośrednio powiązana
z wyjazdem Chopina z Polski. Uważa się, że autor skomponował go na wieść o zajęciu
Warszawy przez Rosjan. Wszystko to wydarzyło się wraz z upadkiem powstania
listopadowego.
Co wiesz o tym okresie w historii Polski?
Polska w okresie zaborów. Utracono skromne symbole polskiej państwowości.
Skutki powstania listopadowego:
• Polityczne. W lipcu 1831 roku powołano Komisję Rządu Tymczasowego
pod prezesurą gen. Franciszka Ksawerego Dąbrowskiego, która na terenach zajętych przez
wojska rosyjskie przeprowadziła likwidację administracji powstańczej. Jesienią 1831 roku
Rosjanie powołali Rząd Tymczasowy pod kierownictwem Fiodora Engela, którego zadaniem
była pacyfikacja i militaryzacja Królestwa, administracja została podporządkowana
naczelnikom wojennym. Naczelnie komenderujący czynną armią generał-gubernator
Królestwa Polskiego feldmarszałek Iwan Paskiewicz 22 listopada 1831 roku wydał z rozkazu
cesarza Mikołaja I postanowienie unieważniające „na zawsze” wszystkie uchwały
i rozporządzenia „Rządu Rewolucyjnego”. W 1832 roku nastąpiło znaczne ograniczenie
autonomii Królestwa Polskiego: zastąpienie konstytucji Statutem Organicznym, wcielenie
armii polskiej do rosyjskiej, zniesienie polskiego sejmu i samorządów, postępująca
rusyfikacja administracji; namiestnikiem królestwa został Iwan Paskiewicz.
• Kulturalne.
Likwidacja
polskiego
szkolnictwa
wyższego,
obniżenie
jakości
szkolnictwa średniego, spadek liczby szkół elementarnych, wprowadzenie języka rosyjskiego
jako dodatkowego do szkół średnich.
• Gospodarcze. Nałożono wysoką kontrybucję, zbudowano na koszt Polski cytadelę
z silnym garnizonem rosyjskim, wprowadzono barierę celną na granicy polsko-rosyjskiej,
po 1840 roku wprowadzono rosyjski system monetarny oraz system miar i wag.
• Demograficzne. Interwencyjna armia rosyjska przywlokła ze sobą epidemię cholery,
dziesiątkującą ludność Królestwa. W wyniku powstania około 11 tysięcy osób opuściło kraj,
w następnych latach sporą liczbę mężczyzn z Królestwa wcielono do armii rosyjskiej.
•
W ramach represji do specjalnych batalionów, tzw. kanonistów Armii Imperium
Rosyjskiego, wcielono dzieci polskie.
ZADANIE 3
Połącz opisy miejsc z właściwymi rysunkami.
Opis 1 – rysunek (1) Pałac Radziwiłłów, obecna rezydencja prezydenta Polski
Opis 2 – rysunek (2) Pałac Zamoyskich
Opis 3 – rysunek (5) budynek Poczty Saskiej
Opis 4 – rysunek (6) pomnik Chopina w Łazienkach
Opis 5 – rysunek (3) Kościół św. Krzyża; miejsce, gdzie złożono serce Chopina
Opis 6 – rysunek (4) siedziba muzeum Chopinowskiego
ZADANIE 4
Udzielanie wskazówek co do drogi. Popatrz na mapę (znasz już te miejsca) i odegraj
w parach dialogi, używając wyrażeń z ramki poniżej. Punkt startu został zaznaczony
na mapie. Użyj nazw z mapy.
Przykład dialogu:
A: Excuse me. Could you tell me how can I get to the Zamoyski’s Palace from here?
B: Certainly. Go straight on for about 500m. When you reach crossing with Marszałkowska
Street, please turn left. Go straight on to the traffic lights and turn right into Świętokrzyska
Street. Go straight on for about 500m again. The palace is on your left.
A: Thank you very much for the directions.
B: You’re welcome. Have a nice day. Good bye.
A: Good bye.
ZADANIE 5
Wysłuchaj nagrania dotyczącego historii jednego z miejsc powiązanych z Fryderykiem
Chopinem i odpowiedz na pytania.
1. The church is important because:
- it’s the Chopin’s parish church
- final resting place of Frédéric Chopin’s heart (his body is in France)
2. In the left column in the central nave.
3. Russian authorities didn’t agree for Chopin’s body to be transported back to Poland.
4. Louise, Frédéric’s sister, was the courier.
5. Louise hid the heart in a jar of spirits. The jar itself was in a wooden box so that it didn’t
look suspicious. When crossing the border the box was hidden under Louise’s skirt.
6. Louise didn’t want to be caught with them so she sent them back to George Sand. George
Sand burnt them.
7. Acquaintance with the president of Warsaw helped. His son was a priest and convinced the
church authorities to place the heart in the Holy Cross church.
8. The event can be described as an act of courage.
ZADANIE 6
Po wykonaniu dotychczasowych ćwiczeń powiedz, co sądzisz o Fryderyku Chopinie.
Students’ own answers. Własne odpowiedzi uczniów.
ZADANIE DOMOWE
Dysponując różnymi źródłami, znajdź odpowiedzi do poniższego quizu.
1. Żelazowa Wola, Poland
2. 1810
3. French
4. 15
5. Romantic
6. Piano
7. Nocturne
8. Piano Concerto no. 1 in E minor op. 11
9. France
10. He was modest and shy; he avoided public performance.
11. Bach’s Well-Tempered Clavier
12. Études op. 10
13. Writer
14. Asexual
15. She suspected that he had fallen in love with her daughter.
16. Tuberculosis
17. Père Lachaise Cemetery – Paris, France
18. Polish soil
19. Church of the Holy Cross – Warsaw, Poland
20. Robert Schumann

Podobne dokumenty