Temat: Ekologiczny styl życia – daj się wciągnąć!

Transkrypt

Temat: Ekologiczny styl życia – daj się wciągnąć!
Konspekt lekcji wychowawczej
w ramach Tygodnia Ekologicznego
Temat: Ekologiczny
styl życia – daj się wciągnąć!
Cele ogólne:
zapoznanie z różnorodnymi formami działań ekologicznych
kształtowanie właściwych postaw i zachowań ekologicznych
uświadomienie wpływu każdego człowieka na otoczenie.
Cele szczegółowe:
uczeń:
potrafi wymienić przykłady działań ekologicznych w codziennym życiu
wie, co to znaczy ekologiczny styl życia
wie, w jaki sposób należy dbać o zasoby środowiska
potrafi uzasadnić konieczność prowadzenia działań ekologicznych
Metody pracy: pogadanka, elementy dyskusji, burza mózgów
Formy pracy: grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: arkusze papieru
Przebieg lekcji
Faza wstępna (przygotowawcza)
sprawy organizacyjno – porządkowe (powitanie, obecność)
wprowadzenie do tematu lekcji: Pogadanka – Czym zajmuje się ekologia?
EKOLOGIA - nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem
oddziaływań pomiędzy organizmami, a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi
organizmami.
zapoznanie uczniów z tematem, celami i formą zajęć.
Faza główna (realizacyjna)
Nauczyciel dzieli klasę na 3 Ekogrupy, każdej z nich przekazuje zadanie do wykonania i
arkusz papieru, określa czas pracy – 20 min. Uczniowie w swoich grupach omawiają
przydzielone zadania i pomysły zapisują na arkuszach papieru. Każdy arkusz ma być
podpisany – imię i nazwisko każdego członka grupy, klasa .
a) EKOgrupa 1 – zadanie 1 – ZOBOWIĄZANIA DO DZIAŁAŃ EKOLOGICZNYCH
W DOMU i W SZKOLE
Zastanów się i wypisz jak najwięcej pomysłów jak możesz działać ekologicznie w domu i
w szkole – np. jak oszczędzać wodę i światło, co robić ze śmieciami?
b) EKOgrupa 2 – zadanie 2 – ZOBOWIĄZANIA DO DZIAŁAŃ EKOLOGICZNYCH
W SKLEPIE
Zastanów się i wypisz jak najwięcej pomysłów na działania ekologiczne w sklepie – np. jakie
aktykuły wybierać, w jakich opakowaniach, czego unikać?
c) EKOgrupa 3 – zadanie 3 – ZOBOWIĄZANIA DO DZIAŁAŃ EKOLOGICZNYCH
POZA DOMEM – NA PODWÓRKU, W MIEŚCIE
Zastanów się i wypisz przykłady działań ekolgicznyc poza domem – np. w jakie akcje
ekologiczne można się włączać, czym podróżować?
Faza końcowa (podsumowująca)
Przedstawiciele grup prezentują wyniki pracy w grupie.

Podobne dokumenty