Scenariusz szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy

Transkrypt

Scenariusz szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy
Scenariusz szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
dla uczniów klas I-III
Przygotowała : Sylwia Wal
Termin: kl. I – 22.06.2013 r.
kl. II – 23.06.2013 r.
kl. III – 24.06.2013 r.
Cele:
- uświadomienie uczniom celowości i konieczności przystąpienia do
podjęcia działań ratujących życie drugiego człowieka
Cele szczegółowe:
- Uczeń powinien znać zasady i zabiegi ratujące życie
- Uczeń powinien wykazać postawę odpowiedzialności za życie drugiego
człowieka.
Miejsce szkolenia: sala nr 1
Czas trwania: 2 godziny lekcyjne dla każdej klasy
Metoda zajęć: pogadanka, rozmowa, pokaz, ćwiczenia
Pomoce dydaktyczne: apteczka pierwszej pomocy, fantomy do resuscytacji
krążeniowo – oddechowej, mata
Przebieg zajęć:
Zajęcia rozpoczynają się od zapoznania uczniów z celami zajęć. Uświadamiana
jest uczniom konieczność szybkiego przystąpienia do udzielania pomocy
przedlekarskiej w sytuacji zagrożenia życia ludzkiego oraz jak ważne dla życia
poszkodowanego jest podjęcie działań ratowniczych w ciągu pierwszych 4 minut od
zdarzenia. Prezentowany jest krótki film animowany o udzielaniu pierwszej pomocy.
Pierwszym etapem szkolenia jest stwierdzenie, czy ktoś potrzebuje pomocy,
pokazany jest właściwy sposób podchodzenia do nieznanej osoby potrzebującej
pomocy i uświadomienie, że najważniejsze jest bezpieczeństwo osoby chcącej udzielić
pomocy.
W drugim etapie zadawane są pytania dotyczące znajomości numerów
telefonów instytucji, które powinny być powiadomione o zagrożeniu zdrowia lub
życia człowieka. Prezentacja prawidłowego zgłoszenia zdarzenia.
Każdy uczeń otrzymuje tekturowy telefon komórkowy do złożenia. Dzieci
w parach dzwonią do siebie i inscenizują rozmowę z dyspozytorem służb
ratunkowych.
• Pogotowie ratunkowe
• Centrum powiadamiania ratowniczego
• Straż pożarna
• Policja
Rozmowa i pokaz w jaki sposób:
- podchodzimy do osoby nieprzytomnej
- sprawdzamy przytomność
- oceniamy, czy poszkodowany oddycha,
W dalszej części prezentowany są czynności w sytuacji kiedy osoba poszkodowana:
• oddycha
prezentujemy ułożenie osoby poszkodowanej na boku ( ułożenie bezpieczne ) –
ćwiczenia praktyczne na sobie nawzajem
• nie oddycha
przystępujemy do zapoznania uczniów z zasadami prowadzenia resuscytacji
krążeniowo - oddechowej na fantomach (2 wdechy, 30 uciśnięć) - młodzież ćwiczy na
fantomach działania ratownicze.
Krótka ewaluacja uwzględniająca przedstawiane treści i umiejętności. Zajęcia
przedstawiają działania ratownicze w takim zakresie, w jakim może udzielić pomocy
uczeń edukacji wczesnoszkolnej.
Sylwia Wal

Podobne dokumenty