pobierz katalog aukcji
pobierz katalog aukcji
okl_416x270s3_44_194_96str.qxd 5/10/16 8:10 AM Page 1 DOM AUKCYJNY OKNA SZTUKI AUKCJA 44 (194) 31 maja 2016 Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI Milanówek, ul. Grodeckiego 17 WARSZAWA, 31 V 2016 okl_416x270s3_44_194_96str.qxd 5/10/16 8:10 AM Page 2 katalog dost´pny w internecie: www.oknasztuki.pl fotografia cyfrowa – Agata Cio∏ek (tel. 22 822 73 74) opracowanie graficzne – ALFA T¸UMACZENIA i DTP D. Stukach i V. Stukach Spó∏ka Jawna – 601 156 866 bli˝sze informacje, dokumentacja, ekspertyzy, zamówienia pocztowe, telefoniczne i mailowe 05-822 Milanówek, ul. Grodeckiego 17 tel. 503 122 535, (22) 755 83 11 e-mail: [email protected] konto: Dzie∏a Sztuki, Maria Ochalska 74 9291 0001 0088 2635 3000 0010 Wydawca: Maria Ochalska, Dzie∏a Sztuki, Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI Aukcja 44 (194) Malarstwo, grafika, rysunek, rzemios∏o artystyczne we wtorek, 31 maja 2016 o godzinie 19.00 w Bibliotece Narodowej w Warszawie Al. Niepodleg∏oÊci 213, w Sali im. Za∏uskich, wejÊcie A (od strony parku) Wystawa przedaukcyjna w dniu aukcji od godziny 13.00 1 Trzy drzeworyty Marii HISZPA¡SKIEJ-NEUMANN (1917 Warszawa – 1980 tam˝e) z kolekcji Wac∏awa Józefa Zawadzkiego, z dedykacjami dla niego i najbli˝szych. 1 „DYSPUTA MARCHOLTA ZE SCHO¸ASTYKAMI”, 1954 drzeworyt, 21 x 15,5 cm, sygnowany i datowany o∏ówkiem pod rycinà l.d. „Hiszpaƒska Neumann”, p.d. „1954”, poÊrodku tytu∏ pracy. Dedykacja: „Kochanej Zofijce z mnóstwem najlepszych ˝yczeƒ i najserdeczniejszych uca∏owaƒ od myszy i ca∏ej mysiej rodziny 15. V. 1954”. Ilustracja do sztuki R. Brandstaettera Wojna ˝aków z panami. 400 2 4 3 2 KORWETA, 1949 3 drzeworyt na bibu∏ce, 12,5 x 19 cm, sygnowana i datowana pod klockiem, o∏ówkiem l.d. „Mysz”, p.d. „1949”. PoÊrodku dedykacja: „Kaczorkowi i Józkowi ze Êlicznym mysipiskiem”. 400 „NOWA RUDA”, 1951 drzeworyt na bibu∏ce, 13 x 19 cm, sygnowany pod klockiem o∏ówkiem l.d. „Mysz 1951 Nowa Ruda (drzeworyt)”. Dedykacja: „Kochanemu Józkowi z najserdeczniejszymi ˝yczeniami Mysz z rodzinà”. Artystka znana jest najbardziej jako graficzka, ilustratorka ksià˝ek – zilustrowa∏a lub wykona∏a projekty ok∏adek do ok. 70 tytu∏ów, m.in. „Testament wielki” Villona, „Z∏ota legenda”, „Legendy o królu Arturze”, „Wojna ˝aków z panami” Brandstaettera. Równolegle tworzy∏a grafik´ warsztatowà. Jej prace wykonane w pierwszych latach po wojnie nawiàzujà do prze˝yç obozowych. Póêniej pojawia si´ architektura miejska (Sandomierz, Nowa Ruda, ZamoÊç), ludzie, dzieci, sceny historyczne. Cz´sto u˝ywa∏a pseudonimu „mysz”. 500 5 4 Jan RUBCZAK (1884 Stanis∏awów – 1942 zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym Auschwitz) FARA w KAZIMIERZU nad WIS¸Ñ akwarela, 31 x 41 cm w Êwietle passe-partout, sygnowana l.d. „Jan Rubczak” Motywy kazimierskie odnajdujemy w innych pracach artysty, jak choçby Spichlerz w Kazimierzu nad Wis∏à, 1909, akwaforta z akwatintà. 4 400 6 5 Helena ZAREMBA CYBISOWA (1911 Równe – 1986 Warszawa) „BAZAR NA POLNEJ” olej na tekturze, 40 x 50 cm, sygnowany l.d. „H.Zaremba Cybisowa”. Malarka; pejza˝e, sceny rodzajowe, martwe natury. Studia w ASP w Warszawie w l. 19311935. Podró˝e do Francji i Niemiec, po wojnie – do W∏och, Grecji, Hiszpanii. Od 1946 asystentka, z czasem profesor w warszawskiej ASP. Przed wojnà wystawia∏a w Salonach IPS, po wojnie w Zach´cie, krakowskim TPSP; tak˝e w Berlinie, Wiedniu, Chicago. Obrazy w Muzeach Narodowych w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, w Muz. im. Wyczó∏kowskiego w Bydgoszczy. 5 000 7 6 Jean Pierre Marie JAZET (1788 Pary˝ – 1871 tam˝e) wed∏ug rysunków 6 „LA COURSE (Gonitwa)” 7 „PRÉPARATIFS D’UNE COURSE (Przygotowania do wyÊcigu)” 1 100 Carle’a VERNETA 1 100 (1758 Bordeaux – 1836 Pary˝) mezzotinty, 40 x 50 cm, sygnowane pod p∏ytà: „C-le Vernet, Dél.” i „Jazet Sculp.” 8 „LE DÉPART (Start)” 1 100 Z cyklu „Course de chevaux ∫ Rome” (1827). Carle Vernet uznawany by∏ wówczas za najlepszego malarza koni. Jazet cieszy∏ si´ s∏awà pierwszego sztycharza we Francji. 8 7 8 9 9 9 Alfons KARPI¡SKI 10 Jan WYDRA (1875 Rozwadów – 1961 Kraków) (1902 Ciecierzyn k. Lublina – 1937 Otwock) RÓ˚E w WAZONIE MARTWA NATURA z FIO¸KIEM ALPEJSKIM i DRAPERIÑ olej na tekturze, 29 x 50 cm, sygnowany p.d. „a. Karpiƒski”. TwórczoÊç tego artysty znakomicie wpisuje si´ w sztuk´ m∏odopolskich salonów i buduarów. Karpiƒski ca∏e ˝ycie malowa∏ pi´kne kobiety, damy, aktorki, modelki. By∏ bardzo cenionym portrecistà, ale równie wielkà popularnoÊcià cieszy∏y si´ jego martwe natury, a szczególnie kwiaty. Karpiƒskiego cechuje pod wzgl´dem stylistycznym prostota i elegancja oraz niezwyk∏a jednorodnoÊç. Mimo licznych nowych stylów i tendencji w sztuce wspó∏czesnej pozosta∏ wierny klimatowi malarstwa M∏odej Polski. 11 000 olej na p∏ótnie, 76 x 60 cm, sygnowany l.d. „Jan Wydra” Studia artystyczne odby∏ w latach 1923-1928 w warszawskiej Szkole Sztuk Pi´knych pod kierunkiem Tadeusza Pruszkowskiego i W∏adys∏awa Skoczylasa. W 1925 wstàpi∏ do ugrupowania Bractwo Êw. ¸ukasza wzorowanego na Êredniowiecznym cechu rzemieÊlniczym. Bra∏ udzia∏ w organizowanych przez jego cz∏onków plenerach w Kazimierzu Dolnym oraz we wszystkich krajowych ekspozycjach: w Towarzystwie Zach´ty Sztuk Pi´knych (1928, 1929, 1932), Instytucie Propagandy Sztuki (1933) w Warszawie, Miejskiej Galerii Sztuki w ¸odzi (1929) i Bydgoszczy (1929) oraz Towarzystwie Przyjació∏ Sztuk Pi´knych w Krakowie (1930). Na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu (1929) otrzyma∏ srebrny medal. Uczestniczy∏ ponadto w wystawach w Kopenhadze (1930), Carnegie Institute w Pittsburghu (1930) i The Art Institute w Chicago (1931), Musée Rath w Genewie (1931) oraz w XIX Biennale w Wenecji (1934). Martwe natury w twórczoÊci artysty sà wielkà rzadkoÊcià. 9 500 10 11 11 TRZY projekty ilustracji do Kandyda Woltera w wydawnictwie „Wiedza”: 11 Antoni UNIECHOWSKI (1903 Wilno – 1976 Warszawa) CANALE GRANDE, 1947 piórko, tusz na papierze, 21 x 29,5 cm, sygnowany i datowany monogramem „AU 1947”. 600 12 12 Antoni UNIECHOWSKI NA WENECKIM NABRZE˚U, 1947 piórko, tusz na papierze, 21 x 29,5 cm, sygnowany i datowany monogramem „AU 1947”. 600 13 13 Antoni UNIECHOWSKI „KANDYD UCZTUJE w WENECJI z SZEÂCIOMA KRÓLAMI”, 1947 piórko, tusz na papierze, 21 x 29,5 cm, sygnowany i datowany monogramem „AU 1947”. Lata powojenne to okres wielkiego zapotrzebowania na nowe wydawnictwa i ilustracj´ ksià˝kowà. Wybitny wydawca ówczesnej „Wiedzy”, Wac∏aw Zawadzki zaproponowa∏ Antoniemu Uniechowskiemu ilustrowanie Lutni Puszkina w opracowaniu Tuwima, a nast´pnie Kandyda Woltera (kilkadziesiàt rysunków do Kandyda zachowa∏o si´, znajdujà si´ obecnie w Muzeum Literatury w Warszawie). 600 12 14 Antoni UNIECHOWSKI 14 OGRODNICZKI piórko, tusz na papierze, 21 x 29,5 cm, niesygnowany. 600 15 Antoni UNIECHOWSKI W DRODZE NA POJEDYNEK, 1947 piórko, tusz na papierze, 21 x 29,5 cm, sygnowany i datowany monogramem „AU 1947”. 600 16 15 Antoni UNIECHOWSKI NA PERONIE, 1947 piórko, tusz na papierze, 21 x 29,5 cm, sygnowany i datowany monogramem „AU 1947”. Znakomity rysownik, ilustrator i grafik. Studia artystyczne (1924-1929) w warszawskiej Akademii Sztuk Pi´knych. Zdoby∏ wielkà popularnoÊç widokami starej Warszawy i ilustracjami z ˝ycia jej mieszkaƒców. Wyró˝nia je lekkoÊç kreski, dowcip, stylizatorska wirtuozeria. W latach 1945-1956 zwiàzany by∏ z tygodnikiem „Przekrój”. Ilustrowa∏ klasyk´ polskiej i obcej literatury. Zajmowa∏ si´ tak˝e scenografià teatralnà, telewizyjnà i filmowà, projektowa∏ plakaty. 16 600 Prezentowane rysunki Antoniego Uniechowskiego pochodzà z kolekcji wybitnego warszawskiego wydawcy i kolecjonera Wac∏awa Józefa ZAWADZKIEGO (1899 – 1978), bibliofila, dzia∏acza PPS i KOR. 13 17 Wac∏aw BIELAWSKI (1906 Warszawa – po 1939) SANNA w LESIE, 1931 olej na p∏ótnie, 63 x 95 cm, sygnowany i datowany l.d. „Wac∏aw Bielawski 1931”. Studiowa∏ malarstwo w warszawskiej Szkole Sztuk Pi´knych u K. Tichego i T. Pruszkowskiego w latach 1923-1933. Jako student otrzymywa∏ liczne nagrody. Od 1928 roku wystawia∏ w Towarzystwie Zach´ty Sztuk Pi´knych w Warszawie, dwukrotnie nagrodzony, w roku 1928 i 1930. Malowa∏ g∏ównie pejza˝e i portrety. By∏ cz∏onkiem grupy artystycznej „Rzut”. Dwa jego obrazy znajdujà si´ w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. 4 500 14 18 Wiktor KORECKI (1890 Kamieniec Podolski – 1980 Milanówek) POTOK LEÂNY ZIMÑ, przed 1939 r. olej na tekturze, 67 x 99,5 cm, sygnowany l.d. „Wiktor Korecki”. Przedwojenne prace artysty sà rzadkoÊcià na rynku antykwarycznym. W powstaniu warszawskim sp∏on´∏a pracownia malarza z wi´kszoÊcià jego dorobku. 16 000 15 19 Witold DEDERKO (1906 Siedlce – 1988 Warszawa) „JOLA ZE STARÓWKI”, ok. 1965 guma warszawska, 11 x 8 cm, sygnowana o∏ówkiem p.d. monogramem „WD”, na odwrocie autorskie napisy: sygnatura i tytu∏ pracy. Fotografik, aktor, pedagog, teoretyk fotografii. By∏ potomkiem znanych fotografików – synem Mariana Dederko, który opracowa∏ techniki fotogumy i fotonitu, a wnukiem Sotera Dederko. Uczy∏ si´ w pracowni swego ojca Mariana, prowadzi∏ z nim spó∏k´ autorskà, która dzia∏a∏a do 1930 r. i krótko po 1945. Od roku 1925 bra∏ aktywny udzia∏ w wystawach fotograficznych. W latach trzydziestych pracowa∏ jako przedstawiciel firmy Kodak w Polsce, reporter, od 1929 r. by∏ kierownikiem reporta˝u w Polskiej Agencji Telegraficznej. Wielokrotnie nagradzany. 500 16 20 Witold DEDERKO „RATUSZ w POZNANIU”, 1964 guma warszawska, 9 x 7,5 cm, sygnowana i datowana „W64”, na odwrocie autorskie napisy: sygnatura i tytu∏ pracy. 500 17 21 Jacek MALCZEWSKI (1854 Radom – 1929 Kraków) KOBIETA NA TLE GAJU, 1917 olej na tekturze, 100 x 71 cm, sygnowany i datowany p.d. „1917 /J. Malczewski”. Ekspertyza El˝biety Charaziƒskiej. „Przez artystyczne ˝ycie Jacka Malczewskiego przewin´∏y si´ trzy bliskie jego sercu kobiety. Pierwsza by∏a mi∏oÊcià m∏odzieƒczà; dwie nast´pne pojawi∏y si´ ju˝ w jego ˝yciu dojrza∏ym – skrajnie odmienne, pochodzàce z ró˝nych Êrodowisk: ˝ona – Maria z Gralewskich i wieloletnia muza Maria Balowa. Szczególna wi´ê ∏àczy∏a tak˝e malarza z Michalinà Janoszankà (1884 – 1952), wielkà admiratorkà jego twórczoÊci, a zarazem zaufanà powiernicà i wieloletnià modelkà. [...] Równolatka i kole˝anka jego córki, Julii, a tak˝e malarka i pisarka zafascynowana osobowoÊcià i talentem Jacka, który by∏ dla niej [...] jednym z najwi´kszych wspó∏czesnych Polaków, pieÊniarzy ojczyzny. [...] Pozna∏a go, b´dàc jeszcze dzieckiem, w czasie zar´czyn jej wuja Kaniewskiego z siostrà Marii Malczewskiej, a nast´pnie wzrasta∏a w atmosferze kultu dla artysty – przesiadywa∏a w kolejnych jego pracowniach, obserwujàc jak mistrz maluje; s∏ucha∏a jego zwierzeƒ nawet na temat jego pierwszej mi∏oÊci do Wandy Karczewskiej; niemal codziennie bywa∏a w kolejnych mieszkaniach Malczewskich, towarzyszy∏a Jackowi w wyprawach do teatru. Na pewno te˝ pod jego wp∏ywem podj´∏a nauk´ na Wy˝szych Kursach dla Kobiet im. Adriana Baranieckiego, a nast´pnie studia na akademii wiedeƒskiej; korzysta∏a te˝ ze wskazówek malarskich mistrza. W 1931 roku opublikowa∏a niezwykle emocjonalnie napisanà ksià˝k´ Wielki Tercjarz – moje wspomnienie o Jacku Malczewskim. 18 Po rozstaniu Malczewskiego z Marià Balowà, Janoszanka by∏a jego d∏ugoletnià modelkà. Jej rysy majà liczne Polonie, Pytie, Nike, g∏owy anio∏ów, malowane po 1914 roku. By∏a te˝ wielokrotnie portretowana przez artyst´: najpierw jako dziecko w ogrodzie na Zwierzyƒcu, potem ju˝ jako kobieta dojrza∏a. Jednym z najpi´kniejszych jej wizerunków jest intrygujàcy portret z 1916 roku – m∏odej, dorodnej kobiety w bia∏ej szacie ukazanej na tle bujnego parku” (Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska, Jacek Malczewski, ˝ycie i twórczoÊç, Wydawnictwo Kluszczyƒski, Kraków s. 35-36). W 1917 roku Malczewski maluje jeszcze cztery podobne kompozycje z Michalinà Janoszankà jako modelkà. Dwie z nich znajdujà si´ w zbiorach publicznych (Muzeum Podlaskie w Bia∏ymstoku), dwie sà w∏asnoÊcià prywatnà. Ró˝nià si´ u∏o˝eniem splecionych ràk modelki i fragmentami tego samego gaju jarz´binowego. Od pozosta∏ych trzech kompozycji nasz obraz ró˝ni si´ jeszcze fantazyjnym szalem uk∏adajàcym si´ w skrzyd∏a. Prezentowany obraz nie by∏ dotychczas znany. Nabyty w latach 50. w warszawskiej Desie na Starówce pozostawa∏ przez ca∏y czas w r´kach tej samej rodziny. Por. reprodukcja na s. 36 cytowanej ksià˝ki oraz ok∏adka katalogu aukcji UNICUM z 17 marca 1991 r. 290 000 19 22 Wac∏aw BIELAWSKI (1906 Warszawa – po 1939) ZAGRODA z ˚URAWIEM i KRZY˚EM, 1931 olej na p∏ótnie, 66,5 x 96,5 cm, sygnowany i datowany p.d. „Wac∏aw Bielawski 1931” 6 000 20 23 Jan KRZYSZKOWSKI (1893 Kraków – 1944 MyÊlenice)) ZABUDOWANIA WIEJSKIE ZE STUDNIÑ olej na tekturze, 48 x 68 cm, sygnowany l.d. (trudno czytelne): „JKrzyszkowski”. Malarz i pedagog, uczeƒ krakowskiej ASP. W latach 19141918 s∏u˝y∏ w Legionach. Po I wojnie pracowa∏ jako nauczyciel w Krakowie i MyÊlenicach. By∏ cz∏onkiem krakowskiego oddzia∏u ZZPAP i wiceprezesem Zwiàzku Legionistów. Najcz´Êciej malowa∏ pejza˝e, zw∏aszcza z okolic MyÊlenic. 3 600 21 26 Józef CHE¸MO¡SKI (1849 Boczki pod ¸owiczem – 1914 Kuklówka k. Grodziska Maz.) W WAGONIE III KLASY w ROSJI, 1887 tusz lawowany, gwasz na papierze naklejonym na tektur´, 25,6 x 39 cm, sygnowany i datowany p.d. „J. CHE¸MO¡SKI”, pod rysunkiem p.d. autorski (?) napis o∏ówkiem:” Intérieur d’Une [!] Wagon Russe [!] de III Classe”. Na odwrocie naklejone orzeczenie dr. Kazimierza Buczkowskiego, zaprzysi´˝onego bieg∏ego sàdowego, potwierdzajàce autorstwo Józefa Che∏moƒskiego: wystawione w Krakowie 4. VI.1940 r. Prac´ zaopiniowa∏ równie˝ Tadeusz Matuszczak w 2007 r. (opinia nie za∏àczona). Rysunek wykonany zosta∏ jako ilustracja dla „Le Monde Illustré” – paryskiego tygodnika, z którym Che∏moƒski, podczas swego pobytu w Pary˝u, wspó∏pracowa∏ od poczàtku 1884, tworzàc rysunki ilustrujàce ró˝ne bie˝àce wydarzenia. Wspó∏praca trwa∏a jeszcze przez trzy lata po powrocie do kraju wiosnà 1887. Omawiany rysunek powsta∏ w koƒcu 1887 i by∏ reprodukowany (w wersji drzeworytniczej) w „Le Monde Illustré”, nr 1615 z dnia 10 marca 1888, na stronie 153. Reprodukcj´ podpisano: 24 Tadeusz AJDUKIEWICZ (1852 Wieliczka – 1916 Kraków) W¢DROWIEC – SCENA ALEGORYCZNA, 1893 tusz, akwarela na tekturze, 36 x 25 cm, sygnowany i datowany l.d. „Tadeusz Ajdukiewicz 893”. By∏ artystà zwiàzanym z mecenatem arystokracji i dworów panujàcych; w tych kr´gach zrobi∏ prawdziwà karier´, a jego obrazy podoba∏y si´ powszechnie. Nauk´ malarstwa rozpoczà∏ w 1868 roku u W∏adys∏awa ¸uszczkiewicza w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych. Nast´pnie, dzi´ki stypendiom, studiowa∏ przez rok w Akademii Wiedeƒskiej, a w latach 1875-76 w Monachium u Otto Seitza 22 i Alexandra Wagnera oraz w pracowni Józefa Brandta. Poczàtkowo malowa∏ na kresowych dworach. W 1877 roku wyjecha∏ do Pary˝a, a nast´pnie odby∏ podró˝ artystycznà do krajów Bliskiego Wschodu. Oko∏o 1882 roku przeniós∏ si´ do Wiednia, gdzie otrzyma∏ pracowni´ po zmar∏ym Hansie Makarcie. Pracowa∏ wówczas g∏ównie dla dworu cesarskiego. Malowa∏ tak˝e dla dworów w Sofii, Londynie, Konstantynopolu, Bukareszcie i Petersburgu. Rysunek by∏ eksponowany na „Wystawie Dzie∏ Józefa Che∏moƒskiego” w Towarzystwie Przyjació∏ Sztuk Pi´knych we Lwowie w roku 1907, jednej z najwi´kszych wystaw ukazujàcych twórczoÊç artysty jeszcze za jego ˝ycia (patrz: Katalog wystawy s. 5, nr 15; wystawiony p.t. W wagonie III klasy w Rosyi, w∏. prywatna). 3 200 25 000 Russie. Intérieur d’un wagon pendant l’hiver. (Dessin de M. Chelmonski, notre correspondant á Varsovie). 25 Franciszek KOSTRZEWSKI 25 (1826 Warszawa – 1911 tam˝e) STA¸Y BYWALEC, 1886 akwarela, 21,5 x 13,5 cm w Êwietle passe-partout, sygnowana l.d. „FKostrz 86”. Malarz, a przede wszystkim autor setek rysunków oraz ilustracji prasowych, dzi´ki którym by∏ s∏usznie uwa˝any za najwybitniejszego kronikarza ˝ycia spo∏ecznego Warszawy. Przez ponad pó∏ wieku wspó∏pracowa∏ z „Tygodnikiem Illustrowanym” oraz wieloma czasopismami literackimi i satyrycznymi. Przedstawiany rysunek mia∏ zapewne takie przeznaczenie. 2 600 26 23 27 Mieczys∏aw FILIPKIEWICZ (1891 Kraków – 1951 tam˝e) „PEJZA˚ z MSZANY DOLNEJ” olej na tekturze, 50 x 69,5 cm, sygnowany p.d. „Mieczys∏aw Filipkiewicz”, na odwrocie, obcà r´kà: autor i tytu∏ obrazu. M∏odszy brat malarza Stefana, studiowa∏ w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych u Stanis∏awa D´bickiego, Józefa Pankiewicza, Teodora Axentowicza i Wojciecha Weissa w latach 1910 do 1923, z szeÊcioletnià przerwà. Uprawia∏ malarstwo pejza˝owe, malowa∏ widoki górskie, morskie, czasami martwe natury i kompozycje figuralne. Od 1925 roku wystawia∏ w Towarzystwie Przyjació∏ Sztuk Pi´knych w Krakowie. 5 000 24 28 Stanis∏aw KAMOCKI (1875 Warszawa – 1944 Zakopane) „W KUèNICACH” olej na p∏ótnie dublowanym, 73 x 93,5 cm, sygnowany l.d. „St.Kamocki”, na odwrocie kartka autorska z tytu∏em i technikà. 16 000 25 29 W∏adys∏aw JAROCKI (1879 Podhajczyki na Ukrainie – 1965 Kraków) W DRODZE DO KOÂCIO¸A, ok. 1910 olej na tekturze, 13 x 22 cm, sygnowany l.d. „W∏ad. Jarocki”. „SpuÊcizna artystyczna Jarockiego kojarzy si´ w historii polskiej sztuki z obrazami wsi, barwnych ch∏opskich obyczajów i rytua∏ów z terenu Huculszczyzny i Podhala. Folklorystyczne motywy przyciàga∏y uwag´ artysty ju˝ w okresie studiów politechnicznych. Podczas pobytów w Charkowie, gubernii Kurskiej, na Krymie i Kaukazie, gdzie podejmowa∏ prace zarobkowe jako architekt, Jarocki szkicowa∏ epizody z ˝ycia wsi. W 1904 sp´dzi∏ wraz z Fryderykiem Pautschem i Kazimierzem Sichulskim szeÊç miesi´cy w Tatarowie nad Prutem malujàc wizerunki Hucu∏ów i ich religijne obrz´dy. Do tej tematyki powraca∏ póêniej wielokrotnie, m.in. przebywajàc w 1910 na Pokuciu, w Worochcie i Mikuliczynie” (Irena Kosowska). 3 600 26 30 W∏adys∏aw JAROCKI HUCULI w ZIMOWY NIEDZIELNY PORANEK olej na tekturze, 19,5 x 28,8 cm, sygnowany l.d. „W∏ad. Jarocki”. „Jarocki podchodzi∏ do Hucu∏ów z ciekawoÊcià etnografa i wra˝liwoÊcià artysty, nie zadowala∏ si´ powierzchownà egzotykà ludowoÊci, w jego pracach czuje si´ szacunek dla prostych ludzi i szczere zainteresowanie ich ˝yciem. Komponuje swe obrazy jak reporterskie fotografie obyczajów i rytua∏ów, cz´sto zresztà to w∏aÊnie jego w∏asne fotografie stanowi∏y pierwowzory do obrazów i litografii” (Zofia Weiss-Konopczyna). 5 000 27 31 Józef RAPACKI (1871 Warszawa – 1929 Olszanka k. ˚yrardowa) STUDIUM PORTRETOWE HANDLARZA ˚YDOWSKIEGO, 1899 rysunek czarnà kredkà na tekturze, 61 x 46 cm, sygnowany p.d. „Józef Rapacki 1899”, WczeÊnie rozpoczà∏ nauk´ malarstwa w Klasie Rysunkowej, namiastce uczelni artystycznej, którà utworzono na miejsce zlikwidowanej po Powstaniu Styczniowym Szko∏y Sztuk Pi´knych. Prowadzi∏ jà Wojciech Gerson, pedagog wyznajàcy zdrowe zasady – nie nakazywa∏ swym uczniom niczego kopiowaç, ale poprzez studia natury dopracowywaç si´ w∏asnego stylu i doÊwiadczenia. W Klasie Rysunkowej niewiele tworzono scen historycznych ze wzgl´du na cenzur´ politycznà. Malowano przede wszystkim krajobrazy i sceny rodzajowe. W tym Êrodowisku Rapacki ju˝ jako czternastoletni ch∏opiec zas∏ynà∏ swymi pejza˝ami.Wystawia∏ wiele: od poczàtku swej dzia∏alnoÊci artystycznej (od ok. 1888 roku) w Salonie Aleksandra Krywulta i w Towarzystwie Zach´ty Sztuk Pi´knych w Warszawie. Z Zach´tà zwiàzany by∏ do koƒca ˝ycia, uczestniczàc w licznych wystawach, uzyskujàc nagrody i wyró˝nienia; od 1922 roku wystawia∏ tam z grupà „Pro Arte”, której by∏ cz∏onkiem. Kilkakrotnie bra∏ udzia∏ w wystawach Towarzystwa Sztuk Pi´knych w Krakowie, posy∏a∏ te˝ prace na wystawy okolicznoÊciowe w innych miastach polskich (m.in. w Wilnie, Lwowie) oraz za granic´. 3 500 28 32 Ignacy HIRSZFANG (1892 Tomaszów Maz. – 1943 zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym Auschwitz) HANDLARZ DROBIEM, 1934 olej na tekturze, 88 x 37,5 cm, sygnowany i datowany p.d. „I. Hirszfang /Kraków 1934”, na odwrocie zatarte napisy, m.in. „Hirszfang”. Studiowa∏ w ASP w Krakowie w pracowniach Jacka Malczewskiego (1912-1914), Wojciecha Weissa (1913-1914) i Teodora Axentowicza (1918-1919). Prawdopodobnie kontynuowa∏ studia w Pary˝u. Nast´pnie zamieszka∏ w ¸odzi. W 1922, obok m.in. Wincentego (Icchaka) Braunera, Karola Hillera, Witolda Wandurskiego wszed∏ w sk∏ad efemerycznej polsko-˝ydowskiej grupy „Srebrny Wóz”. W 1926 zosta∏ cz∏onkiem „Grupy ¸odzian” (która szybko zmieni∏a nazw´ na Stowarzyszenie „Start”), równie˝ skupiajàcej artystów polskich i ˝ydowskich. Wystawia∏ ze „Startem” w ¸odzi (1926 i 1929) i w Krakowie (1930). Uczestniczy∏ w wielu innych wystawach zbiorowych, zarówno ogólnopolskich, jak prezentujàcych ˝ydowskie Êrodowiska artystyczne. W pierwszej po∏owie lat 20. na jego twórczoÊci odbi∏y si´ wp∏ywy ekspresjonizmu, kubizmu i sztuki polskich formistów, na co wskazujà syntetyczne, zrytmizowane formy wczesnych prac. W latach póêniejszych obrazy sta∏y si´ bardziej realistyczne, klasycyzujàce. Podczas kilkuletniego pobytu w Pary˝u i po∏udniowej Francji na prze∏omie lat. 20. i 30. (1925-1937) nawiàza∏ kontakt z kr´giem mi´dzynarodowej École de Paris, co zaowocowa∏o przyj´ciem pewnych cech stylistycznych postimpresjonizmu i sztuki Cézanne’a. Poza malarstwem tworzy∏ wiele rysunków tuszem, sangwinà oraz pastele. 15 000 33 Fryderyk PAUTSCH (1877 Delatyn k. Stanis∏awowa – 1950 Kraków) HUCULI olej na p∏ótnie, 90 x 118,5 cm, sygnowany l.d. „Fr. Pautsch”. Studia w Akademii krakowskiej, m. in. u Leona Wyczó∏kowskiego, w l. 1900-1906. Dzi´ki stypendium studiowa∏ te˝ w paryskiej Académie Julian. Mieszka∏ we Lwowie. By∏ profesorem szkó∏ artystycznych we Wroc∏awiu (1912-1919, z przerwà na lata, które sp´dzi∏ na froncie dokumentujàc dzia∏ania wojenne), w Poznaniu (1919-1925) i Krakowie (19251950). TwórczoÊç jego ulega∏a ciàg∏ym przemianom, lecz zawsze cechowa∏y jà dynamizm, ekspresja i rozmach kompozycji. „Malowa∏ przede wszystkim sceny rodzajowe o tematyce huculskiej, ale traktowane bez ulegania ludowej malowniczoÊci i dos∏ownoÊci [...]. Nie cofa∏ si´ nawet przed wzmacniajàcymi ekspresj´ przerysowaniami i wr´cz brutalnà deformacjà. Malowane z rozmachem, gmatwaninà linii i silnie skontrastowanych plam barwnych, z zastosowaniem ostrych opozycji Êwiat∏ocieniowych – ujawniajà si∏´ jego temperamentu malarskiego” (Hanna Kubaszewska, S∏ownik artystów polskich..., t. VI). Malowa∏ tak˝e portrety, pejza˝e znad Czeremoszu, podejmowa∏ tematy historyczne, tworzy∏ kompozycje o podtekstach religijnych [por. poz. 49]. 18 000 30 34 Jerzy POTRZEBOWSKI (1921 Sandomierz – 1974 Kraków) W STADNINIE, 1948 olej na tekturze, 35,5 x 78 cm, sygnowany i datowany p.d. „Jerzy Potrzebowski”; l.d. rok oraz „Mindzielowo [?]”. W czasie wojny dzia∏acz konspiracyjny i wi´zieƒ obozów koncentracyjnych w Buchenwald i Auschwitz (1943-1945) – studia malarskie odby∏ w latach 1945-1950 w ASP w Krakowie pod kierunkiem Fryderyka Pautscha, Ignacego Pieƒkowskiego, Zygmunta Radnickiego i Czes∏awa Rzepiƒskiego. Stale mieszka∏ i pracowa∏ w Krakowie. Formalnie i tematycznie nawiàzywa∏ do realistycznego malarstwa prze∏omu XIX i XX w., malujàc nastrojowe pejza˝e, portrety (w tym liczne portrety dzieci), kwiaty, sceny rodzajowe i batalistyczne. Znane sà jego obrazy przedstawiajàce wyjazdy i powroty z polowania, sanny i zaprz´gi. Inspiracje znajdowa∏ w literaturze, malujàc sceny z Trylogii Sienkiewicza (Kmicic w obronie Jana Kazimierza) – i w poezji (cykl Zaczarowana doro˝ka). Uczestniczy∏ w licznych wystawach, m.in. Grupy Zach´ta, mia∏ te˝ pokazy indywidualne – w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach. W 1965 nawiàza∏ kontakt z Bohnams Art Gallery w Sztokholmie, a jego prace zacz´∏y pojawiaç si´ tak˝e na wystawach zagranicznych – w Wiedniu, Sztokholmie, Londynie, Nowym Jorku. 8 000 31 35 Zygmunt NARKIEWICZ (1898 Moskwa – 1988 Warszawa) MARTWA NATURA KWIATOWA WE WN¢TRZU olej na tekturze, 54 x 68 cm, sygnowany p.d. „Z. Narkiewicz”. Studia w warszawskiej ASP w latach 1923-1928 w pracowni T. Pruszkowskiego. Malowa∏ martwe natury, pejza˝e, uprawia∏ sztuk´ sakralnà. 3 000 32 36 Alfons KARPI¡SKI (1875 Rozwadów – 1961 Kraków) ˚Ó¸TE KWIATY w WAZONIE pastel, 42 x 39 cm, sygnowany p.d. „a. Karpiƒski”. 11 000 33 37 Francesco BARTOLOZZI (1727 Florencja – 1815 Lizbona), wed∏ug Williama HAMILTONA (1751 Londyn – 1801 tam˝e) „SZEKSPIR: WIECZÓR TRZECH KRÓLI /Twelfth Night/”, 1797 technika punktowana barwna, 45 x 60 cm, rycina sygnowana pod p∏ytà „Painted by W. Hamilton R. A.” oraz „Engraved by F. Bartolozzzi R. A.”. Wydawca: J.&J. Boydell. Z cyklu Boydell's Sheakespeare-Galerie – arcydzie∏ sztycharstwa angielskiego XVIII wieku. Francesco Bartolozzi – jeden z najwybitniejszych grafików XVIII w. – wynalazca techniki punktowanej. Kszta∏ci∏ si´ w Wenecji, ale wielkà karier´ zrobi∏ w Londynie, gdzie przebywa∏ w l. 1764-1805. Tekst ze sceny 1. aktu piàtego, przytoczony pod rycinà (w przek∏adzie Stanis∏awa Dygata): Oliwia „Wzywam ci´, ksià˝e, na Êwi´toÊç kap∏aƒstwa, ByÊ opowiedzia∏ (choç chcielibyÊmy d∏u˝ej Sekret zachowaç, teraz okolicznoÊç Zmusza go odkryç), co si´ wydarzy∏o Dzisiaj pomi´dzy mnà a tym m∏odzieƒcem. Ksiàdz Wieczysty kontrakt, wià˝àcy dwa serca, Ràk umocniony uÊciskiem wzajemnym, A poÊwiadczony Êwi´tym poca∏unkiem i utwierdzony wymianà obràczek. Ca∏y obrzàdek owego uk∏adu By∏ obecnoÊcià mà piecz´towany”. 1 800 34 38 Thomas BURKE (1749 Dublin – 1815 Londyn), wed∏ug Williama HAMILTONA „SZEKSPIR: CYMBELIN”, przed 1800 technika punktowana barwna, 45 x 60 cm, rycina sygnowana pod p∏ytà „Painted by W. Hamilton R. A.” oraz „Engraved by Thomas Burke”. Napisy wydawcy [J. Boydell] zatarte. Ze s∏ynnego cyklu Boydell's Shakespeare-Galerie – arcydzie∏ sztycharstwa angielskiego XVIII wieku. Thomas Burke – uczeƒ J. Dixona i F. Bartolozziego, doprowadzi∏ do perfekcji technik´ barwnych odbitek punktowanych. Tekst ze sceny 2. aktu pierwszego, przytoczony pod rycinà (w przekladzie Zofii Siwickiej): Postumus „... NoÊ to na mojà pamiàtk´: okowy Mi∏oÊci, które sam wk∏adam na r´k´ Najpi´kniejszego wi´ênia. Wk∏ada jej bransoletk´ na rami´. Imogena O bogowie! Kiedy˝ ujrzymy si´ znowu? Wchodzi Cymbelin i panowie. Postumus Och! Król!”. 1 400 35 39 39 Józef CZAJKOWSKI (1872 Warszawa – 1947 tam˝e) KOPANIE ZIEMNIAKÓW olej na tekturze, 8,5 x 19 cm, sygnowany p.d. „Józef Czajkowski”. Brat malarza Stanis∏awa Czajkowskiego. Studiowa∏ w Monachium, Wiedniu, Pary˝u i Krakowie. Malowa∏ g∏ównie pejza˝e, portrety i sceny rodzajowe. Tworzy∏ m.in. w stylu secesji. Wyk∏ada∏ w akademii krakowskiej, na Wydziale Sztuk Pi´knych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i w warszawskiej ASP. Jeden z za∏o˝ycieli Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana, Warsztatów Krakowskich oraz Spó∏dzielni Artystów ¸AD. 3 000 41 Stanis∏aw BORYSOWSKI (1901 Lwów – 1988 Sopot) WIEJSKA ZAGRODA pastel na kartonie, 28 x 41,5 cm, sygnowany l.d. „St. Borysowski”. Absolwent krakowskiej ASP, nast´pnie u Pankiewicza w paryskiej filii tej uczelni. W okresie mi´dzywojennym bra∏ udzia∏ w presti˝owych wystawach sztuki polskiej, m.in. w Galerii Tretiakowskiej, na Biennale weneckim (1934), w Carnegie Institute w Pittsburgu. Po wojnie wyk∏ada∏ na uczelniach artystycznych w Toruniu i Gdaƒsku. 2 800 36 40 Boles∏aw NAWROCKI 40 (1877 ¸ódê – 1946 Pabianice) „SPOTKANIE”, 1891 olej na desce, 6,3 x 9,7 cm, sygnowany l.d. monogramem „BN”, na odwrocie autorskie: „Boles∏aw Nawrocki /Spotkanie 891”. W latach 1895-1897 studiowa∏ w Akademii Sztuk Pi´knych w Monachium, a nast´pnie w pracowni L.Wyczó∏kowskiego w ASP w Krakowie. Studia kontynuowa∏ w Pary˝u w Académie Julian i Académie Colarossi. W 1908 r. uczy∏ malarstwa w Szkole Sztuk Pi´knych u K. Biedrzyckiego i W. Przybylskiego w ¸odzi, a w 1909 prowadzi∏ w∏asnà szko∏´ malarstwa w ¸odzi. Malowa∏ sceny rodzajowe, historyczne, motywy Pary˝a, pejza˝e, portrety, motywy z ¸odzi i Pabianic. 2 500 41 37 42 Jerzy MIERZEJEWSKI (1917 Kraków – 2012 Warszawa) „MASKA” (AUTOPORTRET z MASKÑ), 1969 olej na p∏ótnie, 62 x 61 cm, sygnowany i datowany p.d. „Jerzy Mierzejewski 1969”; na odwrocie „201” – numer w katalogu dzie∏ artysty oraz na kroÊnie autorska metryczka obrazu. „Obrazy Mierzejewskiego sà jakby przes∏oni´te lekko zakurzonymi, rozb∏´kitnionymi szybami. To za sprawà powidokowych barw. Obrazy wydobyte ze wzrokowej pami´ci, w których zachowa∏o si´ tylko co najistotniejsze. Sà na tyle silne, ˝e stojà jeszcze po stronie ˝ycia, lecz odnosimy wra˝enie, ˝e lada moment zacznie si´ w nich proces starzenia, ˝e kontury rozmyjà si´, a one same zapadnà si´ w ciemnoÊç. Ta ciemnoÊç, którà przywo∏ujà, która jakby niewidzialnie je spowija, to jest w∏aÊnie owa tajemnica...” (Maciej Mazurek, 2004). 12 000 38 43 Stanis∏aw ÂLIWI¡SKI (1893 Warszawa – 1940 tam˝e) AUTOPORTRET, lata 20. XX w. pastel, 42 x 46 cm, niesygnowany. Ze spuÊcizny po artyÊcie. Ceniony scenograf i malarz, od 1913 roku zwiàzany z Teatrem Polskim w Warszawie. W 1919 roku wstàpi∏ do krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych; studiowa∏ pod kierunkiem Józefa Mehoffera otrzymujàc wyró˝nienie za rysunek i perspektyw´. Jako ochotnik bra∏ udzia∏ w wojnie 1920 roku. Wystawia∏ po raz pierwszy w 1924 w salonie Cz. Garliƒskiego w Warszawie. W 1936 roku obchodzi∏ jubileusz dwudziestopi´ciolecia twórczoÊci i z tej okazji urzàdzono mu wystaw´ w warszawskiej Zach´cie. 1 800 39 44 44 Stanis∏aw KAMOCKI (1875 Warszawa – 1944 Zakopane) 45 Aleksander AUGUSTYNOWICZ 46 (1865 Iskrzynia w pow. kroÊnieƒskim – 1944 Warszawa) „ZAGRODA” olej na sklejce, 25,5 x 34,5 cm, niesygnowany, na odwrocie naklejona kartka „Stanis∏aw Kamocki/Zagroda”. DREWNIANA CERKIEWKA, 1921 „Stanis∏aw Kamocki [...] by∏ najzdolniejszym i najbardziej lubianym uczniem Jana Stanis∏awskiego, który do koƒca swej artystycznej kariery pozosta∏ wierny Mistrzowi; nale˝a∏ do grona plenerystów zwanych po∏awiaczami Êwiat∏a” (Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska). Po ukoƒczeniu studiów w krakowskiej Akademii (m.in. u Jana Matejki) m∏ody malarz wyjecha∏ do Monachium, nast´pnie kilkakrotnie odwiedza∏ W∏ochy. Po wybuchu I wojny Êwiatowej Augustynowicz opuÊci∏ Lwów udajàc si´ do Zakopanego. Siedmioletni pobyt w górach zaowocowa∏ przede wszystkim imponujàcà pod wzgl´dem iloÊciowym (ponad 1000 obrazów) i poziomu artystycznego serià akwarel przedstawiajàcych górski folklor i krajobraz. W 1921 roku Augustynowicz przeniós∏ si´ do Poznania. Przeprowadzka z Zakopanego przynios∏a du˝e zmiany w twórczoÊci artysty, który w stolicy Wielkopolski powróci∏ g∏ównie do malowania portretów. 3 500 akwarela na kartonie, 30,5 x 37, 5 cm, sygnowana i datowana p.d. „Augustynowicz 1921”. 2 600 40 Stanis∏aw BORYSOWSKI (1901 Lwów – 1988 Sopot) PEJZA˚ z BORYS¸AWIA olej na p∏ótnie, 50 x 64 cm, sygnowany l.d. „St. Borysowski”. 5 500 45 46 41 47 Jerzy DESSELBERGER (1931 ¸ódê – 2013 Warszawa) MARTWA NATURA z KSIÑ˚KAMI i KA¸AMARZEM, 1950 olej na p∏ycie, 25 x 32,5 cm, sygnowany i datowany p.d. „Desselberger 1950” (dalej nieczytelnie) oraz na odwrocie, na p∏ycie „JDesselberger”. Grafik, malarz. Studiowa∏ w krakowskiej ASP (dyplom 1957). Zajmowa∏ sie grafikà oraz ilustracjà ksià˝kowà, ale s∏aw´ przynios∏o mu projektowanie znaczków pocztowych – w Polsce i w Szwecji. Obrazy olejne tego mistrza grafiki miniaturowej sà rzadkoÊcià antykwarycznà. 900 42 48 Andrzej MIERZEJEWSKI (1915 Zakopane – 1982 Warszawa) MARTWA NATURA z P¢DZLAMI, 1950 olej na p∏ótnie, 68 x 53 cm, na odwrocie, na kroÊnie „Andrzej MIERZEJEWSKI 1950” oraz na p∏ótnie „389” (numer w katalogu pracownianym artysty). Z pracowni artysty. Andrzej Mierzejewski tak mówi∏ o swoim malarstwie: „Wspomnienia, jak wiadomo, w ˝yciu twórczym odgrywajà olbrzymià rol´. MyÊl, wra˝liwoÊç, Êwiat wewn´trzny, wizja Êwiata widzianego poprzez w∏asnà osobowoÊç i znalezienie j´zyka plastycznego dla wyra˝enia go – sà to sprawy sumienia. Trzeba pozostaç wiernym sobie. Nie iÊç na ust´pstwa i kompromisy. Zajmowa∏em si´ w ˝yciu wieloma rzeczami i umiem wiele rzeczy. Malowaç zaÊ umiem tylko jeden obraz. Siebie”. 7 500 43 49 Fryderyk PAUTSCH (1877 Delatyn k. Stanis∏awowa – 1950 Kraków) MACIERZY¡STWO olej na tekturze, 37 x 28,5 cm, sygnowany l.d. „Fr. Pautsch”. 5 400 44 50 Roman KOCHANOWSKI (1857 Kraków – 1945 Freiburg, Bawaria) PORTRET CH¸OPKI w BIA¸EJ CHUSTCE olej na p∏ótnie naklejonym na desk´, 40 x 29,5 cm, sygnowany p.d. monogramem „RK”, na odwrocie u góry, obcà r´kà „p∏ótno naklejone na desk´ mahoniowà” oraz „Roman Kochanowski”. Studia malarskie rozpoczà∏ w Krakowie – poczàtkowo w prywatnej pracowni M. Cercha, w latach 1873-1875 w Szkole Sztuk Pi´knych u W. ¸uszczkiewicza i H. Grabiƒskiego. Przez nast´pne dwa lata uczy∏ si´ jeszcze na wydziale pejza˝u w Akademii wiedeƒskiej, a w r. 1881 przeniós∏ si´ do Monachium, gdzie mia∏ w∏asnà pracowni´. Ze wzgl´dów rodzinnych na sta∏e zamieszka∏ w Monachium. Cz´sto przyje˝d˝a∏ do Krakowa, bywa∏ w Poznaƒskiem, odby∏ podró˝ po Galicji i Podolu rysujàc krajobrazy i widoki miast, m.in. Trembowli, Tarnopola, Wieliczki, które nast´pnie wesz∏y w sk∏ad albumu wydanego w Wiedniu (1898). Nale˝a∏ do monachijskiego Kunstverein i Künstlergenossenschaft, bra∏ udzia∏ w wielu wystawach w Niemczech, w Wiedniu i w Londynie; przesy∏a∏ prace tak˝e na pokazy krajowe. Malowa∏ przede wszystkim pejza˝e, z rzadka kwiaty i studia portretowe. Mistrz ma∏ej formy i rysunku. 12 000 45 51 Tytus CZY˚EWSKI (1880 Przyszowa k. Limanowej – 1945 Kraków) MIASTECZKO z KOÂCIO¸EM, 2. po∏. lat 30. olej na p∏ótnie, 40 x 48 cm, sygnowany l.d. „Tytus Czy˝ewski”. 46 Malarz i teoretyk sztuki; poeta i dramatopisarz; cz∏onek „Formistów” – pierwszej polskiej grupy awangardowej lat 20.; kolorysta. Studiowa∏ w krakowskiej ASP u J. Mehoffera i L. Wyczó∏kowskiego. Podczas pobytu w Pary˝u pozna∏ sztuk´ Cézanne`a i pozostawa∏ pod jej wp∏ywem. Póêniejsze wyjazdy do Pary˝a zaowocowa∏y przyswojeniem sztuki kubistów. Wspólnie z L. Chwistkiem i K. Winklerem redagowa∏ pismo „FormiÊci”. Wspó∏tworzy∏ w Krakowie kluby futurystyczne. Pociàg do awangardy ujawni∏ si´ u artysty ju˝ w 1915 r., kiedy podjà∏ prób´ prze∏amania kanonu malarstwa jako dwuwymiarowego obrazu, tworzàc z drewna i tektury prace wielop∏aszczyznowe. Maksymalnie upraszcza∏ i geometryzowa∏ formy, czerpa∏ z polskiego folkloru i sztuki naiwnej. W latach 20-tych by∏ pod wp∏ywem sztuki hiszpaƒskiej. „W ciàgu lat 1922-1929 wypracowa∏ w∏asny styl malarski, który sta∏ si´ przeciwieƒstwem formizmu. [...] Malowa∏ sporo pejza˝y, np. Krajobraz z Rudek, Dworek w Gr´baninie [...]. W r. 1937 goÊci∏ w WiÊniowej u Jana Mycielskiego, gdzie wykona∏ kilka martwych natur oraz krajobrazy...” (T. Dobrowolski, Nowoczesne malarstwo polskie, t. III). 8 000 52 Jan WODY¡SKI (1903 Jas∏o – 1988 Warszawa) „ZAMEK w ¸AGOWIE”, 1949 olej na tekturze, 36,5 x 40,5 cm, sygnowany l.d. „¸agów 49”, p.d. „Wodyƒski”. na odwrocie kartka z Wystawy Dorocznej Z. Z. P. A. P. okr´g gdaƒski i z „DESY” Warszawa, ul. Foksal 21. Uczeƒ Tadeusza Pruszkowskiego w Szkole Sztuk Pi´knych, Wojciecha Weissa w Akademii Krakowskiej i – ponownie w Warszawie – F. Szcz´snego Kowarskiego, z którym zwiàza∏ si´ na d∏u˝ej, zostajàc w 1937 r. asystentem w jego pracowni. Wspó∏tworzy∏ wraz z nim grup´ Pryzmat, z którà wystawia∏. Ca∏y przedwojenny dorobek straci∏ w Powstaniu. „TwórczoÊç Jana Wodyƒskiego mocno wpisana jest w kràg polskiego koloryzmu. [...]. Kolor, synteza form, precyzyjne operowanie p∏aszczyznami, dyscyplina kompozycji...[stawiajà go] w rz´dzie wybitnych polskich malarzy wspó∏czesnych” (Anna Prugar-MyÊlik). 3 000 47 53 Jerzy MIERZEJEWSKI (1917 Kraków – 2012 Warszawa) SZLEMBARK, lata 50-te XX w. akwarela na kartonie, 38 x 52,5 cm, sygnowana p.d. „JMierzejewski”. Z pracowni artysty. 3 000 54 Jerzy MIERZEJEWSKI TATRY – WIDOK OD SZLEMBARKU, lata 50-te XX w. akwarela, 36 x 50,5 cm, sygnowana p.d. „JMierzejewski”. Z pracowni artysty. 3 000 48 55 Jacek SEMPOLI¡SKI (1927 Warszawa – 2012 tam˝e) ¸ÑKA, l. 70. XX w. olej na p∏ótnie, 88,5 x 118 cm, niesygnowany „Krajobraz to w doÊwiadczeniu Sempoliƒskiego jeden z najwa˝niejszych elementów. Przez dzisiejszà krytyk´ wydaje si´ jednak traktowany nieco po macoszemu. A przecie˝ w perspektywie polskiego malarstwa drugiej po∏owy ubieg∏ego wieku trudno pominàç tak wyjàtkowe obrazy, jak ¸àka z 1968 roku czy Pejza˝ z ¸àcka z 1979 [...]. Krajobraz to temat pierwszy. Jak mówi∏ malarz, temat jeszcze z okresu studiów – oznaczajàcy etap bezpoÊredniego zwiàzku z obserwowanà naturà. Nale˝àce do tej grupy prace to w∏aÊnie krajobrazy i martwe natury. Krajobraz – dodawa∏ Sempoliƒski – by∏ od poczàtku (…) najbardziej bulwersujàcym mnie tematem artystycznym” (Ma∏gorzata Kitowska-¸ysiak). 32 000 49 56 Otton Edward BORZEMSKI (czynny w l. 1926 – 1938) „G¸AZY w CH¸APOWIE”, 1929 olej na tekturze, 18 x 24 cm, sygnowany p.d. „OE. [splecione] Borzemski”; na odwrocie o∏ówkiem autorskie napisy z danymi o obrazie oraz kartka wystawowa z Zach´ty, r´cznie wype∏niona. Malarz, pejza˝ysta czynny w latach 1926-1938. Pierwsza indywidualna wystawa Borzemskiego mia∏a miejsce w Zach´cie w marcu 1929. Do 1930 roku mieszka∏ w Warszawie. W latach 1931-1937 dzia∏a∏ we Lwowie. Nast´pnie przeniós∏ si´ do W∏och ko∏o Warszawy, a od 1938 roku ponownie zamieszka∏ w Warszawie. Jego obrazy pojawiajà si´ sporadycznie na polskich aukcjach dzie∏ sztuki. Najcz´Êciej sà to pejza˝e, malowane szerokimi, Êmia∏ymi pociàgni´ciami p´dzla. 2 200 50 57 Artur KLAR (1895 Lwów – 1942 zamordowany przez Niemców w obozie w Be∏˝cu) „WODOSPAD”, 1931 olej na p∏ótnie, 47 x 68,5 cm, sygnowany p.d. „Klar”, na kroÊnie kartka wystawowa TPSP we Lwowie z 1931 r. Uczeƒ Weissa i Kamockiego, wielokrotnie w czasie studiów (1918-1923) nagradzany, m.in. za pejza˝. Mieszka∏ we Lwowie, mia∏ tam szeÊç wystaw indywidualnych w l. 1922-1936, wystawia∏ tak˝e w Wiedniu i Pary˝u. 6 000 51 58 Antoni ZALESKI (1824 – 1885) PASEK ROZPOCZYNA TA¡CE u PANI KASZTELANOWEJ. ILUSTRACJA DO „PAMI¢TNIKÓW” J. Ch. PASKA, 1849 litografia, sygnowana z lewej: „Pierwotwór Ant: Zaleskiego, Obyw: Ptu. Trockiego”. Po prawej: „F. Grenier lith. Imp. Lemercier r. de Seine 57. Paris”. Pod grafikà, poÊrodku: „OBRAZY Z. PAMI¢TNIKÓW J. C. PASKA. / W taniec tedy poszli, k∏aniali mu si´ a ów ˝egna∏ owem Krzy˝ykiem etc. etc. / Dédié ∫ Madame la Comtesse Branicki née Comtesse Potocka./ par l’Éditeur J. K. Wilczyƒski”. Nad ryc.: Album de Wilna.2° Série 3° Liv., pod. ryc.: „N° 26” Bibliografia: J. Jaworska, Album Wileƒskie [w:] Rocznik Muzeum Narodowego w Warszawie. Warszawa 1976, t. XX, s. 284, poz. 79. D∏u˝szy fragment z Pami´tników dotyczàcy tej sceny: „JaÊnie Wielmo˝na MoÊcia Pani i Dobrodziejko, albo to WaÊç muzyki nie masz, ˝e nieweso∏o? Odpowie: Sà, MÊci Panie, ale strun za co nie majà kupiç. Rzecze: Wo∏aj ich do mnie, Brzeski, i siàga do kieszeni, co miecz trzyma∏, owemu ch∏opcu, da∏ im 3 czerwone z∏ote; dopiero przyszli i grali. W taniec tedy poszli, k∏aniali mu si´, a ów ˝egna∏ owym krzy˝ykiem a pi∏”. 2 800 52 59 Antoni ZALESKI POJEDYNEK PASKA z JASI¡SKIM. ILUSTRACJA DO „PAMI¢TNIKÓW” J. Ch. PASKA, 1849 litografia, sygnowana z lewej: „Pierwotwór Ant:Zaleskiego, ob:P tu. Trockiego”. Po prawej: „Bayot lith.Imp. par. Lemercier, ∫ Paris”. Pod grafikà, poÊrodku: „OBRAZY Z. PAMI¢TNIKÓW J. C. PASKA. POIEDYNEK Z JASI¡SKIM / „Przytnie na mnie pot´˝nie, a˝ mnie zadr˝a∏a szabla w garÊci, wytrzyma∏em zamach. / Ci´liÊmy si´ z dziesi´ç razy: nic ani iemu ani mnie. Mówi´: dosyç tego Panie Marcinie. etc./ Dédié ∫ Mr Adolphe Knothé, Docteur en Médecine et Chirurgie /par l’Éditeur J.K.Wilczyƒski.” Nad ryc.: „Album de Wilna. 2° Série 4°Liv.”, pod ryc.: „N° 38”. Bibliografia: J. Jaworska, Album Wileƒskie [w:] Rocznik Muzeum Narodowego w Warszawie. Warszawa 1976, t. XX, s. 293, poz. 91. 2 800 53 60 60 Alfred TERLECKI (1883 Warszawa – 1973 Kraków) „KRAKÓW z DACHU AKADEMII SZTUK PI¢KNYCH”, 1942 olej na sklejce, 35,5 x 49,5 cm, sygnowany i datowany p.d. „Alfred Terlecki. 1942” Autorskie napisy na odwrocie. 2 800 61 Adam SETKOWICZ (1876 Kraków – 1945 tam˝e) WIDOK WAWELU JESIENIÑ akwarela, 36 x 34,5 cm w Êwietle passe-partout, sygnowana l.d. „A. Setkowicz”. 2 500 54 61 62 Rafa∏ MALCZEWSKI (1892 Kraków – 1965 Montreal) PEJZA˚ z PO¸UDNIA FRANCJI, 1930 akwarela, 26,5 x 39,5 cm w Êwietle passe-partout, sygnowana l.d. „Rafa∏ Malczewski”. W koƒcu stycznia 1930 r. Rafa∏ Malczewski wyje˝d˝a z rodzinà na po∏udnie Francji; zamierzali osiàÊç tam na d∏u˝szy czas, artysta sprzeda∏ nawet will´ w Zakopanem. W Juan-le-Pins, miejscu s∏ynnym póêniej z obecnoÊci Picassa, maluje kilka obrazów olejnych: trzy zachowa∏y si´, m.in. w Muzeum Sztuki w ¸odzi, trzy zagin´∏y, znamy je tylko z czarnobia∏ych reprodukcji. Znane sà te˝ nieliczne akwarele, jak tu wystawiona; jeszcze inna: reprodukowana na s. 296 ksià˝ki Jacek i Rafa∏ Malczewscy (red. Zofia Katarzyna Posiada∏a, Radom 2014). Pobyt skoƒczy∏ si´ niespodziewanie szybko. Malczewski przegra∏ znacznà sum´ pieni´dzy w kasynie w Monte Carlo i musia∏ prosiç przyjació∏ o wsparcie, by wróciç do kraju. (Zob. Dorota Folga-Januszewska, Rafa∏ Malczewski i mit Zakopanego, 2006). 4 500 55 63 63 Micha∏ DOBRIAK TWARZE, l. 30-te XX w. olej na p∏ótnie, 41 x 36 cm, niesygnowany. Z pracowni artysty. „Wnikliwy obserwator, artysta o szczególnej umiej´tnoÊci patrzenia, obdarza swoje obrazy raz wyciszonym kolorytem, to znowu barwami intensywnymi, zdecydowanymi ale nigdy ostrymi, agresywnymi. Znakomicie operuje Êwiat∏em i tym co nazywamy doskona∏ym warsztatem malarskim. W bogatym dorobku artysty [...] dominujà portrety, przede wszystkim kobiet, b´dàce swoistym studium psychologicznym” (Judyta Dymkowska-Francuz). 4 800 56 64 Tadeusz GRONOWSKI (1894 Warszawa – 1990 tam˝e) ALEGORIA WIOSNY, 1929 tempera, gwasz na kartonie, 120 x 99 cm, sygnowana i datowana po prawej „gronowski /1929”. 8 500 57 65 66 58 67 Otto AXER – Projekty scenograficzne do filmu KAZIMIERZ WIELKI, 1974 65 STROJE KORONACYJNE KRÓLA KAZIMIERZA 66 „KORONACJA – KSIÑ˚¢TA PIASTOWSCY” 67 STROJE KOBIECE tempera na kartonie, 50,5 x 70 cm, datowana p.d. „7 VI. 74” oraz sygnowana prostokàtnà pieczàtkà artysty „OTTO AXER”; d∏ugopisem „KAZIMIERZ koronacyjny”. tempera na kartonie, 50,5 x 70 cm, datowana p.d. „8. VI. 74” oraz sygnowana prostokàtnà pieczàtkà artysty „OTTO AXER”; d∏ugopisem tytu∏ pracy. tempera na kartonie, 50,5 x 70 cm, datowana p.d. „22 VI 74” oraz sygnowana prostokàtnà pieczàtkà artysty „OTTO AXER”; d∏ugopisem napisy: „Klara Zach” i „Aldona Anna”. 1 000 1 000 1 000 Scenograf, malarz, pedagog. W latach 1924-1930 studiowa∏ w krakowskiej ASP, w latach 1930-1931 by∏ stypendystà w Pary˝u. Jako scenograf teatralny zadebiutowa∏ w 1932 r. i do 1939 zwiàzany by∏ z teatrami we Lwowie i w ¸odzi. Po wojnie wspó∏pracowa∏ z Teatrem Wojska Polskiego w ¸odzi (1946-1949), nast´pnie by∏ scenografem Teatru Polskiego w Warszawie (1949-1973). Uprawia∏ malarstwo, grafik´, ilustracj´ ksià˝kowà. Otto AXER (1906 PrzemyÊl – 1983 Warszawa) 59 68 Aleksander RAFA¸OWSKI (1894 Warszawa – 1981 tam˝e) ZIMA w GÓRACH, l. 30-te olej na p∏ótnie, 51,5 x 68 cm, sygnowany l.d. „A.Rafa∏owski”. 60 Malarz i scenograf, reprezentant awangardy lat 20. XX w. Studia w latach 1913-1914 w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych pod kierunkiem Jacka Malczewskiego i 1915-1922 w warszawskiej Szkole Sztuk Pi´knych u Edwarda Trojanowskiego. W l. 1922-1923 w pracowni Alexandra Archipenki w Berlinie. By∏ cz∏onkiem-za∏o˝ycielem awangardowej Grupy Kubistów, Konstruktywistów i Suprematystów „Blok” (1924-1926 razem ze Strzemiƒskim i Kobro) oraz ugrupowania, które rozszerzy∏o za∏o˝enia programowe „Bloku” – „Praesens” (1926-1929). Mia∏ szereg wystaw indywidualnych, m.in. w Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie (1926, 1928, 1929, 1937), Galerie Sacrée du Printemps w Pary˝u (1927) i Teatro Moderno w Rzymie (1929). Prezentowa∏ swà twórczoÊç za granicà, m.in. w Berlinie (1923), Nowym Jorku (1926), Pary˝u (1928, 1929), Brukseli (1928), Hadze i Amsterdamie (1929) oraz Pekinie (1952). Indywidualny j´zyk malarski Rafa∏owskiego zawiera w sobie przetworzonà lekcj´ awangardy berliƒskiej i paryskiej. Rytmiczna organizacja powierzchni obrazu, uporzàdkowanie form, budowa logicznie zamkni´tych zespo∏ów – to wyznaczniki jego twórczoÊci z lat dwudziestych. Prze∏om lat dwudziestych i trzydziestych przynosi zasadniczy zwrot w zainteresowaniach artysty: fascynacj´ szarà codziennoÊcià, swoisty antyestetyzm, próby znalezienia malarskiego odpowiednika melancholijnej poezji ruder, krzywych parkanów, ma∏omiasteczkowych podwórek. 6 000 69 Roman BRATKOWSKI (1869 – 1954) ZIMOWY NOKTURN, 1938 olej na tekturze, 43 x 50 cm, sygnowany i datowany p.d. „R. Bratkowski 1938”. Malarz, pejza˝ysta. Studia w Krakowie, Akademii wiedeƒskiej i Monachium w prywatnej szkole Antona Ažbégo. Wystawia∏ w lwowskim i krakowskim Towarzystwie Przyjació∏ Sztuk Pi´knych i warszawskiej Zach´cie. Lata mi´dzywojenne sp´dzi∏ na Capri, gdzie by∏ dyrektorem Muzeum Jana Styki. 3 600 61 71 70 Odo DOBROWOLSKI (1883 Czerniowce – 1917 Kijów) KOÂCIÓ¸ Âw. MIKO¸AJA NA MALEJ STRANIE w PRADZE, 1910 akwarela, gwasz, 56 x 38,5 cm, sygnowana i datowana p.d. „Odo Dobrowolski 910”. „Dobrowolski upodoba∏ sobie widoki miejskie. Bry∏y zabudowy stajà si´ w jego obrazach bytami autonomicznymi, ˝yjà w∏asnym ˝yciem, obok którego p∏ynà niepozorne stru˝ki ludzkich losów. Jego wizja miast jest urzekajàco pi´kna. Z muzycznà precyzjà oddaje rytmy architektonicznych bry∏, z bry∏ tych konstruuje idealnie wywa˝one kompozycje.[...]. Pos´pna, a zarazem przepi´kna wizja zimowego miasta to szczytowe osiàgni´cie Dobrowolskiego. Paryskie i lwowskie obrazy by∏y za ˝ycia malarza, i sà tak˝e dziÊ, najbardziej poszukiwanymi dzie∏ami Dobrowolskiego. Jed- nak pojedyncze prace lub nawet d∏u˝sze serie tematyczne z jego obfitej twórczoÊci dowodzà, ˝e by∏ artystà wszechstronnym (W∏odzimierz Kalicki)”. 5 200 71 Stefania DYBOSKA (1890 – przed 1966) „SKA¸KA” akwaforta podmalowana akwarelà, 20,5 x 28 cm na arkuszu 29 x 40,5 cm, sygnowana o∏ówkiem pod p∏ytà l.d. „Ska∏ka”, p.d. „S. Dyboska”. Malarka i graficzka. Studiowa∏a w Krakowie, Wiedniu i Grazu; specjalizowa∏a si´ w grafice (akwaforta i akwatinta), przedstawiajàc niemal wy∏àcznie zabytki architektoniczne Krakowa i innych miast. Debiutowa∏a na Salonie Jesiennym TPSP w 1925; od 1933 by∏a cz∏onkiem Zwiàzku Polskich Artystów Grafików. 600 63 72 Jan BOHUSZEWICZ (1878 Osowiec – 1935 Santa Margherita Ligure, Wlochy) „MORZE w NERVI”, 1913 olej na tekturze, 22 x 32 cm, sygnowany i datowany l.d. „Jan Bohuszewicz 913”; na odwrocie autorska naklejka z danymi o obrazie. By∏ uczniem Józefa Rapackiego w Warszawie. Uczestnik rewolucji 1905 roku, przebywa∏ nast´pnie w Zakopanem, póêniej przeniós∏ si´ do W∏och. Stale mieszka∏ w Genui. W roku 1920 by∏ w Polsce i wystawia∏ w warszawskiej Zach´cie. W 1922 mia∏ wystaw´ w „Association France-Pologne” w Pary˝u. By∏ przede wszystkim pejza˝ystà. Najcz´Êciej malowa∏ widoki w∏oskie, w tym porty i motywy architektoniczne. Malowa∏ te˝ krajobrazy z Polski i Francji, kwiaty i plenerowe studia postaci kobiecych. Wi´ksze zespo∏y obrazów artysty znajdujà w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Okr´gowego w Siedlcach. 1 800 64 73 Stanis∏aw BIECHO¡SKI (czynny w l. 30-tych XX w.) FALE MORSKIE olej na tekturze, 45,5 x 73 cm, sygnowany l.d. „St. Biechoƒski”. Malarz zwiàzany z lwowskim Êrodowiskiem artystycznym, gdzie w latach 1933 i 1936 uczestniczy∏ w wystawach zbiorowych w TPSP. W 1959 w Muzeum Malczewskiego w Radomiu mia∏a miejsce wystawa jego obrazów tatrzaƒskich. 2 200 65 74 Edward MESJASZ (1929 Lipno – 2007 Cz´stochowa) JÓZEF PI¸SUDSKI NA KASZTANCE, 1991 olej na p∏ótnie, 46 x 33,5 cm, sygnowany i datowany l.d. „EMesjasz 1991”. Absolutorium w Akademii Sztuk Pi´knych w Krakowie uzyska∏ w 1954 roku. By∏ uczniem Jerzego Kossaka, co pog∏´bi∏o jego zainteresowanie tematykà historycznà. Mia∏ kilkanaÊcie wystaw indywidualnych, m.in. w Muzeum Okr´gowym w Cz´stochowie (1978) oraz w kanadyjskim Muzeum Wojny w Ottawie (1972). Realista, kontynuator tradycji Kossaków. Batalista i kronikarz wrzeÊnia 1939 r., spadkobierca romantycznej u∏aƒskiej legendy Rzeczypospolitej. 1 800 66 76 W∏adys∏aw Karol SZERNER (1870 – 1936) LISOWCZYK olej na p∏ótnie, 38,5 x 31 cm, sygnowany p. d. „W∏adys∏aw Szerner”. Syn malarza W∏adys∏awa. W wieku 18 lat by∏ ju˝ studentem monachijskiej akademii (m.in. u Hertericha, Hackla i Dieza). Du˝o wystawia∏ w Polsce, g∏ównie w Krakowie i we Lwowie, a od 1894 roku w warszawskiej Zach´cie. Malowa∏ konie, jeêdêców, motywy huculskie. 18 000 67 77 Tadeusz NARTOWSKI (1892 Zr´by KoÊcielne – 1971 Szczecin) PEJZA˚ z OÂNIE˚ONYMI TATRAMI NA HORYZONCIE akwarela na kartonie, 34 x 29 cm, sygnowana l.d. „TNartowski”. Ukoƒczy∏ warszawskà ASP, by∏ studentem F. Ruszczyca, K. Stabrowskiego, K. Krzy˝anowskiego. Od 1927 roku wiele podró˝owa∏, m.in. do W∏och, Francji, Anglii, Niemiec, Hiszpanii. Malowa∏ – g∏ównie akwarelà – pejza˝e, widoki miejskie oraz obrazy o tematyce marynistycznej. By∏ bieg∏ym akwarelistà cenio68 nym za rysunek i subtelnà modulacj´ kolorystycznà. Od 1912 roku wystawia∏ regularnie w Zach´cie oraz warszawskich Salonach Gutnajera i Garliƒskiego, tak˝e w Krakowie, Lublinie, Gdyni. W 1935 roku mia∏ wystaw´ w Berlinie. TwórczoÊç Nartowskiego by∏a wielokrotnie nagradzana, m.in. otrzyma∏ bràzowy i z∏oty medal TZSP w latach 1927 i 1933. 1 500 78 Alfred TERLECKI (1883 Warszawa – 1973 Kraków) SZA¸ASY NA HALI GÑSIENICOWEJ ZIMÑ olej na tekturze, 35 x 50 cm, sygnowany p.d. „ALFRED TERLECKI”. hala. Cz´sto uwiecznia∏ te same miejsca w ró˝nych porach roku (por. aukcja 43 OKNA SZTUKI, poz. 27). Malowa∏ te˝ portrety osób zwiàzanych z Tatrami. 3 600 Studiowa∏ w krakowskiej ASP w latach 1906-1917 pod kierunkiem Leona Wyczó∏kowskiego i Józefa Mehoffera. By∏ znanà postacià w kulturalnym i artystycznym Êrodowisku Zakopanego. Chodzi∏ na wspinaczki po Tatrach, jeêdzi∏ na nartach, prowadzi∏ kursy narciarskie, w l. 1916-1919 uczestniczy∏ jako ochotnik w kilku wyprawach ratunkowych TOPR. Znaczna cz´Êç obfitej twórczoÊci artysty poÊwi´cona jest krajobrazowi Tatr i Pod69 79 W∏adys∏aw ˚URAWSKI (1888 Stryj – 1963 Mielec) KARNAWA¸, lata 30. drzeworyt, 22 x 19,5 cm, sygnowany na klocku l.d. „W. ˚urawski”. Malarz, grafik, pedagog. Studiowa∏ w krakowskiej Akademii u Pankiewicza i Weissa. Wystawy indywidualne we Lwowie (1929) i Lublinie (1957). 1 500 80 W∏adys∏aw ˚URAWSKI AMORY ARLEKINA, lata 30. drzeworyt, 22 x 19,5 cm, sygnowany p.d. na klocku „W. ˚urawski”. Zainteresowanie ˚urawskiego drzeworytem rozkwit∏o w ca∏ej pe∏ni w latach 30. XX w., gdy ju˝ otrzymywa∏ nagrody na licznych wystawach krajowych i mi´dzynarodowych. W∏àczy∏ si´ te˝ w nurt propagowanej m.in. przez W. Skoczylasa idei sztuki narodowej. 1 500 70 81 W∏adys∏aw ˚URAWSKI KONCERT NAD WODÑ, lata 30. drzeworyt, 28 x 25,5 cm, sygnowany na klocku l.d. „W. ˚urawski”. 1 500 82 W∏adys∏aw ˚URAWSKI „TORPEDA”, lata 30. drzeworyt, 21 x 17 cm na arkuszu 25 x 20 cm, sygnowany na klocku monogramem „˚W”. „Forma ˚urawskiego jest dynamiczna i sugestywna, choç nie wolna od wp∏ywów (…) Jest ona jakimÊ konglomeratem reminiscencji sielankowych drzeworytów Wàsowicza, naiwnych sformu∏owaƒ sztuki ludowej i epickich rytmów Skoczylasa…” (Maria Groƒska, Nowoczesny drzeworyt polski…, Wroc∏aw 1971). 1 200 71 83 Stefan DOMARADZKI (1897 Ni˝nyj Nowgorod – 1983 Nanoly pod Pary˝em) PEJZA˚ z DROGÑ; W ZIELENI, ok. 1920 olej na tekturze, 24 x 37,5 cm, sygnowany l.d. „S. Domaradzki”. Pejza˝ysta, malarz nieco zapoznany, o wielkim dorobku twórczym. Urodzony w Rosji – ojciec mia∏ tam posad´ – sp´dzi∏ dzieciƒstwo w ¸om˝yƒskiem; gdy mia∏ 12 lat, rodzina przenios∏a sie do po∏udniowej Francji, gdzie zaczà∏ kszta∏ciç si´ w malarstwie. Gimnazjum skoƒczy∏ w 1916 r. w Moskwie, po czym wstàpi∏ do Szko∏y Sztuk Pi´knych, uczàc si´ pod kierunkiem Stanis∏awa ˚ukowskiego. W l. 1918-1921 kszta∏ci∏ si´ w pracowni Malutina. Po powrocie do Polski studiowa∏ w warszawskiej Szkole Sztuk Pi´knych u Karola Tichego (od 1922 roku). Wystawia∏ wczeÊnie: w Cannes (1914), Moskwie (1920), od 1925 wielokrotnie w Zach´cie. W 1939 r. uczestniczy∏ w wystawie sztuki wspó∏czesnej w Gallery of Science Art w Nowym Jorku. Po wojnie osiad∏ we Francji, skàd przeniós∏ si´ ponownie do USA. 3 000 72 84 Stefan FILIPKIEWICZ (1879 Tarnów – 1944 zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym Mauthausen) S¸ONECZNIKI olej na tekturze, 11,5 x 20 cm, sygnowany p.d. „Stefan Filipkiewicz”. W latach 1900-1908 studiowa∏ w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych u Józefa Mehoffera, Leona Wyczó∏kowskiego, Józefa Pankiewicza i Jana Stanis∏awskiego. Ju˝ w czasie studiów bra∏ udzia∏ w wystawach krakowskiego TPSP, póêniej uczestniczy∏ w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. By∏ przede wszystkim pejza˝ystà, uznawanym za jednego z najwybitniejszych kontynuatorów Stanis∏awskiego i jego szko∏y pejza˝u. Zajmowa∏ si´ grafikà, ilustracjà, projektowaniem plakatów i medali. Od roku 1908 by∏ cz∏onkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. Uczestnik wielu wystaw; w 1929 roku otrzyma∏ z∏oty medal na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu, w 1933 roku nagrod´ Polskiej Akademii Umiej´tnoÊci za ca∏okszta∏t twórczoÊci. W latach 1914-1917 s∏u˝y∏ w Legionach, w czasie drugiej wojny Êwiatowej dzia∏a∏ w konspiracji. 2 800 73 85 Olga CIEÂLAK (ur. 1980) „SUCHE KWIATY”, 2007 olej na p∏ótnie, 74 x 81 cm, sygnowany i datowany p.d. „Olga CieÊlak 07”, na odwrocie autorskie „Olga CieÊlak 2007 Suche kwiaty”. 3 000 74 86 Monika ˚EROMSKA (1913 Florencja – 2001 Warszawa) MARTWA NATURA z BUKIETEM KWIATÓW i OBRANYM JAB¸KIEM olej na p∏ótnie, 43 x 35,5 cm, sygnowany p.d. „˚eromska”. Malarka, pisarka, autorka obszernych pami´tników. Córka Stefana ˚eromskiego. Studiowa∏a w warszawskiej ASP w latach trzydziestych. Portrecistka, pejza˝ystka, autorka martwych natur kwiatowych. 4 000 75 87 Zygmunt NARKIEWICZ (1898 Moskwa – 1988 Warszawa) PEJZA˚ ZE SNOPKAMI olej na kartonie, 39 x 49 cm, sygnowany p.d. „Z. Narkiewicz”. 1 800 76 88 Mieczys∏aw FILIPKIEWICZ (1891 Kraków – 1951 tam˝e) SOSNY NA POLANIE, 1938 akwarela na kartonie, 54 x 42 cm, sygnowana i datowana l.d. „Mieczys∏aw Filipkiewicz 1938”. M∏odszy brat malarza Stefana, studiowa∏ w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych u Stanis∏awa D´bickiego, Józefa Pankiewicza, Teodora Axentowicza i Wojciecha Weissa w latach 1910 do 1923, z szeÊcioletnià przerwà. Uprawia∏ malarstwo pejza˝owe, malowa∏ widoki górskie, morskie, czasami martwe natury i kompozycje figuralne. Od 1925 roku wystawia∏ w Towarzystwie Przyjació∏ Sztuk Pi´knych w Krakowie. 2 600 77 89 Aleksander SO¸TAN (1903 Chersoƒ, Rosja – 1994 Warszawa) „FRAGMENT PLACU ZAMKOWEGO. WARSZAWA” autolitografia, 41 x 32,5 cm [wymiary arkusza], sygnowana p.d. o∏ówkiem pod kamieniem „A. So∏tan”; poÊrodku tytu∏ grafiki, po prawej „Épr[euve] d’artiste II” – druga odbitka artysty. 600 78 90 Aleksander SO¸TAN „POWRÓT”, 1946 Z TEKI „WARSZAWA ROK 1939-1944” autolitografia, 61 x 43 cm (wymiary arkusza), sygnowana i datowana o∏ówkiem pod kamieniem „A. So∏tan 1946 r.”. Odr´czna dedykacja dla Józefa Zawadzkiego z 3 XII 1946 r. Z kolekcji Wac∏awa Józefa Zawadzkiego. Studiowa∏ w latach 1927-1936 w warszawskiej Szkole Sztuk Pi´knych (od 1932 ASP) pod kierunkiem W∏adys∏awa Skoczylasa i Leona Wyczó∏kowskiego (grafika) oraz Tadeusza Pruszkowskiego (malarstwo), u którego uzyska∏ dyplom w 1937. W 1936 wszed∏ w sk∏ad „Grupy Czwartej” – najm∏odszego z ugrupowaƒ za∏o˝onych przez wychowanków Tadeusza Pruszkowskiego. Nale˝a∏ te˝ do grupy grafików „Czerƒ i Biel” (19361939). Tworzy∏ g∏ównie w technice litografii, zajmowa∏ si´ te˝ grafikà u˝ytkowà, projektujàc uk∏ady graficzne i ok∏adki ksià˝ek, etykiety, opakowania itp. 700 79 91 91 Jaros∏aw Stefan STUPNICKI (1895 Drohobycz – 1942 zamordowany przez Niemców w obozie w Be∏˝cu) LEÂNICZÓWKA olej na tekturze, 35 x 29,5 cm, sygnowany p.d „St. Stupnicki”. Nauczyciel biologii w gimnazjum im. Króla W∏adys∏awa Jagie∏∏y w Drohobyczu. Malarz samouk, przyjaciel Brunona Schulza. „Chodzi∏ w sztywnym ko∏nierzyku z muszkà i mówi∏ h zamiast r, tak jak Schulz. Pi´knie rysowa∏ na tablicy ka˝dà roÊlin´ i ka˝dego owada, stara∏ si´ nam zaszczepiç podziw i szacunek dla ˝ycia. Malowa∏ krajobrazy, jego akwarele wisia∏y na korytarzach” (Henryk Grynberg, Drohobycz, Drohobycz, 2012). Wspomina Stupnickiego tak˝e Andrzej Chciuk w Ziemi ksi´˝ycowej (1972): „Rusin, safandu∏a, co nas nauczy∏ kochaç polskà przyrod´”. Rysunki Stefana Stupnickiego reprodukowano w ksià˝ce M. MÊciwujskiego Z dziejów Drohobycza, Drohobycz 1939. 1 600 92 Józef Kazimierz BUDKIEWICZ (1841 Kijów – 1895 tam˝e) PEJZA˚ ZE SZTAFA˚EM, 1886 olej na p∏ótnie, 25 x 34 cm, sygnowany monogramem p.d. „J. B. K.”, oraz podwójnie na odwrocie: „Józef Budkiewicz 1886” (na p∏ótnie) i „Józef Budkiewicz” (na kroÊnie). Studia w petersburskiej ASP w latach 1866-1873. Przyjaêni∏ si´ z Henrykiem Siemiradzkim; w okresie studiów kilkakrotnie wyró˝niany srebrnym medalem. Odby∏ wiele podró˝y po Europie. Byç mo˝e prezentowany pejza˝ jest Êladem jednej z takich podró˝y. 3 600 80 92 93 J.F./C.SCHNEIDER „Memento mory/ Patrz/ Gregory pod /Kamieniem / le˝y cz∏owiek /chory”. Pochodzi zapewne ze szkicownika lub pami´tnika; stanowi ilustracj´ fragmentu ogrodu z tzw. scenà melancholijnà – typowym przyk∏adem ma∏ej architektury ogrodowej z kamiennym monumentem przypominajàcym kamieƒ nagrobny. KAMIENNY MONUMENT w OGRODZIE ROMANTYCZNYM, 1816 akwarela, piórko, tusz, o∏ówek, 11,5 x 18,5 cm, sygnowany i datowany p.d. „J.F./C. SCHNEIDER”, l.d. „Bialla / 1816.” Byç mo˝e autorem jest niemiecki pejza˝ysta i portrecista Johann Casper Schneider (1753-1839). Na pierwszoplanowym kamieniu napis o∏ówkiem (póêniejszy?): Miejsca te komponowano tak, by sk∏ania∏y do zadumy, refleksji, myÊli o Êmierci i przemijaniu. Sytuowano je w zacisznych zakamarkach ogrodów. 480 93 81 94 94 Antoni E. DZIERZBICKI (1887 – 1959 Warszawa) PEJZA˚ ZIMOWY, 1912 akwarela, tempera na kartonie naklejonym na tektur´, 24 x 30 cm, sygnowana i datowana l.d. monogramem „A. D. 912”. Malarz i scenograf. Nauk´ malarstwa rozpoczà∏ w warszawskiej Klasie Rysunkowej; na dalsze studia wyjecha∏ do Pary˝a i Monachium, gdzie ju˝ w czasie studiów, w 1908 roku otrzyma∏ odznaczenie na jednej z wystaw. Wystawia∏ w warszawskiej Za- 95 ch´cie od 1911 roku. W 1912 r. bra∏ udzia∏ w wystawie Krajobraz polski, zorganizowanej przez Towarzystwo Krajoznawcze w Warszawie. Malowa∏ przede wszystkim pejza˝e i kwiaty. Projektowa∏ tak˝e scenografie dla teatrów warszawskich (m.in. do sztuk Aleksandra Fredry i Juliusza S∏owackiego) oraz wykonywa∏ projekty witra˝y dla krakowskiej pracowni S. G. ˚eleƒskiego. 1 600 95 Antoni KIERPAL (1898 ¸ódê – 1960 tam˝e) PEJZA˚ z RZEKÑ olej na tekturze, 6,5 x 14,3 cm, sygnowany l.d. „A. Kierpal”, na odwrocie szkice o∏ówkiem. Od 1920 przez dwa lata studiowa∏ malarstwo Êcienne w Paƒstwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemys∏u Artystycznego. W 1922 po raz pierwszy pojecha∏ na Hel, aby malowaç w plenerze. Od 1926 do 1930 pobiera∏ prywatne lekcje u Maurycego Tr´bacza, który skierowa∏ go na kontynuacj´ nauki do Monachium. W 1934 za∏o˝y∏ na Helu Salon Sztuki, który istnia∏ do wybuchu II wojny Êwiatowej. Cz´Êç twórczoÊci Antoniego Kierpala znajduje si´ w Muzeum Narodowym w Szczecinie. 1 000 82 96 96 Jan SKOTNICKI (1876 Bobrowniki – 1968 Podkowa LeÊna) „JEZIORO DRYWAJTY”, 1937 olej na sklejce, 33,5 x 38,5 cm, sygnowany p.d. „Jan Skotnicki”, na odwrocie napisy autorskie i kartka z wystawy Grupy Artystów „Zach´ta”. Jezioro w okolicach Brac∏awia, obecnie na terytorium Bia∏orusi. Malarz, legionista, polityk. Uczeƒ Akademii Petersburskiej (w pracowni Jana Ciàgliƒskiego). W latach 1900-1903 studiowa∏ u Malczewskiego, Mehoffera i Axentowicza w krakowskiej ASP. Wspó∏za∏o˝yciel „Zielonego Balonika”, portrecista krakowskiej bohemy. Malowa∏ te˝ pejza˝e, sceny rodzajowe, kompozycje symboliczne. Niewiele prac ocala∏o. Pracownie w Zakopanem i Warszawie sp∏on´∏y w czasie II wojny. 2 600 83 97 98 97 Jerzy STAJUDA (1936 Falenica – 1992 Warszawa) „15 II”, 1957 [?] akwarela na papierze, 13 5 x 15 cm na arkuszu 21 x 30 cm, sygnowana o∏ówkiem p.d. „J. Stajuda” i tuszem znak „E” (po∏àczony z E odwróconym); na odwrocie okràg∏a pieczàtka „Jerzy Stajuda fecit”; tak˝e o∏ówkiem „MASP [Muzeum Akademii Sztuk Pi´knych] dep. 376/57” i piórem „Kasia Wierzejska”. 1 000 98 Jerzy STAJUDA „16 II”, 1957 [?] akwarela na papierze, 13 x 15,5 cm na arkuszu 21 x 30 cm, sygnowana o∏ówkiem p.d. „Jerzy Stajuda” i tuszem znak „E” (po∏àczony z E odwróconym). 1 000 Architekt, rysownik, malarz, krytyk artystyczny. Publikowa∏ przede wszystkim we „Wspó∏czesnoÊci” (1960-1967), „Miesi´czniku Literackim” oraz miesi´czniku „Ty i ja”. Jako malarz debiutowa∏ w 1957 r. Studia akwarelowe by∏y najcz´Êciej etapem przygotowawczym do kompozycji malarskich. Artysta nie przyk∏ada∏ wagi do chronologii swoich prac. W katalogu wystawy w Muzeum Sztuki w ¸odzi (grudzieƒ 1988) pisa∏: „Cyfry na akwarelach i rysunkach to daty dzienne, znaczki – odpowiadajà seriom (i w przybli˝eniu datom rocznym). Wiele prac ma warianty, zestawienie sensownego spisu katalogowego przerasta mojà wyobraêni´. Niech˝e wystarczy wskazówka, ˝e rysunki czarnym tuszem i ma∏e akwarele sà na ogó∏ starsze, rysunki o∏ówkiem i akwarele du˝e – nowsze”. Za swego mistrza uwa˝a∏ Artura Nachta-Samborskiego; czerpa∏ tak˝e inspiracje z twórczoÊci Paula Klee. „Jego sztuka pozosta∏a ca∏kowicie autonomiczna, ignorujàca aktualne mody. [...]. Zarówno akwarelowe, jak olejne prace Stajudy robià wra˝enie tajemniczych, wizyjnych struktur przestrzennych...” (Ma∏gorzata Kitowska-¸ysiak). 99 Marian SZPAKOWSKI (1926 Zaleszczyki – 1983 Zielona Góra) „KOMPOZYCJA PN2”, 1962 linoryt barwny, 87,5 x 64 cm na arkuszu 96 x 71 cm, sygnowany o∏ówkiem pod p∏ytà p.d. „Marian Szpakowski”; l.d. tytu∏, technika i rok powstania. Studiowa∏ w krakowskiej ASP w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybisowej. W 1954 r., zaraz po otrzymaniu dyplomu przyjecha∏ do Zielonej Góry. Z jego inicjatywy powsta∏a grupa „Kràg”, skupiajàca przedstawicieli Êrodowisk twórczych Krakowa, Wroc∏awia, Zielonej Góry oraz polskich malarzy emigracyjnych z Londynu. Wystawia∏ m.in. w warszawskiej Galerii Krzywego Ko∏a i Zach´cie, a tak˝e za granicà – w Drian Gallery w Londynie, Galerii La Fourmieré w Zurichu. Prace w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wroc∏awiu i Gdaƒsku. Najwi´ksza kolekcja w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. „Formami czystej geometrii pos∏ugiwa∏ si´ Marian Szpakowski z Zielonej Góry w swoich sterylnie czystych, prostych, prawie monochromatycznych odciskach z blaszanych matryc” (Irena Jakimowicz, Pi´ç wieków grafiki polskiej, Warszawa 1997). 1 000 84 99 85 100 Stanis∏aw LIPI¡SKI (1840 Olizarów na Wo∏yniu – 1883 Kraków) OPOWIEÂCI BABUNI, l. 70-te XIX w. marmur (p∏askorzeêba), 28,5 x 21 cm, sygnowana [na sto∏eczku] „LIPI¡SKI”. „Mistrzem kierunku romantycznego” i „Grottgerem rzeêby” nazywali go wspó∏czeÊni krytycy. Uczeƒ Konstantego Hegla w warszawskiej Szkole Sztuk Pi´knych, odby∏ podró˝e artystyczne do Francji i W∏och. Bra∏ udzia∏ w powstaniu styczniowym, powróci∏ z zes∏ania do Krakowa w 1869 r. W l. 1870-1871 mieszka∏ we Florencji, gdzie przebywa∏ wówczas Teofil Lenartowicz. Poeta poÊwi´ci∏ wiersz rzeêbie Lipiƒskiego T´sknota (1871); stara∏ si´ te˝ dla niego o zamówienie na marmurowe popiersie Romana Zmorskiego, piszàc do wdowy: rzeêbiarz Polak, Sybirak, zdolny bardzo pod moim okiem [mo˝e je] wykonaç... Lipiƒski jest rzeêbiarz ca∏à g´bà, robi przeÊlicznie, a wykaƒcza jak tu ˝aden we W∏oszech (S∏ownik artystów polskich..., t. V). Z nast´pnego roku pochodzi Opuszczona, rzeêba wystawiona na Wystawie Âwiatowej w Wiedniu (1873) i na Salonie paryskim (1877). Dwie tu wymienione, jak niemal wszystkie rzeêby artysty, zagin´∏y. RzadkoÊç antykwaryczna. 4 000 86 101 Anton LISZT (czynny w latach 1828 – 1868) ZEGAR PODRÓ˚NY – KARECIAK, Wiedeƒ, ok. 1830 – 1840 wysokoÊç 12 cm, na podstawie 8 x 5,5 cm. Mosi´˝na, prostokàtna obudowa z wydzielonym coko∏em na czterech nó˝kach, grawerowana z ornamentem o motywach floralnych, z trzema fazowanymi szklanymi panelami, przez które widaç mechanizm. Prostokàtna, emaliowana tarcza z cyframi rzymskimi sygnowana „Anton Liszt /in Wien”. Mechanizm sprawny, spr´˝ynowy, 8-dniowy, bicie kwadransowe, z funkcjà budzika; nakr´cany na kluczyk. Ruchoma ràczka. Na podstawie wygrawerowany numer „26878”. Do∏àczony skórzany futera∏ w dobrym stanie, z oryginalnymi zawiasami i zapi´ciem. Niewielka reperacja emalii powy˝ej tarczy. 14 000 87 102 102 Johann Conrad DAHREN TALERZ OZDOBNY, Rendsburg, 1757-1761 cyna kuta, rytowana, Êrednica ko∏nierza 33 cm, lustra 23 cm. Du˝y cynowy talerz o lekko nachylonym ko∏nierzu. Lustro talerza zdobione w kutà dekoracj´ owoców pigwy, winogron, wiÊni. Sygnowany na ko∏nierzu trzema puncami warsztatu konwisarskiego J. C. Dahrena, konwisarza z Rendsburga (Schleswig-Holstein), czynnego od 1757 do koƒca lat 80. Po obu stronach sygnatur ryte, trudno czytelne napisy oraz data „1761”. Stan zachowania dobry. Nieznaczne wgi´cia ko∏nierza. Niewielkie p´kni´cia lustra, stare reperacje. Literatura: Erwin Hintze, Die deutschen Zinngießer, Bd. 3, Norddeutsche Zinngießer, 1964, s. 342. Z kolekcji Wac∏awa Józefa Zawadzkiego. 2 200 103 103 PODGRZEWACZ, Polska, XIX/XX w. 4-elementowy podgrzewacz do jajek, zwieƒczony pe∏noplastycznà figurkà ptaszka z rozpostartymi skrzyd∏ami, stojàcego na gnieêdzie. Korpus owoidalny, giloszowany, wsparty na trzech esowatych, profilowanych nó˝kach. Wn´trze z ruchomym wk∏adem metalowym na 3 jajka. Plater na mosiàdzu, wysokoÊç 24,5 cm, sygnowany pod podstawà, w owalu: „K. K¢DZIERSKI / W WARSZAWIE”, poni˝ej wybite numery „1370”. 2 400 88 104 MONOGRAMISTA „SD”, Francja, 2 po∏. XIX w. POCA¸UNEK bràz patynowany, wysokoÊç 20 cm, na okràg∏ej podstawie marmurowej o wysokoÊci 9,5 cm i Êrednicy 18 cm, sygnowany rytym monogramem artysty „SD”, tak˝e „LO” i sygnatura gizerni (trudno czytelna): „.... FONDEUR”. 7 000 105 ÂWI¢TY HIERONIM, Niemcy [?], 2 po∏. XVII w. t∏ok metalowy kuty w cienkiej blasze, srebro z∏ocone, owalny, 9 x 6,3 cm. Element kompozycji dekoracyjnej umieszczanej w polu zwierciad∏a oprawy typu medalionowego. Âw. Hieronim (347-420), doktor KoÊcio∏a jest patronem archeologów, archiwistów, biblistów, bibliotekarzy i t∏umaczy. Jego najwi´kszym dokonaniem jest t∏umaczenie na ∏acin´ tekstu Pisma Âwi´tego z j´zyków oryginalnych, greckiego i hebrajskiego. Przek∏ad ten znany jest jako Wulgata. Ikonografia ukazuje najcz´Êciej Êw. Hieronima jako wielkiego pokutnika w d∏ugiej szacie albo obna˝onego starca, w przepasce na biodrach, wycieƒczonego postami, lub w postawie siedzàcej przy pulpicie. Atrybutami Âwi´tego sà: czaszka, go∏´bica, kamienie, klepsydra, ksi´ga, lew u stóp. 1 200 89 KRÓLEWSKA FABRYKA FARFUROWA W BELWEDERZE 106 WAZON FAJANSOWY typu „chinoiserie”, ok. 1770 – 1780 fajans r´cznie malowany, wysokoÊç 37,5 cm, wylew obci´ty do formy cylindrycznej (pierwotnie mia∏ form´ szerokiego, wywini´tego kielicha), sygnowany na podstawie „Varsovie” Manufaktur´ fajansu na terenach Belwederu w Warszawie za∏o˝y∏ w 1770 r. król Stanis∏aw August. Wyrabiano tam dekoracyjne wielkie wazony i luksusowe zastawy sto∏owe kryte szkliwem cynowym i malowane farbami naszkliwnymi. Kszta∏ty naczyƒ i dekoracje wzorowano g∏ównie na porcelanie chiƒskiej i japoƒskiej, przetwarzajàc wschodnie motywy w guÊcie rokoka. Wazony z wczeÊniejszego okresu produkcji by∏y bia∏okremowe, zdobione delikatnymi girlandami i rozrzuconymi na powierzchni naczynia p´kami kwiatów, motylami i ptakami w stylu rokoko, wzorem porcelany saskiej i wiedeƒskiej. 90 Szybko jednak w dekoracji fajansów belwederskich przewa˝y∏y motywy wschodnie: stylizowane barwne kwiaty, ptaki rajskie i ba˝anty, scenki z Chiƒczykami i Chinkami, motywy chiƒskiej architektury. Najbardziej charakterystyczne dla Belwederu by∏y wazony gruszkowate z cylindrycznà szyjà i wazony o korpusie kulistym lub gruszkowatym na nodze w kszta∏cie kielicha odwróconego, z szyjà równie˝ w kszta∏cie kielicha o szerokim, wywini´tym wylewie. Produkcja manufaktury w Belwederze by∏a przeznaczona g∏ównie dla Stanis∏awa Augusta, do dekoracji wn´trz królewskich rezydencji i na cenne podarunki. Najs∏ynniejszym dzie∏em manufaktury by∏ serwis zwany su∏taƒskim, ofiarowany su∏tanowi Abdul Hamidowi I w 1777 r., wzorowany na porcelanie japoƒskiej, z∏o˝ony ze 160 sztuk naczyƒ. Cz´Êç z nich zachowa∏a si´ w muzeum Topkapi Sarai w Stambule, niektóre sztuki próbne w Muzeum Narodowym w Krakowie i w Warszawie. Fajanse belwederskie odznacza∏y si´ wysokim poziomem artystycznym pod wzgl´dem formy, ze smakiem komponowanej dekoracji o starannym rysunku i ciep∏ej gamie barwnej, natomiast technicznie by∏y bardzo niedoskona∏e – tym samym nietrwa∏e. Nieop∏acalnoÊç produkcji oraz konkurencja ceramiki angielskiej i fajansów warszawskiej manufaktury Wolffa doprowadzi∏y do zamkni´cia królewskiej manufaktury w 1783 r. Niezwyk∏a rzadkoÊç antykwaryczna. Po raz pierwszy na aukcjach. 175 000 91 WARUNKI KUPNA i SPRZEDA˚Y 1. Przedmiotem aukcji sà dzie∏a sztuki i obiekty kolekcjonerskie powierzone przez Klientów oraz stanowiàce w∏asnoÊç Domu Aukcyjnego. 2. Dom Aukcyjny podejmuje si´ sprzeda˝y, w imieniu W∏aÊcicieli, obiektów b´dàcych ich rzeczywistà w∏asnoÊcià, nie obj´tych post´powaniem sàdowym i skarbowym, wolnych od zaj´cia i zastawu oraz jakichkolwiek praw osób trzecich. 12. Aukcjoner mo˝e zaoferowaç niektóre obiekty po cenie ni˝szej ni˝ wywo∏awcza. W takim przypadku zawierana jest transakcja warunkowa, która dochodzi do skutku po zaakceptowaniu wylicytowanej ceny przez w∏aÊciciela przedmiotu. 13. Nabywca jest zobowiàzany do zap∏aty ca∏ej kwoty wylicytowanej bezpoÊrednio po zakoƒczeniu aukcji. Na poczet ceny zalicza si´ wadium. 3. Dom Aukcyjny podaje w katalogu cen´ wywo∏ania, rozpoczynajàcà licytacj´. Do ceny wylicytowanej zostanie doliczona op∏ata w wysokoÊci 15%. 4. Aukcja jest prowadzona zgodnie z polskimi przepisami prawnymi przez upowa˝nionà osob´ – Aukcjonera. Postàpienie w licytacji okreÊla Aukcjoner. W przypadku, gdy nabywca nie zap∏aci ca∏ej kwoty, jest zobowiàzany bezpoÊrednio po zakoƒczeniu aukcji podpisaç umow´ kupna-sprzeda˝y podajàc swoje personalia. Dane osobiste Nabywcy pozostajà do wy∏àcznej wiadomoÊci Domu Aukcyjnego. 5. Aukcjoner ma prawo dowolnego rozdzielania lub ∏àczenia obiektów oraz ich wycofania z licytacji bez podania przyczyn. 6. Opisy zawarte w katalogu aukcji mogà byç uzupe∏nione lub zmienione przez Aukcjonera lub osob´ przez niego wskazanà przed rozpocz´ciem licytacji. 7. W licytacji biorà udzia∏ wy∏àcznie osoby, które wp∏aci∏y wadium i posiadajà numer licytacyjny. Odbiór numeru licytacyjnego jest równoznaczny z zaakceptowaniem regulaminu aukcji. Dom Aukcyjny mo˝e nie przyznaç prawa udzia∏u w licytacji bez podania przyczyny. 8. WysokoÊç wadium jest ka˝dorazowo okreÊlana przez organizatora. Wadium jest wliczane w kwot´ wylicytowanà, a w przypadku niedokonania ˝adnego zakupu – zwracane. 9. Osoby nie mogàce osobiÊcie wziàç udzia∏u w aukcji, a pragnàce dokonaç zakupu, mogà to uczyniç za poÊrednictwem organizatora, telefonicznie lub korespondencyjnie. W tym celu, w dniach poprzedzajàcych aukcj´ nale˝y wp∏aciç wadium w wysokoÊci 10% ceny wywo∏awczej oraz podaç oferowanà cen´ – limit (nie dotyczy to licytacji telefonicznej), który pozostaje informacjà ÊciÊle poufnà. Przedstawiciel organizatora licytuje w imieniu Klienta do ceny nie wy˝szej ni˝ zg∏oszona. Zg∏oszenie udzia∏u w aukcji za poÊrednictwem organizatora zobowiàzuje zamawiajàcego do kupna obiektu co najmniej po cenie wywo∏ania. W przypadku zg∏oszenia wi´cej ni˝ jednej oferty kupna, organizator reprezentowaç b´dzie Klienta, który zaoferowa∏ najwy˝szy limit i mo˝e rozpoczàç licytacj´ od kwoty wy˝szej ni˝ cena wywo∏ania. 10. Zakoƒczenie licytacji danego obiektu nast´puje w momencie uderzenia m∏otkiem przez Aukcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy kupna-sprzeda˝y. 11. Nabywcà staje si´ osoba oferujàca najwy˝szà cen´ – wyjàwszy, gdy dzieje si´ to w sytuacji sporu. Aukcjoner ma prawo spór rozwiàzaç lub ponownie zaoferowaç obiekt. 14. Ca∏oÊç nale˝noÊci za kupione obiekty winna byç zap∏acona gotówkà lub przelewem, nie póêniej ni˝ w ciàgu siedmiu dni od daty aukcji. Je˝eli wp∏ata nie nastàpi w wymaganym czasie, Dom Aukcyjny ma prawo anulowaç kontrakt i obcià˝yç Nabywc´ wszelkimi kosztami wynik∏ymi z tego tytu∏u. 15. Prawo w∏asnoÊci zakupionego dzie∏a przechodzi na Nabywc´ w momencie dokonania ca∏ej wp∏aty. 16. Odbiór wylicytowanych przedmiotów winien nastàpiç bezpoÊrednio po wp∏aceniu nale˝noÊci. W innych przypadkach przechowywanie i dostarczanie przedmiotów odbywa si´ na koszt i ryzyko Nabywcy. 17. Organizator gwarantuje autentycznoÊç oraz zgodnoÊç ze stanem faktycznym innych istotnych cech przedmiotów opisanych w katalogu. Gdyby jednak opis nie odpowiada∏ stanowi faktycznemu, nabywca mo˝e w ciàgu 14 dni od daty aukcji zwróciç przedmiot. Zakwestionowanie opisu katalogowego musi byç udokumentowane wiarygodnymi ekspertyzami. 18. Organizator nie ponosi odpowiedzialnoÊci za wady fizyczne i prawne kupionych przedmiotów. Wszelkie mo˝liwe reklamacje b´dà rozpatrywane zgodnie z przepisami prawa polskiego. Dom Aukcyjny przypomina: – zgodnie z obowiàzujàcymi przepisami gromadzimy dane osobowe Klientów dokonujàcych transakcji o wartoÊci powy˝ej 15 000 euro; – zgodnie z Ustawà o muzeach z 21.XI.1996, muzea rejestrowe majà prawo pierwokupu obiektów bezpoÊrednio na aukcji za kwot´ wylicytowanà. Takie prawo majà tak˝e Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagielloƒska. INDEKS AUTORÓW i DZIE¸ AJDUKIEWICZ Tadeusz 24 AUGUSTYNOWICZ Aleksander 45 AXER Otto 65-67 BARTOLOZZI Francesco 37 BIECHO¡SKI Stanis∏aw 73 BIELAWSKI Wac∏aw 17, 22 BOHUSZEWICZ Jan 72 BORYSOWSKI Stanis∏aw 41, 46 BORZEMSKI Otton Edward 56 BRATKOWSKI Roman 69 BUDKIEWICZ Józef Kazimierz 92 BURKE Thomas 38 CHE¸MO¡SKI Józef 26 CIEÂLAK Olga 85 CZAJKOWSKI Józef 39 CZY˚EWSKI Tytus 51 DAHREN Johann Conrad 102 DEDERKO Witold 19, 20 DESSELBERGER Jerzy 47 DOBRIAK Micha∏ 63 DOBROWOLSKI Odo 70 DOMARADZKI Stefan 83 DYBOSKA Stefania 71 DZIERZBICKI Antoni E. 94 FILIPKIEWICZ Mieczys∏aw 27, 88 FILIPKIEWICZ Stefan 84 GRONOWSKI Tadeusz 64 HIRSZFANG Ignacy 32 HISZPA¡SKA-NEUMANN Maria 1-3 JAROCKI W∏adys∏aw 29, 30 JAZET Jean Pierre Marie 6-8 KAMOCKI Stanis∏aw 28, 44 KARPI¡SKI Alfons 9, 36 KLAR Artur 57 KOCHANOWSKI Roman 50 KORECKI Wiktor 18 KOSTRZEWSKI Franciszek 25 KRZYSZKOWSKI Jan 23 LIPI¡SKI Stanis∏aw 100 LISZT Anton 101 MALCZEWSKI Jacek 21 MALCZEWSKI Rafa∏ 62 MESJASZ Edward 74 MIERZEJEWSKI Andrzej 48 MIERZEJEWSKI Jerzy 42, 53, 54 MONOGRAMISTA „SD” 104 NARKIEWICZ Zygmunt 35, 87 NARTOWSKI Tadeusz 77 NAWROCKI Boles∏aw 40 PAUTSCH Fryderyk 33, 49 POTRZEBOWSKI Jerzy 34 RAFA¸OWSKI Aleksander 68 RAPACKI Józef 31 RUBCZAK Jan 4 SCHNEIDER J.F./C. 93 SEMPOLI¡SKI Jacek 55 SETKOWICZ Adam 61 SKOTNICKI Jan 96 SO¸TAN Aleksander 89, 90 STAJUDA Jerzy 97, 98 STUPNICKI Jaros∏aw Stefan 91 SZERNER W∏adys∏aw Karol 76 SZPAKOWSKI Marian 99 ÂLIWI¡SKI Stanis∏aw 43 TERLECKI Alfred 60, 78 UNIECHOWSKI Antoni 11-16 WODY¡SKI Jan 52 WYDRA Jan 10 ZALESKI Antoni 58, 59 ZAREMBA CYBISOWA Helena 5 ˚EROMSKA Monika 86 ˚URAWSKI W∏adys∏aw 79-82 oraz KRÓLEWSKA FABRYKA FARFUROWA w BELWEDERZE – Wazon 106 okl_416x270s3_44_194_96str.qxd 5/10/16 8:10 AM Page 2 okl_416x270s3_44_194_96str.qxd 5/10/16 8:10 AM Page 1 DOM AUKCYJNY OKNA SZTUKI AUKCJA 44 (194) 31 maja 2016 Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI Milanówek, ul. Grodeckiego 17 WARSZAWA, 31 V 2016
Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI Milanówek, ul. Grodeckiego 17
okl_416x270s3_39_189_88str.qxd
Bardziej szczegółowo