Przygoda z małpką – rozwijanie logicznego myślenia z

Transkrypt

Przygoda z małpką – rozwijanie logicznego myślenia z
Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5 – letnich
Data: 04.10.2013r.
Prowadząca: Teresa Chromińska
Miejsce zajęć: Miejskie Przedszkole nr 9 w Siedlcach
Temat zajęć:
Przygoda z małpką – rozwijanie logicznego myślenia
z wykorzystaniem narzędzi TOC- gałązka logiczna
Cele ogólne:
-uświadomienie dzieciom,jak ważna jest znajomość własnego nazwiska i adresu,
-kształtowanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach,
-rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego,
-doskonalenie umiejętności posługiwania się gałązką logiczną (TOC)
Cele szczegółowe:
-prawidłowo posługuje się gałązką logiczną w celu przedstawienia treści
opowiadania,
-dostrzega i rozumie konsekwencje nieznajomości własnego nazwiska i adresu,
-potrafi zakodować swoją wypowiedź w formie umownych symboli,
-chętnie uczestniczy w różnych zabawach
Metody:
-metody aktywizujące (pedagogika zabawy, burza mózgów, drama, pantomima),
-elementy metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej,
-elementy metody I.Majchrzak
-techniki aktywizujące myślenie TOC – gałąź logiczna
Formy:
-indywidualna,
-grupowa
Pomoce dydaktyczne: nagranie piosenki ,,Jesteś ty i jestem ja”, ,,Kolorowe listki” (CD), ilustracje
przedstawiające kolejne sceny z opowiadania, opaski z listkiem jesiennym, karta graficzna –
labirynt, pluszowa małpka, wizytówki
Przebieg zajęć:
1.Powitanie. Dzieci stają w parach naprzeciwko siebie i śpiewają piosenkę powitalną opartą na
melodii popularnej ,,My jesteśmy krasnoludki”,wykonując wskazane przez nauczyciela gesty oraz
gestodźwięki.
Jesteś ty i jestem ja.
Raz i dwa, raz i dwa.
Przedszkolaki grzeczne dwa .
Raz i dwa, raz i dwa.
Przywitajmy grzecznie się:
witam cię, witam cię.
Razem miło bawmy się.
Lubię cię, a ty mnie.
2.Słuchanie opowiadania ,,Przygoda z małpką” S. Szuchowej ilustrowanego obrazami.
3.Rozmowa na temat treści opowiadania
-Jak nazywały się dzieci, o których było opowiadanie?
-Jaką zabawkę zabrał ze sobą Adaś?
-Gdzie wybrały się dzieci w piękny jesienny dzień?
-Czym podróżowały?
-Jak bawiły się na leśnej polanie?
-Co wydarzyło się w drodze powrotnej do domu?
-Kto pomógł chłopcu , który zgubił siostrzyczkę?
-Dlaczego trzeba znać swoje imię i nazwisko?
-Czy dzieci powinny znać swój adres?
4.Zabawa pantomimiczna ,,Małpka” - dzieci naśladują za pomocą gestów i mimiki ruchy małpki
wykonywane podczas różnych czynności,np. małpka cieszy się,je, śpi, bawi się, skacze...
5.Zastosowanie gałązki logicznej (praca z całą grupą)
-ustalenie kolejności wydarzeń w opowiadaniu,
-ułożenie przez dzieci ilustracji zgodnie z kolejnością zdarzeń,
-opowiadanie w oparciu o gałązkę logiczną, poszukiwanie zdarzenia przyczynowo – skutkowego
g ./Kiedy ogłoszono przez megafon, że zaginął chłopiec ubrany w czerwony płaszczyk i niebieską
czapeczkę, w kieszeni z małpką to odprowadzono go do zawiadowcy stacji, bo tam czekała siostra.
f ./Kiedy zaginionego chłopca spotkał policjant zapytał jak się nazywa i gdzie mieszka to chłopiec
nic nie odpowiedział, bo nie znał własnego nazwiska, ani adresu.
e ./Kiedy pociąg dojechał do Warszawy i ludzie zaczęli wsiadać i wysiadać to Adaś zgubił się, bo
wysiadł za dziewczynką, która miała taki sam płaszcz jak jego siostra.
d ./Kiedy wrócili na dworzec i przyjechał pociąg to Alinka wzięła brata za rękę, bo było dużo ludzi.
c ./Kiedy w lesie nazbierali grzybów,szyszek i żołędzi to postanowili wracać do domu, bo zrobiło
się późno.
b. /Kiedy kupiła bilety wsiadła z bratem do wagonu to szybko dojechali do lasu, bo był to pociąg
elektryczny.
a. /Kiedy Alinka postanowiła pojechać z Adasiem do lasu pociągiem to poszła na dworzec po
bilety.
6./Wspólne zastanowienie się jak powinien postąpić Adaś, kiedy zgubił się (burza mózgów).
7.Zabawa dramowa
Scenka w dużym sklepie - Podczas robienia z mamą zakupów zgubiliście się w sklepie. Jak się
zachowacie, kogo poprosicie o pomoc.
8.Karta graficzna – labirynt. Wskaż drogę do domu Adasiowi, a do lasu Alince. Odszukanie karty z
własną wizytówką. Całościowe czytanie wyrazów: Alina, Adam
9.Zabawa rytmiczna z wykorzystaniem piosenki ,,Kolorowe listki” (naśladowanie wirujących
listków, podskoki, obroty...zgodnie z treścią i melodią piosenki