Ogłaszam ewakuację!

Transkrypt

Ogłaszam ewakuację!
edukacja wieloobszarowa
Józefa Mazurkiewicz
Pali się!
Ogłaszam ewakuację!
scenariusz zajęć dla pięciolatków
■ Cele ogólne:
●wdrożenie dzieci do prawidłowych postaw w sytuacji zagrożenia;
● kształtowanie rozumienia symboli i znaków ewakuacyjnych;
●rozwijanie reakcji na różnorodne sygnały i znaki;
●doskonalenie umiejętności poruszania się w grupie.
■ Cele szczegółowe – dziecko:
●dostrzega znaczenie znaków ewakuacyjnych;
●zna sprzęt gaśniczy (gaśnica, hydrant, koc gaśniczy);
●wie, jak się zachowywać podczas ewakuacji;
●wie, jakie zachowania podczas ewakuacji są nieprawidłowe;
●potrafi poruszać się w grupie: w marszu bez potrącania innych, omija przeszkody;
● wykonuje polecenia prowadzącego, reaguje na sygnał.
56
■ Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające znaki ewakuacyjne: kierunek drogi ewakuacyjnej, drzwi ewakuacyjne, kierunek do wyjścia drogi ewakuacyjnej, kierunek do wyjścia drogi
ewakuacyjnej schodami w dół itd.; ilustracje przedstawiające prawidłowe zachowanie podczas
ewakuacji z przedszkola: dzieci ustawione w rzędzie idą korytarzem blisko ściany zgodnie
z kierunkiem ewakuacji; dzieci schodzą po schodach jedno za drugim zgodnie z kierunkiem
ewakuacji; dzieci pochylone idą jedno za drugim, w górze unoszący się dym; dzieci na miejscu zbiórki ustawione parami, osoba dorosła składa raport; ilustracje przedstawiające nieprawidłowe zachowanie podczas ewakuacji: dzieci popychają się, tłoczą się do wyjścia; dziecko
schowało się za szafą, a pozostałe dzieci już opuściły salę; dziecko odłączyło się od grupy
i przemieszcza się niezgodnie z kierunkiem ewakuacji; dziecko zatrzymało się, pozostałe na nie
wpadają; gwizdek, bębenek, paski bibuły ok. 10 cm dla każdego dziecka.
■ Metody: • oparte na aktywności dziecka: obserwacja, odpowiedzi na pytania, samodzielne dochodzenie do wiedzy, swobodna wypowiedź, aktywność ruchowa • oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka, wyjaśnianie, pokaz, zadawanie pytań, pochwała.
■ Formy pracy: • zbiorowa • indywidualna.
■ Przebieg zajęć:
●Powitanie. Nauczyciel mówi: Witam dzieci, które lubią kolor czerwony/widziały kiedykolwiek
wóz strażacki/chcą być strażakami. Dzieci, które czują się powitane, klaszczą w dłonie.
●Co to za zagadka? Odgadywanie zagadek nawiązujących do tematu:
• Na ścianie wisi cała czerwona i do gaszenia jest przeznaczona. (gaśnica)
• W dzień i w nocy połyskują, kierunek do wyjścia zawsze pokazują. (znaki ewakuacyjne)
●Spacer po przedszkolu. Nauczyciel zaprasza dzieci na krótki spacer po przedszkolu. Zachęca do zwrócenia uwagi na znaki wiszące na ścianach, zaobserwowania, ile jest wyjść z budynku, gdzie wiszą gaśnice. Przypomina, jak należy chodzić po schodach. Powrót do sali.
●Sprzęt gaśniczy w przedszkolu. Nauczyciel omawia wygląd i zastosowanie gaśnicy, hydrantu wewnętrznego, koca gaśniczego.
●Węże strażackie. Ćwiczenie sprawności manualnych. Każde dziecko otrzymuje pasek bibuły
szerokości ok. 10 cm. Dzieci zwijają bibułę w rulon, a następnie, trzymając jej koniec, wyrzucają do przodu i rozwijają jak wąż strażacki.
nr 7-8.154-155
lipiec-sierpień 2014
edukacja wieloobszarowa
●Do czego służą znaki ewakuacyjne? Nauczyciel pokazuje i wspólnie z dziećmi omawia
obrazki przestawiające znaki ewakuacyjne. Mówi, że pokazują drogę do wyjścia ewakuacyjnego, tłumaczy, że są „świecące”, aby zawsze były dobrze widoczne. Poza tym pomagają
wyjść z budynku w razie niebezpieczeństwa (np. gdy wybuchnie pożar).
wydrukowane pomoce dydaktyczne (10 kart A5) prenumerata
PLUS
zostały dołączone do miesięcznika – szczegóły na str. 5
!
●Co to jest ewakuacja? Nauczyciel wyjaśnia, że ewakuacja to natychmiastowe przemieszczenie ludzi z miejsca, w którym wystąpiło zagrożenie życia i zdrowia, np. wybuchł pożar. Dzieci
na polecenie nauczyciela muszą szybko się ustawić w rzędzie i opuścić pomieszczenie. Mają
iść blisko ściany. Przy silnym zadymieniu idą w pozycji schylonej, gdyż dym i gorące powietrze unosi się do góry, a na dole powietrze jest bardziej czyste i chłodne niż wyżej. Dzieci na
miejscu zbiórki stoją ustawione parami (ilustracje). Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat,
czego nie należy robić w czasie ewakuacji (np. nie należy się chować, nie wolno popychać innych, zatrzymywać się i zmieniać kierunku, nie wolno się wracać np. po zabawkę – ilustracje).
57
wydrukowane pomoce dydaktyczne (8 kart A4) prenumerata
PLUS
zostały dołączone do miesięcznika – szczegóły na str. 5
!
●Ogłaszam ewakuację! Zabawa ruchowa z reakcją na sygnał – dzieci na sygnał dźwiękowy
( jeden długi gwizdek) ustawiają się w parach i maszerują w rytm bębenka dookoła dywanu. Na dwa krótkie gwizdki szybko ustawiają się w rzędzie blisko ściany, następnie idą
jedno za drugim, trzymając się jak najbliżej ściany i omijając napotkane przeszkody (np.
stoliki, krzesła). Na trzy gwizdki – wszyscy się pochylają. Na zakończenie nauczyciel udziela
dzieciom pochwały za prawidłowe wykonanie ćwiczeń. ▪
scenariusz został wyróżniony w konkursie
Ty opracuj scenariusz zajęć, a my...
nr 7-8.154-155
Józefa Mazurkiewicz – nauczyciel dyplomowany z 38-letnim stażem.
Dyrektor Przedszkola nr 10 im. Misia Uszatka w Koszalinie. Propagatorka aktywnych metod pracy z dziećmi i autorka innowacji pedagogicznych. Jej zainteresowania pedagogiczne skupiają się na kształtowaniu właściwych postaw dzieci wobec problemów bezpieczeństwa.
lipiec-sierpień 2014

Podobne dokumenty