Scenariusz lekcji ( Plastyka ,muzyka)

Transkrypt

Scenariusz lekcji ( Plastyka ,muzyka)
Scenariusz lekcji ( Plastyka ,muzyka)
Temat: Polska kultura ludowa: tradycje i zwyczaje, pieśni i tańce ludu
polskiego.
Czas trwania : 2 godziny lekcyjne
Klasa IV
Cel główny: Poznanie podstawowego zasobu pojęć i tematów w obrębie
sztuki ludowej; kształcenie znaczenia i poczucia dziedzictwa kulturowego.
Cele operacyjne:
Uczeń zna terminy: tradycja, zwyczaj ludowy, muzyka ludowa, taniec
narodowy, regionalny, nazwisko Chopina i Moniuszki.
Uczeń rozumie pojęcia : tradycja, obrzędy, zwyczaje ludowe, folklor,
wartość dziedzictwa kulturowego
Uczeń umie:






Wymienić tradycje i zwyczaje ludowe
Wskazać symbole związane z obrzędami ludowymi
Zaprojektować i wykonać kompozycję na płaszczyźnie
Wymienić instrumenty ludowe
Wymienić tańce narodowe
Rozwijać potrzebę kontaktu z dziełami muzycznymi
Metody: pogadanka, działania praktyczne, analityczno- operacyjna
Formy pracy: praca indywidualna ( 1 lekcja)i zbiorowa (2 lekcja)
Przybory: kartka A-4 bloku technicznego, kredki ,farby, nożyczki,
koperta
Środki dydaktyczne: prezentacja ‘Tańce narodowe”, płyta z tańcami
narodowymi, muzyką ludową
Przebieg lekcji 1
Część wstępna:
1. Przygotowanie przez uczniów stanowisk pracy, odpowiednich
materiałów i przyborów.
2. Wprowadzenie do tematu – omówienie pojęcia „tradycja”
3. Omówienie tradycji ludowych.
4. Swobodna rozmowa na temat symboli kojarzących się uczniom z
danym obrzędem.
Część główna:
1. Podanie zadania plastycznego, wyjaśnienie sposobu wykonania
2. Praca twórcza uczniów –malowanie dowolnego symbolu związanego
z wybranym przez ucznia zwyczajem ludowym
3. Korekta nauczyciela – pomoc słowna uczniom z kłopotami w
wykonaniu zadania
Część końcowa:
1. Prezentacja wykonanych prac
2. Wspólna analiza i ocena przedstawionych symboli
3. Propozycja nauczyciela dla chętnych uczniów, aby z pracy
plastycznej wykonać puzzle i przekazać jako pomoc dydaktyczną dla
klas młodszych
4. Czynności porządkowe
Przebieg lekcji 2
Część wstępna:
Nawiązanie do tematu lekcji poprzedniej – przypomnienie tradycji,
obrzędów, zwyczajów ludowych
Część główna:
1. Zapoznanie uczniów z pojęciem folkloru
2. Zaprezentowanie nagrań z muzyką ludową wykonana prze kapele
ludowe różnych regionów
3. Rozmowa na temat wysłuchanych utworów, próba rozpoznania
występujących instrumentów
4. Pogadanka na temat tańców ludowych
5. Prezentacja multimedialna przedstawiająca ludowe tańce narodowemazura i poloneza
6. Zapoznanie z utworami Chopina i Moniuszki, tańcami narodowymi
Część końcowa:
1. Rekapitulacja lekcji
2. Notatka do zeszytu
3. Ocena najaktywniejszych uczniów
Opracowała Agnieszka Szostak