Scenariusz zajęć j. niemieckiego

Transkrypt

Scenariusz zajęć j. niemieckiego
Scenariusz zajęć otwartych języka niemieckiego dla rodziców przeprowadzonych w
klasie I d w dniu 28.04.2009
Temat lekcji: „Ich esse eine Banane”. Określanie koloru owoców, praca z piosenką.
Cel lekcji: uczeń określa kolory owoców i warzyw.
Cele operacyjne:










Uczeń rozumie nazwy wybranych owoców i warzyw.
Potrafi samodzielnie nazwać wskazane owoce i warzywa.
Zna nazwy podstawowych kolorów
Potrafi samodzielnie odpowiadać na pytania dotyczące koloru przedmiotów, budując proste zdania
typu Die Banane ist gelb.
Zadaje pytania typu Ist das………?
Udziela krótkich odpowiedzi twierdzących lub przeczących.
Ustala kolejność występowania w piosence wyrazów.
Śpiewa z towarzyszeniem płyty CD piosenkę „Ich esse eine Banane”.
Zgodnie współpracuje w parze i grupie kolegów.
Rozumie jak ważną rolę w żywieniu człowieka odgrywają owoce i warzywa.
Formy pracy: cała klasa, pary, grupy, indywidualnie.
Środki dydaktyczne: podręcznik i ćwiczenie „Eins, zwei, drei I”, płytach, autentyczne owoce i warzywa,
papierowe koszyki wraz z owocami i warzywami, plansze do gry „Bingo”.
Przebieg lekcji:
1. Nauczyciel pokazuje uczniom owoce i warzywa, których nazwy poznali na poprzedniej lekcji i
zadaje pytanie: Was ist das? Co to jest? Chętni uczniowie odpowiadają na pytania pełnym zdaniem
Das ist eine Orange. Nagradzani są za to znaczkiem ”Smiles” „Buźka”.
2. Nauczyciel sam nazywa kolejno owoce i warzywa, ale popełnia w niektórych celowe błędy.
Uczniowie słysząc poprawną nazwę biją brawo a niepoprawną wstają, chętny uczeń koryguje błąd
nauczyciela.
3. Chętny uczeń wybiera jedną nazwę i staje na środku klasy. Uczniowie próbują odgadnąć jaka to
nazwa poprzez zadawanie pytań typu Ist das ……………? Czy to jest…………..? Uczeń stojący na
środku udziela odpowiedzi Ja lub Nein. Uczeń, który trafi przychodzi na środek.
4. Nauczyciel rozdaje dzieciom plansze, na których narysowane są owoce i warzywa(po 4).
Nauczyciel czyta nazwy owoców i warzyw a uczniowie, którzy mają daną ilustrację na planszy
skreślają ją. Osoba, która pierwsza skreśli wszystkie obrazki krzyczy głośno „Bingo”.
5. Nauczyciel pokazuje kolejno owoce i warzywa określając ich kolor, np. Die Tomate ist rot.
Uczniowie tłumaczą zdania na język polski .
6. Nauczyciel zadaje pytania o kolor owoców i warzyw, np. Wie ist die Gurke?, a chętni uczniowie
odpowiadają całym zdaniem używając konstrukcji zdaniowych z poprzedniego zadania. To samo
dzieci ćwiczą w parach.
7. Uczniowie zostają podzieleni na grupy. Każda z nich otrzymuje koszyczek oraz wycięte z papieru
owoce i warzywa. Dzieci słuchają piosenki i układają zawartość koszyczka w odpowiedniej
kolejności. Po zakończeniu zadania następuje moment sprawdzania poprawności jego wykonania.
Grupy, które wykonały zadanie poprawnie otrzymują nagrody- znaczki.
8. Uczniowie otwierają podręcznik na tekście piosenki, ćwiczą nauczycielem czytanie, tłumaczą
wspólnie tekst na język polski i śpiewają kilkakrotnie piosenkę.
9. Zadanie i objaśnienie pracy domowej. Uczniowie maja za zadania nauczyć się czytać tekstu
piosenki i ćwiczyć śpiewanie z płytą w domu.
Opracowała: Magdalena Stolarska

Podobne dokumenty