Scenariusz 1. Ulubione owoce i warzywa

Transkrypt

Scenariusz 1. Ulubione owoce i warzywa
zajęcia zorganizowane (obszar nr 6)
Zadanie
skierowane
do
szkół
i
przedszkoli
współpracujących
z placówkami wychowania pozaszkolnego lub: bibliotekami, domami kultury,
związkami harcerskimi, związkami sportowymi, organizacjami pozarządowymi (za
pośrednictwem szkół i przedszkoli): Zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu dla
dzieci i młodzieży z zakresu aktywnego trybu życia, bezpieczeństwa lub zdrowia;
Biblioteki, domy kultury, związki harcerskie, związki sportowe i organizacje pozarządowe
biorą
udział w Akcji za pośrednictwem szkół i przedszkoli.
Szkoły
i przedszkola mogą wspólnie wykonać z ww. instytucjami zadanie z obszaru
nr 6. Zorganizowany i przeprowadzony konkurs dla dzieci i młodzieży z zakresu aktywnego
trybu życia, bezpieczeństwa lub zdrowia zgłasza i dokumentuje we wniosku zgłoszeniowym
szkoła albo przedszkole. Za zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu żadna instytucja nie
może pobierać od uczestników konkursu opłat.
Scenariusz 1. Ulubione owoce i warzywa - konkurs wiedzy w
Miejskiej Bibliotece Publicznej w Legnicy Filia nr 9.
Cel:

ukształtowanie wśród dzieci nawyków żywieniowych, polegających na
regularnym spożywaniu owoców i warzyw.
Cele szczegółowe:

uważnie słucha wiersza „Wpadła gruszka do fartuszka”.

Rytmizuje tekst wiersza z wykorzystaniem instrumentów muzycznych.

Stara się przestrzegać umownych reguł.

Rozpoznaje owoce , warzywa za pomocą zmysłów: dotyku , wzroku i
smaku.

Wie, że warzywa i owoce są źródłem witamin

Wie, że owoce, warzywa, ręce należy myć.
Metody:

Pedagogika zabawy, zadań stawianych dziecku do wykonania, rozmowa,
obserwacja, pokaz.
Formy:

grupowa

indywidualna

zbiorowa
Środki dydaktyczne:

tekst wiersza „Wpadła gruszka do fartuszka”, płyta CD z piosenką
„Jabłuszko rumiane”, tekst zabawy integracyjnej „Powitanie”
W.Sherborne, chusta animacyjna, emblematy owoców, warzyw,
kolorowani z warzywami, owocami, owoce, warzywa do degustacji,
chustka do zakrycia oczu, dyplomy, zagadki - Anna Mikita „Zagadki
dla maluchów”.

Prowadząca: Joanna Broniarz, Katarzyna Szlachta .
Przebieg zajęć:
I Część wstępna:
1. Zabawa na powitanie „WITAMY” (na podst. Metody W. Sherborne)
Dzieci witają się (dotykają): plecami, rękami, bokami, kolanami, stopami.
2. Zabawa ruchowa „Wykonujemy kanapki”.
Rozmowa na temat konieczności mycia rąk przed jedzeniem . Dzieci naśladują
wykonanie kanapek, inscenizują ruchem
poszczególne
czynności jak:
smarowanie chleba masłem , krojenie rzodkiewki, pomidorka, papryki, ogórka,
solenie , zjadanie .
2. Słuchanie wiersza recytowanego przez panią bibliotekarkę :
„Wpadła gruszka do fartuszka” ilustrowanego obrazkami owoców.
Wpadła gruszka do fartuszka
A za gruszą dwa jabłuszka.
A śliweczka wpaść nie chciała,
Bo śliweczka niedojrzała.
3. Rozmowa na temat wiersza - formułowanie odpowiedzi na pytania.
Podkreślenie wartości spożywania owoców.
4. Rytmizowanie tekstu rymowanki z wykorzystaniem instrumentów
muzycznych takich jak :grzechotka , dzwonki, tamburino, kołatka.
II część właściwa
3. Zabawa integracyjna z wykorzystaniem chusty animacyjnej .
Dzieci otrzymują opaski z emblematami warzyw, owoców. Stoją w kole i
machają chustą . Nauczyciel wymienia nazwy warzyw lub owoców a dzieci
przebiegają pod chustą i zmieniają miejsca.
4. Konkurs wiedzy o owocach „Co to za owoc?”
rozwiązywanie zagadek obrazkowych, dotykowych i smakowych.
Dzieci rozpoznają warzywa, owoce po dotyku.
Dzieci rozpoznają warzywa, owoce po smaku.
Dzieci rozpoznają warzywa, owoce po fragmencie odsłoniętego obrazka.
5. Rozwiązywanie zagadek czytanych przez panią bibliotekarkę:
Wiszą na drzewie piłki czerwone, z każdej wyrasta mały ogonek ( JABŁKO)
Fioletowe owoce, każde z pestką w środku, mama robi z nich powidła , które
daje ci na spodku (ŚLIWKA)
Dwie czerwone małe kulki ,ogonkami połączone, zrobię z nich kolczyki lalkom,
będą pięknie wystrojone (CZEREŚNIE).
Może być żółta lub czerwona, trochę podobna do jabłuszka, w środku soczysta
jest i słodka, ten owoc to jest przecież… (GRUSZKA)
5. „Jabłko, gruszka ,śliwka”- praca w grupach- zamalowywanie konturów
owoców kredkami.
III część końcowa.
6. Pochwała dzieci za aktywny udział w zajęciach. Wszystkie dzieci otrzymują
pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie.

Podobne dokumenty