SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
PRZEPROWADZONYCH W KLASIE I
Temat zajęć: „Zwierzęta w ogrodzie”
Cele ogólne:
- budzenie zaciekawienia otaczającym światem,
- zwrócenie uwagi na rolę zwierząt w ogrodzie,
- rozwijanie zdolności i umiejętności myślenia twórczego poprzez zastosowanie
aktywizujących metod nauczania,
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- swobodnie wypowiada się na określony temat,
- wzbogaca wiadomości na temat zwierząt żyjących w ogrodzie,
- rozróżnia szkodnik i zwierzęta pożyteczne – sprzymierzeńców ogrodnika,
- wykonuje przydzielone mu zadania,
Metody:
- aktywne metody pracy z uczniami: elementy dramy, mapa mentalna,
- pogadanka, pokaz,
- rozwiązywanie problemów – karty pracy, puzzle
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające zwierzęta, które możemy
spotkać w ogrodzie, karty pracy, gałązka rośliny zaatakowanej przez mszyce,
biedronki, słoik podziurkowana pokrywką, arkusze papieru A 3, kredki, mazaki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie w kręgu:
„Wita was, witam was, zaczynamy już czas,
jesteś ty, jestem ja, raz, dwa, trzy.”
2. Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach, które można spotkać w ogrodzie.
Nauczyciel czyta zagadki, uczniowie je odgadują i wyszukują rysunki
przedstawiające odgadnięte zwierzęta.
3. Rozmowa na temat zwierząt spotykanych w ogrodzie oraz roli jaką
pełnią. Szukanie odpowiedzi na pytania: Które zwierzęta mogą być
sprzymierzeńcami ogrodnika? Które zwierzęta szkodzą roślinom?
4. Praca z tekstem – dopasowywanie wypowiedzi do zwierząt
przedstawionych na ilustracji – czytanie ze zrozumieniem.
5. Zabawa ruchowa „Kwiaty i pszczółki”.
6. Wykonanie doświadczenia „Czy biedronka jest wrogiem mszyc?”
Uczniowie obserwują roślinę zaatakowaną przez mszyce i wypowiadają
się na temat jej wyglądu (liście zniszczone, skręcone i pożółkłe).
Dalsza obserwacja, co dzieje się, gdy na roślinę położymy biedronkę (biedronka
atakuje mszyce, nie zjada ich, tylko wypija z nich sok).
Wnioski: Wśród owadów są szkodniki (jak mszyce) i zwierzęta pożyteczne (jak
biedronka)
7. Uczniowie w grupach trzyosobowych tworzą mapę mentalną.
Na początku każda grupa układa puzzle. Są to rysunki przedstawiające
zwierzęta, które można spotkać w ogrodzie: sprzymierzeńcy ogrodnika,
szkodniki. Części przyklejają na arkuszach papieru. Przedstawienie
wyników swojej pracy pozostałym grupom.
8. Odgrywanie scenek dramowych. Uczniowie wymyślają i prezentują
scenki przedstawiające sytuacje, które mogą się zdarzyć w ogrodzie, np.
spotkanie ze zwierzętami zamieszkującymi ogród, rozmowa między
zwierzętami i ogrodnikiem. Uczniowie przygotowują opaski na czoło z
wizerunkiem danego zwierzątka, czapeczka dla ogrodnika.
9. Podsumowane pracy uczniów.
10.Zadanie prac domowej.