Scenariusz zajęc warsztatowych

Transkrypt

Scenariusz zajęc warsztatowych
Scenariusz zajęć warsztatowych na podstawie udziały w III edycji
programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”
Temat: Ciasto jogurtowo – mandarynkowe na podwieczorek
Imię i nazwisko nauczyciela: Piotr Skrzypkowski
Klasa: I- II B Gimnazjum
Data: 1.03.2013r
Rodzaj zajęć: Technika gotowanie. Zajęcia na temat zdrowego odżywianie.
Cele:
- uczeń wykorzystuje posiadane wiadomości i poszerza o nowe pojęcia
- uczeń rozwija procesy myślowe, kojarzenia, pamięci, wyobraźni
- doskonalenie koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej
- wyrabianie nawyków zdrowego i racjonalnego żywienia
- wyrabianie nawyków estetycznych i dbałości o czystości w czasie pracy
- przestrzeganie zasad BHP w pracowni gotowania
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Metody pracy:
- oglądowa, praktycznego działania, słowna
Pomoce i środki:
- tortownica, 2 galaretki o smaku truskawkowym, 3 galaretki o smaku
pomarańczowym, 1 duży jogurt naturalny, 250 g mandarynek, biszkopty
do wyłożenia tortownicy, mikser,
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne.
1. Przywitanie dzieci i wyjaśnienie tematu dzisiejszych zajęć warsztatów
o zdrowym odżywianiu.
2. Rozmowa na temat zdrowego odżywiania, omówienie piramidy zdrowia.
3. Swobodne wypowiedzi na temat odżywiania.
4. Czynności higieniczne – mycie rąk.
II. Zajęcia główne.
1. Przygotowanie produktów
potrzebnych do przygotowania ciasta
jogurtowo – mandarynkowego.
2. Przedstawienie zasad BHP w pracowni gotowania.
3. Omówienie produktów i ich wartości odżywczej. Zapoznanie
z planszami opisującymi dołącz do szkoły ze smakiem.
4. Przygotowanie ciasta.
Dwie galaretki rozpuścić w 1 szklance wody, ostudzić. Następnie dodać
do nich jogurt. Całość wymieszać. Biszkopty ułożyć na dnie tortownicy.
Gęstniejącą masę wylej na biszkopty wyłożone w tortownicy. Udekorować
mandarynkami. Pozostałe galaretki rozpuścić w 3 szklankach wody, ostudzić.
Gdy zgęstniej, wylać na mandarynki. Żeby dobrze schłodzić ciasto, należy
włożyć do lodówki na około 1 godzinę.
III. Zajęcia końcowe.
1.
2.
3.
4.
Uprzątnięcie stanowiska pracy po zajęciach w pracowni gotowania.
Czynności higieniczne – porządkowe.
Degustacja przygotowanego ciasta.
Podziękowanie dzieciom za wspólną pracę.