Scenariusz 2: Wywołanie prawidłowej artykulacji głoski [l] w

Transkrypt

Scenariusz 2: Wywołanie prawidłowej artykulacji głoski [l] w
Lambdacyzm/Scenariusz dla dzieci 3−5-letnich
18
Scenariusz 2: Wywołanie prawidłowej artykulacji głoski [l] w sylabach*
Temat: La – la – la” – śpiewam ja, „ly – ly – ly” – śpiewasz ty!
Cele ogólne
–– uzyskanie prawidłowej realizacji głoski [l] w sylabach otwartych i zamkniętych oraz w logotomach
Cele
szczegółowe
–– umiejętność wypowiadania głoski [l] w sylabach otwartych i zamkniętych,
–– doskonalenie pionizacji języka i świadomości artykulacyjnej,
–– rozwijanie słuchu fonemowego i muzycznego,
–– prawidłowe realizowanie sekwencji sylab otwartych opartych na głosce [l]
Metody
–– pokazu,
–– naśladownictwa,
–– mechaniczna,
–– przekształceń artykulacyjnych (w miarę potrzeb)
Pomoce
dydaktyczne
–– nagrania dowolnych, znanych i lubianych piosenek dziecięcych,
–– karty pracy (labirynt, łączenie kropek, „plątaninka”),
–– pacynka,
–– obrazki do układania rytmów (motyl, ul, fotel)
Wpis do
dziennika
Wywołanie prawidłowego sposobu realizacji głoski [l] z wykorzystaniem metod wzrokowych, słuchowych i pokazu. Ćwiczenia i zabawy w prawidłowym realizowaniu głoski w sylabach podczas wykonywania zadań grafomotorycznych. Śpiewanie ulubionych piosenek na sylabach otwartych – ćwiczenie
prawidłowej realizacji sekwencji sylab
Przebieg zajęć:
Ćwiczenie 1
Powitanie. Wykonanie ćwiczeń języka, które zalecone były do domu. Pochwała za umiejętność utrzymania
szerokiego języka „na schodku”. Zabawa „Kto dłużej” (prowadzący może celowo opuścić język wcześniej niż
dziecko, udając przegranego). Uświadomienie dziecku, że utrzymanie szerokiego języka na wałku dziąsłowym
z jednoczesną dźwięczną fonacją − to właśnie prawidłowa realizacja głoski [l].
Ćwiczenie 2
Wywołanie prawidłowej realizacji głoski [l] – realizacja sylaby zamkniętej „al” (mówienie [a] z lekko otwartą
buzią i unoszenie przodu języka na „schodek” lub pokaz prawidłowej realizacji głoski w sylabie „la” (przed lustrem, obok dziecka).
Powtarzanie sylab zamkniętych i otwartych za pacynką – zabawa w „echo”. Następnie zamiana ról (prowadzący powtarza sylaby za dzieckiem jako pacynka, niekiedy błędnie realizując głoskę. Pyta jednocześnie, czy na
pewno zrobił to dobrze, aby dziecko miało możliwość skorygowania i pokazania jeszcze raz sposobu wymowy).
Kartę pracy można wykorzystać do ćwiczenia łączącego powtarzanie sylab z ćwiczeniem spostrzegawczości
wzrokowej − po dwukrotnym wydrukowaniu jeden komplet sylab rozcinamy i losując kolejne kartoniki, wyszukujemy takie same sylaby na karcie nierozciętej (lotto). Można również porozcinać obydwa komplety i wykorzystać do gry w memory lub „Piotrusia”.
* Głoskę wywołujemy po intensywnym treningu pionizacji języka i opanowaniu przez dziecko umiejętności utrzymania
czubka języka na górnym wałku dziąsłowym.
Lambdacyzm/Scenariusz dla dzieci 3−5-letnich
19
Ćwiczenie 3
Tworzenie i uzupełnianie rytmów. Prowadzący rozkłada przed dzieckiem obrazki (po kilka z każdego rodzaju):
ul, lody, latawiec. Wspólnie z dzieckiem wyklaskują ich nazwy, przyporządkowując im sylaby: obrazek ula – sylaba „ul”, obrazek lodów – sylaba „lo”, obrazek latawca – sylaba „la”. Zabawa polega na:
ƒƒ losowaniu obrazków i wypowiadaniu „zakodowanych” w nich sylab,
ƒƒ naśladowaniu rytmu układanego przez prowadzącego z każdorazowym powtarzaniem „przyporządkowanej” do obrazka sylaby,
ƒƒ kontynuowaniu rytmu – z powtarzaniem sylab,
ƒƒ uzupełnianiu rytmu – z nazywaniem brakującej sylaby.
Najlepiej zastosować przy tym zamianę ról, by dziecko również miało okazję „sprawdzić” prowadzącego.
Obrazki mogą posłużyć również jako gra w memory.
Ćwiczenie 4
Labirynt. Prowadzący rozkłada przed dzieckiem kartę pracy z labiryntem, opowiadając mu o zadaniu. Ala lubi
lody. Pomóż jej dojść do lodówki, w której czeka na nią jej ulubiony deser. Za każdym razem gdy Ala musi skręcić, powiedz „Ala”.
Ćwiczenie 5
Koncert życzeń. Śpiewanie ulubionych piosenek – z nagraniem lub a capella – na sylabie: „la” (jak dziewczynka), „lo” (jak starszy pan, dosadnie) lub „lu” (jak ptaszek, delikatnie).
Materiał do pracy w domu:
Instrukcja: w celu utrwalenia wywołanej głoski proszę w domu rozdać dziecku karty pracy z prośbą o ich
wykonanie.
Autor: Regina Panaś

Podobne dokumenty