„Kukułeczka” na flet. Dźwięki „sol”

Transkrypt

„Kukułeczka” na flet. Dźwięki „sol”
KONSPEKT ZAJĘĆ MUZYCZNYCH W KLASIE I
Termin realizacji: kwiecień/maj
Temat zajęć: Opracowanie piosenki „Kukułeczka” na flet. Dźwięki „sol”, „mi”.
Cele:
Uczeń potrafi:
- wypowiadać się w postaci zdań na temat wyglądu, zwyczajów oraz życia kukułki;
- wyklaskać, wytupać rytm piosenki „Kukułeczka”;
- zagrać na flecie piosenkę „Kukułeczka” (dźwięki: „sol” oraz „mi”);
- zaśpiewać piosenkę „Kukułeczka”;
- uważnie słuchać utworu muzycznego „Kukułeczka” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca
„Mazowsze” oraz interpretować go ruchem;
- rozpoznać inne „kukułki” (cukierki, ciasto, samolot, roślina, polityk, miejscowości w
Polsce).
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
- zespołowa
Metody pracy:
- słowne (rozmowa z dziećmi, wypowiedzi na temat wyglądu, życia i zwyczajów kukułki,
udzielanie odpowiedzi na pytania, wyjaśnienie słowne nauczyciela np. na temat związków
frazeologicznych)
- praktycznego działania (śpiewanie, słuchanie, gra na flecie, wyklaskiwanie/wytupywanie
rytmu, interpretowanie ruchem melodii – elementy tańca z pokazywaniem)
Pomoce dydaktyczne:
- prezentacja multimedialna ze zdjęciami i informacjami o życiu, wyglądzie i zwyczajach
kukułki wraz z nagraniem głosu samca kukułki;
- informacje uczniów nt. „Czego dowiedziałem się o życiu i zwyczajach kukułki w domu?”
- flety;
- nagranie utworu „Kukułeczka” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”;
- zapis nutowy piosenki „Kukułeczka” dla każdego ucznia oraz na tablicy.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zajęć. Wysłuchanie nagrania: odgłosu samca kukułki.
Udzielanie odpowiedzi na pytanie nauczyciela:
- Dlaczego dzisiaj tak właśnie zaczęliśmy zajęcia? Dlaczego słuchaliśmy odgłosu
kukułki?
2. Wypowiedzi dzieci na temat wyglądu, zwyczajów oraz życia kukułki połączone z
oglądaniem slajdów z prezentacji multimedialnej.
Sprawdzenie pracy domowej (dzieci miały zadane dowiedzieć się różnych ciekawostek o
kukułce-ptaku).
3. Ćwiczenia rytmiczne. Wyklaskiwanie (ósemki – TI) oraz wytupywanie (ćwierćnuty – TA)
rytmu z zapisu nutowego piosenki „Kukułeczka”.
4. Nauka gry na flecie oraz śpiewu piosenki „Kukułeczka”.
Próba gry na flecie (zbiorowo i zespołowo np. chłopcy/dziewczynki lub rząd pod
oknami/pod ścianą, a także indywidualnie) z fonogestyką nauczyciela.
5. Zabawa ruchowa do utworu „Kukułeczka” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca
„Mazowsze”.
Opis zabawy:
 w czasie zwrotek uczniowie swobodnie poruszają się po sali udając latanie
kukułki
 w czasie refrenów dobierają się w pary i stojąc naprzeciwko siebie na słowa:
„ku ku” – stukają rytmicznie w swoje dłonie
„aa ha aa ha” – poruszają w bok prawą, a potem lewą ręką
„łodiridi łodiridi dyna, łodiridi dyna” – robią młynek w jedną stronę
„u – ha!” – rytmicznie wytupują obiema nogami (na zmianę)
6. Rozmowa na temat „innych kukułek” (cukierki, ciasto, roślina, samolot, polityk polski, 2
niewielkie miejscowości w Polsce, zegary z kukułką) – oglądanie dalszej części prezentacji
multimedialnej.
7. Wyjaśnienie zwrotów frazeologicznych:
<kukułka kogoś okukała>
- na wiosnę, kiedy kuka kukułka musimy mieć przysłowiowy grosz w portfelu, aby
kukułka nas nie „okukała”, czyli nie pozbawiła nas szansy na wzbogacenie się
<podrzucił komuś kukułcze jajo>
- zrzucić na kogoś odpowiedzialność za załatwienie kłopotliwej, nieprzyjemnej
sprawy, kłopotliwa sprawa której każdy chciałby się pozbyć
- zrzucić coś na kogoś np. obowiązek, coś co nie spodoba się tej drugiej osobie, która
zostanie obarczona problemem
8. Podsumowanie zajęć:
Dokończenie zdań:
Dzisiaj na zajęciach:
* dowiedziałem się …….
* zapamiętałem, że ……
* podobało mi się ……