Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z

Transkrypt

Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z
Zagrożenia wynikające z korzystania z sieci Internet
SCENARIUSZ LEKCJI
Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania
z korzystania z sieci Internet
Autorka: Agnieszka Kotowicz
Klasa III technikum zawodowe
Zespół Szkół nr 3 w Szczecinku
Zagrożenia wynikające z korzystania z sieci Internet
Zawartość opracowania:
I.
Wprowadzenie
II.
Scenariusz lekcji
III. Załączniki – karty pracy grup
Zagrożenia wynikające z korzystania z sieci Internet
I.
WPROWADZENIE
Niniejszy scenariusz stanowi podsumowanie niektórych wiadomości i umiejętności
nabytych przez uczniów w dwuletnim cyklu kształcenia z przedmiotu technologia
informacyjna w klasach technikum zawodowego.
Zagadnienia dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci Internet, zagrożenia
czyhające na użytkowników podłączonych do sieci są omawiane na wielu lekcjach.
Celowe wydało mi się przygotowanie lekcji, podczas której uczniowie wykorzystają
i utrwalą zdobytą wiedzę i umiejętności, dotyczące nie tylko zagrożeń występujących
w sieci i ich zapobiegania, ale także utrwalą zagadnienia z edytora tekstu, arkusza
kalkulacyjnego, prezentacji oraz wyszukiwania informacji w sieci.
W efekcie otrzymałam, mam nadzieję, interesującą lekcję, która skłoni do refleksji
i pozwoli na globalne spojrzenie na zagadnienia bezpieczeństwa w sieci i znaczenie
wykorzystywania technologii informacyjnej w codziennym życiu.
Zagrożenia wynikające z korzystania z sieci Internet
II. SCENARIUSZ LEKCJI
Temat lekcji: Zagrożenia wynikające z korzystania z sieci Internet
Cele dydaktyczno-wychowawcze:
- przypomnienie i systematyka zagadnień dotyczących zagrożeń wynikających
z korzystania z sieci Internet oraz przeciwdziałania im oraz utworzenie i prezentacja
prac dotyczących wybranych zagrożeń,
- kształtowanie umiejętności twórczej realizacji zadania i wyciągania wniosków,
- kształtowanie umiejętności współpracy uczniów w grupie w celu zrealizowania
zadania.
Cele operacyjne:
Uczeń:
-
umie wymienić zagrożenia wynikające z korzystania z sieci Internet,
potrafi podać sposoby zabezpieczania się przez wirusami komputerowymi,
umie podać metody zabezpieczania się przed włamaniami do komputerów,
potrafi opisać zagadnienie dotyczące legalności oprogramowania dostępnego
poprzez sieć Internet,
- umie wykorzystać umiejętności nabyte w cyklu kształcenia dotyczące obsługi
pakietu MS Office, wyszukiwania informacji do przygotowania pracy na temat
wybranego zagrożenia.
Metody pracy:
•
•
•
•
metoda aktywizująca – burza mózgów,
pogadanka,
metoda praktyczna – praca przy komputerze,
prezentacja wykonanej pracy przed całą klasą.
Formy pracy:
• zespoły trzyosobowe (ilość uczniów w zespole wynika z ograniczenia czasu
realizacji zagadnienia do jednej godziny i konieczności zaprezentowania prac
przez wszystkie grupy).
Środki dydaktyczne:
• komputery i drukarka,
• projektor multimedialny podłączony do komputera w sieci, ekran,
• oprogramowanie: MS Office, dostęp do sieci Internet,
• tablica, mazaki,
• karty pracy zespołów.
Zagrożenia wynikające z korzystania z sieci Internet
Przebieg lekcji
I. Czynności organizacyjne (2-3 minuty):
- sprawdzenie listy obecności,
- zapisanie tematu lekcji.
II. Przebieg lekcji (ok. 27 minut)
1. Nauczyciel krótko wprowadza uczniów w zagadnienia bezpieczeństwa w sieci,
bez podawania przykładów konkretnych zagrożeń.
2. Nauczyciel prosi uczniów, aby na zasadzie „burzy mózgów” każdy z nich podał
dwa zagrożenia, które są najbardziej niebezpieczne dla przeciętnego użytkownika
sieci Internet.
Nauczyciel zapisuje te przykłady w dowolnych miejscach na tablicy.
3. Kolejnym etapem lekcji jest podział uczniów na grupy: cztery grupy
trzyosobowe.
4. Nauczyciel przydziela każdej z grup odpowiednie zagadnienie do opracowania
według karty pracy grupy.
Zagadnienia:
- Grupa I
Opracowanie w arkuszu kalkulacyjnym Excel zestawienia obrazującego
zagrożenia istniejące w sieci Internet wymieniane przez uczniów w czasie
„burzy mózgów”.
- Grupa II
Przygotowanie prezentacji w programie PowerPoint dotyczącej włamań
w sieciach komputerowych.
- Grupa III
Przygotowanie plakatu w programie Word dotyczącego korzystania
z legalnego oprogramowania.
- Grupa IV
Przygotowanie prezentacji w programie PowerPoint dotyczącej wirusów
i zabezpieczani komputerów przez nimi.
5. Praca uczniów w grupach z kartami pracy.
III. Prezentacja prac (po 2-3 minutach na grupę).
Osoba wytypowana przez grupę prezentuje przygotowaną pracę na projektorze
multimedialnym.
Zagrożenia wynikające z korzystania z sieci Internet
IV. Faza podsumowująca (ok. 3 minut)
Nauczyciel dokonuje podsumowania lekcji i pracy uczniów. Zwraca uwagę
na konieczność zabezpieczania każdego komputera podłączanego nawet
na krótki czas do sieci Internet.
Zagrożenia wynikające z korzystania z sieci Internet
III. ZAŁĄCZNIKI
Karta pracy – grupa I
1. Utwórz w arkuszu kalkulacyjnym zestawienie według poniższego schematu:
Zagrożenia
Ilość wskazań przez uczniów w czasie
„burzy mózgów”
Włamania
Ataki wirusów
Nielegalne oprogramowanie
Niekontrolowane kontakty dzieci
i młodzieży
Inne zaproponowane przez
uczniów
Inne zaproponowane przez
uczniów
Inne zaproponowane przez
uczniów
Sformatuj tabelę.
2. Utwórz wykres obrazujący uzyskane wyniki:
-
podaj temat wykresu,
zastosuj rodzaj wykresu najbardziej obrazujący uzyskane wyniki,
na osi X opisz rodzaje zagrożeń,
na osi Z opisz liczbę wskazań przez uczniów konkretnego zagrożenia,
sformatuj wykres.
3. Na podstawie uzyskanych wyników sformułuj wnioski dotyczące zagrożenia,
które wskazują uczniowie jako najbardziej niebezpieczne dla przeciętnego
użytkownika sieci.
4. Utworzony plik zapisz w folderze WSPÓLNY na udostępnionym dysku
sieciowym.
Zagrożenia wynikające z korzystania z sieci Internet
Karta pracy – grupa II
1. Utwórz w programie PowerPoint prezentację na temat włamań w sieciach
komputerowych.
2. Charakterystyka prezentacji:
-
zaproponuj tytuł prezentacji,
-
utwórz 4-5 slajdów,
-
zastosuj animację tekstu i przejścia slajdów,
-
w
prezentacji
umieść
informacje
wyszukane
w Internecie
dotyczące
najgroźniejszych włamań w sieci,
-
podaj sposoby zabezpieczenia komputera przed włamaniem.
3. Utworzony plik zapisz w folderze WSPÓLNY na udostępnionym dysku
sieciowym.
Zagrożenia wynikające z korzystania z sieci Internet
Karta pracy – grupa III
1. Utwórz w programie Word plakat nakłaniający użytkowników komputerów
do korzystania z legalnego oprogramowania.
2. Charakterystyka plakatu:
- format A4,
-
na plakacie umieść informacje, grafikę skopiowaną z Internetu,
-
zastosuj różne sposoby formatowania tekstu.
3. Utworzony plik zapisz w folderze WSPÓLNY na udostępnionym dysku
sieciowym.
4. Utworzony plakat wydrukuj na udostępnionej drukarce sieciowej.
Zagrożenia wynikające z korzystania z sieci Internet
Karta pracy – grupa IV
1. Utwórz w programie PowerPoint prezentację na temat zagrożenia wirusami.
2. Charakterystyka prezentacji:
-
zaproponuj tytuł prezentacji,
-
utwórz 4-5 slajdów,
-
zastosuj animację tekstu i przejścia slajdów,
-
w prezentacji umieść informacje wyszukane w Internecie dotyczące
najnowszego wirusa,
-
w prezentacji umieść informacje wyszukane w Internecie dotyczące jednego
z najgroźniejszych wirusów,
-
podaj sposoby ochrony przed wirusami.
3. Utworzony plik zapisz w folderze WSPÓLNY na udostępnionym dysku
sieciowym.