Hallowe`en - święto strachów

Transkrypt

Hallowe`en - święto strachów
KONSPEKT LEKCJI
PRZEDMIOT: Język angielski
DATA: 26.10.2011
CZAS TRWANIA: 45 minut
KLASA: V c
TEMAT LEKCJI: Hallowe’en – święto strachów.
CELE LEKCJI:
Cele ogólne:

poszerzenie i utrwalenie słownictwa związanego ze świętem Halloween,

zachęcenie do poznawania tradycji kulturowych krajów anglojęzycznych,

doskonalenie umiejętności pracy indywidualnej, w parach i zbiorowej
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi: nazwać symbole związane ze świętem Halloween, opowiedzieć o święcie
Halloween, powiedzieć, czego się boi, uzupełnić tekst kluczowymi dla tematu wyrazami,
Uczeń rozumie: polecenia nauczyciela, tekst czytany i słuchany,
Uczeń poznaje: nowe słownictwo i wyrażenia związane z Halloween
METODY NAUCZANIA:
Treningowa: uczeń doskonali umiejętność wypowiadania się w języku angielskim, ćwiczy
umiejętność słuchania ze zrozumieniem, wymowę, wzbogaca słownictwo
Aktywizująca: uczniowie wspólnie rozwiązują zadania, prezentują wyniki na forum klasy
Podawcza: nauczyciel wyjaśnia znaczenie nowego słownictwa, podaje wiadomości na temat
święta Halloween
POMOCE DYDAKYCZNE: podręcznik New Friends 2, magnetofon i płyta CD, karty
obrazkowe, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, tekst z lukami
FORMY PRACY: praca indywidualna, praca w parach, praca zbiorowa
PRZEBIEG LEKCJI:
I FAZA POCZĄTKOWA
1. Czynności organizacyjne – powitanie, sprawdzenie listy obecności i podanie celów
lekcji.
2. Rozgrzewka językowa: Nauczyciel pisze na tablicy datę: October 31, a następnie
pyta klasy, co kojarzy się uczniom z tą datą i co ludzie robią w ten dzień. Nauczyciel
uzupełnia wiadomości podane przez uczniów o Halloween: jest to święto obchodzone
w noc 31.10., kiedy to wierzy się, że dusze umarłych pojawiają się na ziemi; jest to
święto obchodzone zarówno w USA, jak i w Wielkiej Brytanii. Dzieci przebierają się
w specjalne ubrania, żeby wyglądać strasznie, np. duchy, szkielety. Chodzą po
domach, mówiąc: ‘tick or treat’.
3. Zapis na tablicy nazwy święta: Hallowee’en. Wyjaśnienie, że e’en pochodzi od słowa
even – krótkiej formy słowa evening.
4. Podanie uczniom tematu lekcji oraz zapisanie go na tablicy: Halloween – święto
strachów.
II FAZA ŚRÓDLEKCYJNA
1. Uczniowie dwukrotnie słuchają nagrania tekstu o Halloween, a następnie czytają tekst,
starając się przy tym odgadnąć z kontekstu znaczenie nowych słów.
2. Prezentacja za pomocą kart obrazkowych i zapisanie w zeszytach nowych słówek:
ghost, skeleton, ‘trick or treat’, vampire, witch, wizard, bat, scary, spider, black cat.
3. Uczniowie rozwiązują ćwiczenie typu prawda-fałsz, porównują swoje odpowiedzi w
parach, a następnie odczytują je głośno.
4. Nauczyciel czyta głośno tekst. Uczniowie w parach czytają raz jeszcze tekst i
numerują obrazki. Następnie wybrani uczniowie odczytują poprawne odpowiedzi.
5. Nauczyciel pyta uczniów: ‘What are you afraid of....’, uczniowie odpowiadają na
pytanie: ‘I’m afraid of…’ Uczniowie otrzymują od nauczyciela kwestionariusze
zatytułowane ‘Fear survey’ i w parach zadają sobie pytania, a następnie swoje wyniki
prezentują klasie.
III FAZA KOŃCOWA
1. Podsumowanie zajęć: przypomnienie kluczowych symboli, daty święta, uczniowie
mówią też, co najbardziej podoba im się w tym święcie; ocena aktywności uczniów.
2. Wyjaśnienie pracy domowej: Uczniowie dostają krótki tekst z lukami o Halloween.
Ich zadaniem będzie wypełnienie luk poznanymi słowami, co utrwali ich wiedzę na
temat święta.
Opracowała: Marzena Sbirenda
2

Podobne dokumenty