Szablon dla tlumaczy

Transkrypt

Szablon dla tlumaczy
Lekcja 28, 29 i 30
Materiał z podręcznika: Rozdział 16. Arkusz kalkulacyjny
Konspekt lekcji „Arkusz kalkulacyjny”
Temat: Arkusz kalkulacyjny
Czas: 3x45 minut
Uczeń powinien znać pojęcia: arkusz kalkulacyjny, komórka, zaznaczanie.
Uczeń powinien posiadać umiejętności: wpisywanie danych z klawiatury, zaznaczanie bloków tekstu, kopiowanie
bloków tekstu
Cele lekcji:
Uczeń:
•
zna przeznaczenie arkuszy kalkulacyjnych.
•
wymienia zastosowania arkuszy kalkulacyjnych przynoszące wymierne korzyści.
•
potrafi utworzyć dowolny dokument przy wykorzystaniu szablonu.
•
wypełnia pola szablonu i zapisuje plik na dysku.
•
potrafi wyświetlać (ukrywać) paski narzędzi.
•
wyszukuje narzędzie o podanym przez nauczyciela przeznaczeniu.
•
zna pojęcie komórka aktywna.
•
wyjaśnia, do jakich obszarów arkusza są stosowane wydawane polecenia.
•
potrafi zaznaczyć obszar arkusza o określonym przez nauczyciela kształcie.
•
dodaje do obszaru i usuwa z niego wskazane komórki.
•
potrafi zmienić rozmiar komórki tak, aby widoczne w niej były dane wpisane przez nauczyciela.
•
zna ograniczenia związane z wyświetlaniem.
•
wpisuje do wskazanych komórek arkusza określone przez nauczyciela wartości.
•
wprowadza do wskazanych komórek arkusza określone przez nauczyciela zmiany.
•
wpisuje podane przez nauczyciela wartości daty i czasu i formatuje je w określony sposób.
•
potrafi wyjaśnić wpływ formatowania na wygląd danych w arkuszu.
•
wpisuje podane przez nauczyciela liczby rzeczywiste i formatuje je w określony sposób.
•
potrafi wyjaśnić wpływ formatowania na wyniki obliczeń.
•
tworzy wykres na podstawie przygotowanych przez nauczyciela danych.
•
ustawia określone przez nauczyciela parametry wydruku i w logiczny sposób uzasadnia ich wpływ na
jakość i czas wykonywania wydruku.
•
wykonuje wykres funkcji.
•
poprawnie dobiera zakres wartości argumentów.
Formy pracy: praca indywidualna, praca ze wszystkimi uczniami jednocześnie.
Metody pracy: metoda praktycznego działania; pokaz — obserwacja; dyskusja.
Środki dydaktyczne: stanowisko komputerowe.
Przebieg lekcji:
1. Część organizacyjna
 Sprawdzenie obecności.
 Zapisanie tematu w dzienniku.
Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji
 Utwórz nowy dokument. Wejdź na stronę http://dziennik.pap.com.pl/. Skopiuj do dokumentu trzy
wiadomości. Sformatuj tekst przestrzegając zasad redagowania tekstów.
 Utwórz nowy dokument. Wykonaj w formie tabeli plam lekcji. Dni tygodnia powinny być nazwami kolumn,
zaś godziny nazwami wierszy.
Podanie tematu i zapoznanie uczniów z celami lekcji
 Celem lekcji jest poznanie możliwości arkusza kalkulacyjnego Excel.
Podanie nowego materiału
•
Przypomnienie podstawowych cech arkuszy kalkulacyjnych.
•
Wyjaśnienie celowości używania arkuszy kalkulacyjnych do obliczeń, w których często zmieniane są
dane.
•
Omówienie możliwości, jakie daje tworzenie arkuszy na podstawie szablonów.
•
Omówienie przeznaczenia poszczególnych elementów okna programu.
•
Wyjaśnienie podstawowych zasad pracy z arkuszem kalkulacyjnym.
•
Omówienie zasad nawigacji i zaznaczania.
•
Prezentacja metod zmiany liczby i rozmiarów komórek.
•
Wyjaśnienie zasad wprowadzania danych do arkuszy kalkulacyjnych.
•
Omówienie zasad edycji danych.
•
Omówienie podstawowych zasad formatowania danych.
•
Przedstawienie wpływu zastosowanego formatowania na poprawność obliczeń.
•
Omówienie zasad graficznej interpretacji wyników obliczeń.
•
Wyjaśnienie zasad doboru parametrów wydruku i drukowania dokumentów.
•
Rozwiązywanie zadań z zakresu matematyki z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego.
Zdefiniowanie ćwiczeń do wykonania
• Porównaj zalety i wady wykonywania obliczeń za pomocą arkusza kalkulacyjnego oraz ołówka i kartki
papieru.
• Wymień szablony arkuszy programu Microsoft Excel dostępnego w szkolnej pracowni komputerowej.
• Wymień elementy składowe okna arkusza. Omów ich przeznaczenie.
• Co oznacza pojęcie komórka aktywna?
• Wymień znane Ci metody zaznaczania komórek.
• Zaznacz sąsiednie wiersze klikając pojedynczo ich numery przy wciśniętym klawiszu Ctrl. Wstaw wiersze.
• Zaznacz sąsiednie wiersze klikając początek i koniec obszaru przy wciśniętym klawiszu Shift. Wstaw
wiersze.
• Sprawdź w praktyce wszystkie możliwości wstawiania komórek.
• Porównaj znane Ci sposoby wprowadzania danych do arkusza.
• Porównaj znane Ci opcje usuwania komórek.
• Czym różni się czyszczenie komórek od usuwania komórek?
• Wymień opcje selektywnego czyszczenia komórek arkusza.
• Wymień pięć opcji zaznaczania komórek na podstawie ich zawartości.
• Ze strony WWW wydawnictwa Helion wczytaj cennik książek w formacie Excela. Przefiltruj zawartość
arkusza według ceny.
• Wymień znane Ci możliwości formatowania danych.
• Podaj w punktach czynności, które trzeba wykonać, aby sformatować dane w komórce.
• Jeśli wartości wyświetlane w komórce i w pasku formuły są różne, to która z nich zostanie uwzględniona w
obliczeniach?
• Ze strony WWW wydawnictwa Helion wczytaj cennik książek w formacie Excela. Zademonstruj w
praktyce jakie są przyczyny różnic pomiędzy wyglądem wydruku arkusza, a rzeczywistą zawartością
komórek.
• Wpisz dane do arkusza (patrz rysunek 16.71). Wykonaj wykres metodą szybką. Wymień jej wady i zalety.
• Wpisz dane do arkusza (patrz rysunek 16.71). Wykonaj wykres korzystając z kreatora wykresów. Wymień
jego wady i zalety.
• Wymień typy wykresów, których tworzenie umożliwia kreator. Podaj zastosowania każdego z nich.
• Co oznacza termin drukarka domyślna?
• Wymień przykłady sytuacji, w których zmiana granic strony z arkuszem kalkulacyjnym ma praktyczne
zastosowanie.
• Zmierz szerokość marginesów w podręczniku TI. Ustaw identyczne w oknie Ustawienia strony.
• Umieść w nagłówku strony wszystkie elementy wstawiane za pomocą ikon pokazanych na rysunkach od
16.94 do 16.103.
• W przykładzie z strony 369 zmień wartość współczynnika Płatność przypada na koniec miesiąca z 1 na 0.
zaobserwuj jaki wpływ będzie miała ta zmiana na wartość inwestycji.
W kolejności określonej przez nauczyciela uczniowie wykonują ćwiczenia:
 Uczniowie wymieniają zalety i wady wykonywania obliczeń za pomocą arkusza kalkulacyjnego oraz ołówka
i kartki papieru.
 Uczniowie wybierają polecenia: Start, Wszystkie programy, Microsoft Office, Microsoft Office Excel 2003. W
oknie Wprowadzenie klikają odsyłacz Utwórz nowy skoroszyt. W oknie Nowy skoroszyt wybierają Szablony
oraz Na moim komputerze. W oknie Szablony klikają kartę Arkusze kalkulacyjne. Klikaja każdą z ikon
szablonów. Obserwują wygląd arkusza w oknie podglądu.
 Uczniowie wymieniają elementy składowe okna arkusza. Omawiają ich przeznaczenie.

Uczniowie wyjaśniają znaczenie terminu komórka aktywna.

Uczniowie demonstrują znane im metody zaznaczania komórek.


Uczniowie wypełniają w kolumnie A dwadzieścia komórek liczbami identycznymi jak numery wierszy.
Zaznaczają sąsiednie wiersze klikając pojedynczo ich numery przy wciśniętym klawiszu Ctrl. Wybierają
polecenie Wstaw, Wiersze.
Uczniowie wypełniają w kolumnie A dwadzieścia komórek liczbami identycznymi jak numery wierszy.
Zaznacz sąsiednie wiersze klikając początek i koniec obszaru przy wciśniętym klawiszu Shift. Wybierają
polecenie Wstaw, Wiersze.
Uczniowie wypełniają komórki od A1 do C3 współrzędnymi komórek (w komórce A1 wpisują A1 itd.).
Klikają prawym klawiszem myszy komórkę B2. Z podręcznego menu wybierają polecenie Wstaw. W oknie
Wstaw wybierają pierwsze polecenie od góry. Obserwują rezultat wykonania polecenia. Przywracają
arkuszowi pierwotny wygląd poleceniem Ctrl+Z. W oknie Wstaw wybierają kolejne polecenie od góry.
Sprawdzają wszystkie możliwości wstawiania komórek.
Uczniowie wymieniają i demonstrują znane im sposoby wprowadzania danych do arkusza.

Uczniowie wymieniają i demonstrują znane im opcje usuwania komórek.

Uczniowie wyjaśniają i demonstrują czym różni się czyszczenie komórek od usuwania komórek?

Uczniowie wymieniają i demonstrują znane im opcje selektywnego czyszczenia komórek arkusza.

Uczniowie wymieniają i demonstrują pięć opcji zaznaczania komórek na podstawie ich zawartości.


Uczniowie ze strony WWW wydawnictwa Helion wczytują cennik książek w formacie Excela. Filtrują
zawartość arkusza według ceny książek.
Uczniowie wymieniają i demonstrują możliwości formatowania danych.

Uczniowie wymieniają w punktach czynności, które trzeba wykonać, aby sformatować dane w komórce.

Uczniowie wyjaśniają i demonstrują która z wartości zostanie użyta do obliczeń jeżeli wartości wyświetlane
w komórce i w pasku formuły są różne.
Uczniowie ze strony WWW wydawnictwa Helion wczytują cennik książek w formacie Excela. Wyjaśniają i
demonstrują w praktyce jakie są przyczyny różnic pomiędzy wyglądem wydruku arkusza, a rzeczywistą
zawartością komórek.
Uczniowie wpisują dane do arkusza (patrz rysunek 16.71). Wykonują wykres metodą szybką. Wymieniają jej
wady i zalety.
Uczniowie wpisują dane do arkusza (patrz rysunek 16.71). Wykonują wykres korzystając z kreatora
wykresów. Wymieniają jego wady i zalety.
Uczniowie wymieniają typy wykresów, których tworzenie umożliwia kreator. Podają zastosowania każdego
z nich.
Uczniowie wyjaśniają znaczenie terminu drukarka domyślna?







Uczniowie wymieniają przykłady sytuacji, w których zmiana granic strony z arkuszem kalkulacyjnym ma
praktyczne zastosowanie.
 Uczniowie mierzą szerokość marginesów w podręczniku TI. Ustawiają identyczne w oknie Ustawienia
strony.
 Uczniowie umieszczają w nagłówku strony wszystkie elementy wstawiane za pomocą ikon pokazanych na
rysunkach od 16.94 do 16.103.
 Uczniowie w przykładzie z strony 369 zmieniają wartość współczynnika Płatność przypada na koniec
miesiąca z 1 na 0. Obserwują jaki wpływ będzie miała ta zmiana na wartość inwestycji.
Czynności końcowe
 Rozmowa na temat problemów napotkanych podczas wykonywania ćwiczeń.


Ocena pracy uczniów.

Samoocena uczniów.
 Omówienie najciekawszych spostrzeżeń.
Zakończenie lekcji
 Podanie tematu następnej lekcji.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 16.1
Wejdź na stronę http://www.stat.gov.pl/. Znajdź informacje na temat struktury wynagrodzeń według zawodów w
ostatnim roku. Wpisz dane do arkusza. Wykonaj wykres. Uzasadnij wybór rodzaju wykresu.
Ćwiczenie 16.2
Wejdź na stronę http://www.stat.gov.pl/. Znajdź informacje na temat stopy bezrobocia w okresie ostatnich 10 lat.
Wpisz dane do arkusza. Wykonaj wykres. Uzasadnij wybór rodzaju wykresu.
Ćwiczenie 16.3
Wejdź na stronę http://www.stat.gov.pl/. Znajdź informacje liczby wypadków przy pracy w ostatnim roku. Wpisz
dane do arkusza. Wykonaj wykres. Uzasadnij wybór rodzaju wykresu.
Ćwiczenie 16.4
Na sfinansowanie studiów potrzebujesz 30 000 zł. Możesz na ten cel oszczędzać lub wziąć kredyt. Ile będą
kosztowały Ciebie studia jeśli: a) będziesz na nie oszczędzał po 300 złotych miesięcznie przy stopie procentowej
5% b) weźmiesz na nie kredyt i będziesz spłacał po 300 zł miesięcznie przy stopie procentowej 20%.Wpisz dane
do arkusza. Wykonaj wykres. Uzasadnij wybór rodzaju wykresu.
Ćwiczenie 16.5
Co miesiąc inwestujesz 80 złotych. Kwotę tę indeksujesz co roku o 3%. Jakie musi być oprocentowanie
inwestycji, aby po siedmiu latach wypracowane zyski w skali miesiąca były wyższe od inwestowanej kwoty?
Przedstaw na tym samym wykresie wysokość inwestowanej i indeksowanej kwoty oraz miesięczną stopę
zwrotu. Uzasadnij wybór rodzaju wykresu.
Ćwiczenie 16.6
Wejdź na stronę http://e-fund.pl/. Znajdź notowania funduszu powierniczego, który w ostatnim roku osiągnął
najwyższy zysk. Wpisz dane do arkusza. Wykonaj wykres. Uzasadnij wybór rodzaju wykresu.
Ćwiczenie 16.7
Wejdź na stronę http://e-fund.pl/. Znajdź notowania trzech funduszy powierniczych, które w ostatnim roku
osiągnęły najwyższy zysk. Wpisz dane do arkusza. Wykonaj wykres. Uzasadnij wybór rodzaju wykresu.
Ćwiczenie 16.8
Wejdź na stronę http://www.money.pl. Znajdź notowania CHF w okresie ostatnich 36 miesięcy. Wpisz dane do
arkusza. Wykonaj wykres dla 3 i 36 miesięcy. Uzasadnij wybór rodzaju wykresu.
Ćwiczenie 16.9
Wejdź na stronę http://www.polska.gov.pl. Odszukaj informacje o strukturze narodowościowej społeczeństwa.
Wpisz dane do arkusza. Wykonaj wykres. Uzasadnij wybór rodzaju wykresu.
Ćwiczenie 16.10
Wejdź na stronę http://www.polska.gov.pl. Odszukaj informacje o strukturze wykształcenia społeczeństwa.
Wpisz dane do arkusza. Wykonaj wykres. Uzasadnij wybór rodzaju wykresu.
System oceniania
Ocena „2”
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Zaznacza komórki A2,
A4 i A6.
Zaznacza komórki od A2
do A6.
Zaznacza wiersze od 2 do
6.
Zaznacza wiersze 2, 4 i 6.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Zaznacza cały arkusz.
Wypełnia komórki od A1
do A100 liczbami od 1 do
100.
Wyświetla pasek narzędzi
Wykres.
Wstaw komentarz do
komórki A3.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Znajdź stronę z kursem
Euro w ostatnim
miesiącu. Skopiuj dane
do arkusza.
Znajdź stronę z kursem
Dolara w ostatnim
miesiącu. Skopiuj dane
do arkusza.
Znajdź stronę z wartością
WIG w ostatnim
miesiącu. Skopiuj dane
do arkusza.
Znajdź stronę z wartością
WIG 20 w ostatnim
miesiącu. Skopiuj dane
do arkusza.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Wykonaj wykres zmian
kursu Euro w ostatnim
miesiącu. Dobierz
odpowiedni typ wykresu.
Wykonaj wykres zmian
kursu Dolara w ostatnim
miesiącu. Dobierz
odpowiedni typ wykresu.
Wykonaj wykres zmian
WIG w ostatnim
miesiącu. Dobierz
odpowiedni typ wykresu.
Wykonaj wykres zmian
WIG 20 w ostatnim
miesiącu. Dobierz
odpowiedni typ wykresu.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Utwórz arkusz, który
będzie służył do
zapisywania stanu
magazynowego z stanem
magazynowym
minimalnym. Gdy towaru
będzie zbyt mało
wygenerowane zostanie
polecenie zakupu.
Utwórz arkusz, który
będzie pełnił role ksiązki
telefonicznej. Dane osób
i numery telefonów
wprowadzaj za
pośrednictwem
formularza.
Utwórz arkusz, w którym
obliczysz jaką kwotę
zaoszczędzisz po 5, 10 i
15 latach odkładając po
100 zł miesięcznie.
Oprocentowanie lokaty to
5% rocznie.
Utwórz arkusz, w którym
obliczysz jaką kwotę
zaoszczędzisz po 5, 10 i
15 latach odkładając po
1200 zł na koniec roku.
Oprocentowanie lokaty to
5% rocznie
Ocena „3”
Ocena „4”
Ocena „5”
Ocena „6”

Podobne dokumenty