Rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej w

Transkrypt

Rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej w
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Temat lekcji: Rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej w ćwiczeniach z piłkami fitness
Prowadząca: Dorota Kita
Data przeprowadzenia lekcji: 10.02.2014r.
Czas trwania lekcji: 45 minut
Liczba ćwiczących: 8 uczennic,
Kl. VI dziewczęta
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyki korekcyjnej
Cel główny: Wykorzystanie piłek fitness do rozwijania ogólnej sprawności fizycznej.
Zadania (cele) szczegółowe lekcji w zakresie:
1. Sprawności motorycznej:
Uczeń:
• rozwija ogólną sprawność fizyczną i koordynację ruchową,
• kształtuje zwinność, szybkość, skoczność i równowagę,
2. Umiejętności:
Uczeń potrafi:
• wykorzystać piłkę fitness w ćwiczeniach, dbając o swoją sprawność fizyczną,
• kontrolować i korygować postawę ciała w czasie ćwiczeń,
• wykonywać ćwiczenia w rytm muzyki,
3. Wiadomości:
Uczeń :
• rozumie wpływ wykonywanych zadań ruchowych na rozwój sprawności fizycznej,
• zna zasady kulturalnego uczestnictwa w różnych formach aktywności ruchowej,
4. Usamodzielnianie ucznia:
Uczeń:
• zna zasady asekuracji i samokontroli w czasie ćwiczeń z piłkami,
• potrafi współdziałać w zespole w czasie ćwiczeń i zabaw ruchowych,
Przybory: duże piłki gumowe(fitness), szarfy, pachołki, odtwarzacz płyt CD,
Metody: zabawowa klasyczna, zadaniowa ścisła, bezpośredniej celowości ruchowej, metoda
naśladowcza ścisła,
Zasady: wszechstronności, świadomego i aktywnego uczestnictwa,
Formy: frontalna, zajęć w zespołach.
Przebieg lekcji
Części
lekcji
Część
wstępna
Tok lekcji
Treść zadań lekcji
1.Czynności
organizacyjnoporządkowe.
1. Zbiórka. Sprawdzenie
obecności i gotowości do zajęć.
2. Motywacja do
udziału w
zajęciach.
2. Przekazanie uczniom tematu
i głównych zadań lekcji.
Uwagi organizacyjno
- metodyczne
Zbiórka w szeregu.
3 - 5min.
Część
Główna
A
1. Rozgrzewka przygotowanie do
realizacji
głównych zadań
10 - 12 min. lekcji.
1. Zabawa ożywiająca:
„Berek skakany” Wszyscy uczniowie poruszają
się skacząc na piłkach.
Uczennica oznaczona szarfą jest
berkiem. Po dotknięciu innej
uczennicy „Berek” przekazuje
jej szarfę, gra toczy się dalej.
Rozsypka, nauczyciel,
wyznacza „Berka”.
2. Ćwiczenia o charakterze
ogólnorozwojowym:
- Siad na piłce, nogi w rozkroku
ustawione na szerokość bioder,
zgięte. Stopy lekko skierowane
na zewnątrz. Plecy proste;
krążenia i wymachy ramion,
- j.w., ręce na biodrach krążenie
bioder,
- j.w.,nogi ugięte, kolana na
szerokość bioder; prostujemy na
przemian prawą i lewą nogę w
przód.
- j.w., przechodzimy do leżenia
tyłem na piłce i wracamy do
pozycji wyjściowej – do siadu
na piłce
- Leżenie tyłem na piłce;
przetoczenie (bokiem leżąc na
piłce) do pozycji leżenia
przodem
- Przysiad podparty, ręce
ułożone na piłce. Przetoczenie
na piłce do leżenia przodem
- Podpór przodem na piłce, uda,
Ćwiczenia
wykonywane są przy
muzyce.
Nauczyciel czuwa nad
zachowaniem
bezpieczeństwa
podczas wykonywania
ćwiczeń.
Nauczyciel zwraca
szczególną uwagę na
przyjmowanie
poprawnej pozycji w
czasie ćwiczeń.
lub podudzia na piłce. Ugięcie i
wyprost ramion „pompka”
- Leżenie tyłem na podłodze,
przenoszenie wyprostowanych
nóg nad piłką.
- pozycja j.w., unoszenie piłki
nogami.
- Siad na piłce, dowolne
podskoki.
Część
Główna
B
22 - 25 min.
1. Ćwiczenia
z piłkami
w formie
zabawowej.
Zachowanie
bezpiecznej odległości
między ćwiczącymi.
1. Dowolne ćwiczenia na piłce
wg inwencji ucznia–
improwizacja ruchowa.
Ćwiczenia przy
muzyce
2. Zabawa : „Piłka parzy”.
Nauczyciel wyznacza dwie
uczennice, które stojąc po
przeciwległych stronach sali
przetaczają piłkę, próbując zbić
biegające po sali pozostałe
uczennice. Osoba dotknięta
przez piłkę odpada z zabawy.
Wygrywa uczennica, która
pozostanie najdłużej niezbita.
Wyznaczenie dwóch
uczennic.
3. Zespoły ustawione w dwóch
szeregach na przeciwko siebie
podają piłkę kozłem do
uczennicy stojącej po przeciwnej
stronie i przebiegają na koniec
swojego zespołu.
Podział ćwiczących na
dwa zespoły.
Ustawienie jak na
rysunku w dwóch
rzędach w odległości
5-6 m
4. Ustawienie j.w.
- podanie piłki rzutem.
5. Ustawienie j.w. w klęku
prostym podpartym:
- przetoczenia piłki głową.
6. „Stonoga”. Uczennice
skacząc na piłce poruszają się
w dowolnym kierunku
z zachowaniem rytmiczności
podskoków.
Nauczyciel zwraca
uwagę na zachowanie
odpowiedniej
odległości między
uczennicami.
Część
końcowa
1. Uspokojenie
organizmu,
3 - 5 min.
2.Podsumowanie
lekcji, czynności
porządkowe
1. Ćwiczenia oddechowe:
w leżeniu tyłem z unoszeniem i
opuszczaniem piłki fitness.
W leżeniu tyłem,
ćwiczenia przy
muzyce.
2. Zbiórka. Podsumowanie
lekcji, ocena aktywności na
zajęciach.
Siad skrzyżny na
obwodzie koła,
4. Pożegnanie. Zachęcenie
uczniów do wykonywania
poznanych ćwiczeń w czasie
wolnym.
Uporządkowanie sali
Opracowała: Dorota Kita