KONSPEKT LEKCJI Z BIOLOGII W SZKOLE

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI Z BIOLOGII W SZKOLE
ANNA FROOSKA-POPIEL
KONSPEKT LEKCJI Z BIOLOGII W SZKOLE PONADGIMNAZJALNEJ
1. POZIOM NAUCZANIA Klasa III LO
2. TEMAT: Cechy kodu genetycznego.
3. CELE:
DYDAKTYCZNY
a) WIADOMOŚCI:
- uczeo poznaje schemat przepływu informacji genetycznej w komórce,
- uczeo dowiaduje się, jak istotną rolę w tym procesie odgrywa kwas m-RNA,
- poznaje pojęcia związane z syntezą białek w komórce: translacja, kod genetyczny, kodon.
b) UMIEJĘTNOŚCI:
- uczeo potrafi podad, jak przepływa informacja genetyczna z jądra komórkowego na rybosomy,
- potrafi wyjaśnid, co to jest kod genetyczny,
- potrafi podad cechy kodu genetycznego,
- uczeo potrafi zapisad sekwencję aminokwasów białka, powstającego na matrycy m-RNA, korzystając z tabeli
kodu genetycznego.
WYCHOWAWCZY
- uczeo ma świadomośd, jak precyzyjny musi byd przepływ informacji genetycznej w organizmie.
4. METODY NAUCZANIA Wykład z elementami pogadanki
5. FORMY PRACY Z UCZNIEM Zbiorowa
6. ŚRODKI DYDAKTYCZNE foliogramy, wydruki komputerowe
7. PRZEBIEG LEKCJI:
I FAZA WPROWADZAJĄCA
POWITANIE / SPRAWDZENIE OBECNOŚCI
POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI
- przypomnienie budowy chemicznej kwasów nukleinowych, z uwzględnieniem różnic między DNA i RNA,
- przypomnienie pojęd: nukleotyd, replikacja, traskrypcja, zasada komplementarności,
- przypomnienie rodzajów RNA.
II FAZA REALIZACYJNA
1. Schemat przepływu informacji genetycznej w komórce:
DNA m-RNA BIAŁKO
2. Definicja kodu genetycznego.
3. Cechy kodu genetycznego:
a) trójkowy – trójka nukleotydów koduje jeden aminokwas,
b) bezprzecinkowy – między nukleotydami nie ma żadnych dodatkowych znaków,
c) niezachodzący – trójki nukleotydów nie zachodzą na siebie,
d) jednoznaczny – jedna trójka nukleotydów koduje tylko jeden rodzaj amniokwasu,
e) zdegenerowany – jeden aminokwas może byd kodowany przez kilka różnych trójek nukleotydów,
f) kolinearny – aminokwasy w białku przyłączane są w takiej kolejności, w jakiej ułożone są trójki nukleotydów
w m-RNA,
g) powszechny – u wszystkich organizmów te same trójki nukleotydów kodują te same aminokwasy.
4. Tabela kodu genetycznego.
5. Kodon startowy AUG i kodony nonsensowne: UAA, UAG, UGA.
III FAZA PODSUMOWUJĄCA
Na podstawie matrycy m-RNA uczniowie samodzielnie rozkodowują informację o budowie białka.
ZADANIE DOMOWE
Korzystając z tabeli kodu genetycznego, zapisz dowolną sekwencję białka zbudowanego z 10 aminokwasów.