Metadane scenariusza

Transkrypt

Metadane scenariusza
1. Afirmacja wolności i bunt przeciwko zakłamaniu
w piosenkach Władimira Wysockiego
a. 1. Cele lekcji
i. a) Wiadomości
Uczeń:
•
zna biografię Władimira Wysockiego,
•
zna realia historyczne czasów, w których żył i tworzył Władimir Wysocki,
•
wie, kto to jest bard,
•
zna tematykę poezji Władimira Wysockiego,
•
zna utwory: Polowanie na wilki (Охота на волков) oraz Pieśń o przyjacielu (Песня о
друге),
•
zna Obławę Jacka Kaczmarskiego jako parafrazę Polowania na wilki.
ii. b) Umiejętności
Uczeń:
•
na podstawie wysłuchanych w oryginale piosenek Wysockiego domyśla się zawartych
w nich emocji,
•
analizuje przekłady poezji Wysockiego, omawia jej tematykę, charakteryzuje język,
nazywa środki stylistyczne,
•
porównuje Obławę Kaczmarskiego z Polowaniem na wilki Wysockiego,
•
interpretuje wymowę i symbolikę zawartą w pomniku Wysockiego, wystawionego
w Moskwie w 1985 roku.
b. 2. Metoda i forma pracy
W formie referatu: wybrany uczeń przedstawia sylwetkę Władimira Wysockiego.
Metoda podająca: nauczyciel zarysowuje realia historyczne ZSRR.
Słuchanie: nauczyciel włącza piosenki Wysockiego i Kaczmarskiego.
Metoda ekspresywna: uczniowie oceniają wysłuchane utwory.
c. 3. Środki dydaktyczne
1. Zdjęcie Władimira Wysockiego.
2. Oryginalne nagrania oraz skopiowane przekłady Polowania na wilki i Pieśni
o przyjacielu.
3. Nagranie Obławy Jacka Kaczmarskiego.
4. Zdjęcie moskiewskiego pomnika Władimira Wysockiego.
d. 4. Przebieg lekcji
i. a) Faza przygotowawcza
Jeden z uczniów na podstawie wcześniej przygotowanych notatek zarysowuje biografię
aktora, poety i pieśniarza. Pozostali słuchają, oglądają zdjęcia Wysockiego oraz zapisują
w zeszytach najważniejsze informacje na jego temat.
ii. b) Faza realizacyjna
Nauczyciel w nawiązaniu do przedstawionego życiorysu poety opowiada o realiach
historycznych Związku Radzieckiego po śmierci Stalina, a następnie zarysowuje ramy
tematyczne twórczości W. Wysockiego.
Uczniowie słuchają nagrania Pieśni o przyjacielu w wykonaniu Wysockiego. Wspólnie
z nauczycielem analizują polski przekład utworu.
Uczniowie słuchają nagrania Polowanie na wilki. Na podstawie polskiego przekładu piosenki
analizują jej treść, rozszyfrowują znaczenia metaforyczne. Zastanawiają się nad wymową
utworu w kontekście historycznym i współczesnym.
Nauczyciel prezentuje nagranie Obławy Jacka Kaczmarskiego. Pyta uczniów, co to jest
parafraza. Uczniowie porównują Obławę z Polowaniem na wilki, wypowiadają swoje opinie
na temat obydwu wykonań.
iii. c) Faza podsumowująca
Nauczyciel opowiada o recepcji twórczości Wysockiego przez jego współczesnych i po
śmierci poety. Uczniowie oglądają zdjęcie przedstawiające pomnik Wysockiego w Moskwie.
Dzielą się swoimi wrażeniami na jego temat, proponują własne interpretacje jego wymowy.
e. 5. Bibliografia
1. Historia literatury rosyjskiej XX wieku, pod red. A. Drawicza, Wydawnictwo
Naukowe PWN, Warszawa 1997.
2. www.wysotsky.com/1045.htm?106
f. 6. Załączniki
i. Zadanie domowe
Wyszukaj informacje na temat Bułata Okudżawy. Przygotuj notatki zawierające
najważniejsze wiadomości dotyczące jego życia i twórczości.
g. 7. Czas trwania lekcji
45 minut
h. 8. Uwagi do scenariusza
Władimir Wysocki i Bułat Okudżawa są często mylnie identyfikowani jako prześladowani
przez władzę, nieprzejednani wrogowie systemu komunistycznego. Ich twórczość
rzeczywiście może być interpretowana jako ostrze przeciwko politycznym i społecznym
realiom ZSRR. Uniwersalność i ponadczasowość dzieł obydwu poetów polega jednakże na
demaskowaniu zła obecnego w każdym systemie i pragnieniu wartości istotnych dla każdego
społeczeństwa. I o tym między innymi powinna traktować ta lekcja.

Podobne dokumenty