Scenariusz zajec w klasie III - Boże Narodzenie w różnych krajach

Transkrypt

Scenariusz zajec w klasie III - Boże Narodzenie w różnych krajach
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III
w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Telatynie 14 XII 2012 roku
Prowadząca: mgr Janina Tucka
Temat zajęć: Boże Narodzenie w różnych krajach Europy.
Podstawa programowa:
1.1.a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,
1.1.b-czyta i rozumie teksty i wyciąga z nich wnioski,
1.3.c-uczestniczy w rozmowach: zadaje pytania, udziela odpowiedzi i prezentuje własne zdanie,
7.4- dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100,
5.2- identyfikuje się ze swoją rodziną i jej tradycjami,
5.4- jest tolerancyjny wobec osób innej narodowości, tradycji kulturowej,
9.2.a- przedstawia pomysły rozwiązań technicznych,
Cel główny:
• Poznawanie tradycji obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w wybranych krajach Europy z
podkreśleniem tradycji polskich.
Cele szczegółowe:
• dziecko zna tradycje bożonarodzeniowe w Polsce i w wybranych
• krajach Europy,
• czyta i rozumie artykuł prasowy
• potrafi wynotować określone wiadomości rozwijające temat
• wymienia europejskie i polskie zwyczaje oraz potrawy świąteczne
• potrafi wypowiedzieć się na określony temat,
• trafnie segreguje podane słownictwo dotyczące tematu
• w prawidłowy sposób, zgodnie ze wskazówkami, uzupełnia „metaplan”
• zacieśnia więź z rodziną,
• czuje się i Polakiem i Europejczykiem,
• szanuje tradycje świąteczne innych narodów i grup etnicznych,
• odczuwa radość świątecznego oczekiwania,
• zachowuje porządek przy stoliku podczas pracy,
Metody:
• metody problemowe (aktywizujące ): metaplan
• metoda dyskusyjna „ burza mózgów”
• metoda ćwiczeń praktycznych
• nauka przez działanie
• elementy pogadanki
• metoda podająca
• metoda ewaluacji – samoocena
Formy organizacyjne:
• indywidualna,
• grupowa,
• zbiorowa,
Środki dydaktyczne :
• szablony bombek z zapisanymi działaniami i pytaniami,
• prezentacja multimedialna,
• wieniec adwentowy, pierniczki na sznurkach do zawieszenia na choinkę.
• e-book, tablica kopiująca, telewizor
• szablony charakterystycznych symboli bożonarodzeniowych
• karty pracy dla poszczególnych grup,
• markery, brystol,
• nagrania kolęd,
• w tle mapa Europy
PRZEBIEG:
1.Obliczenia matematyczne :
•
uczniowie otrzymują papierowe (szablony) bombki, kolor bombek podzieli ich na 4 grupy.
Każde dziecko oblicza zapisane na odwrocie szablonu działanie (zróżnicowane pod
względem trudności), jeśli wszyscy obliczą swoje działania, zajmują miejsca przy tych
stolikach, przy których jest umieszczona liczbą będąca wynikiem.
2.Wysłuchanie utworu „Jest taki dzień”- Czerwonych Gitar, jako wprowadzenie do tematu zajęć.
3. Rozmowa na temat tradycji świątecznych.
•
Wprowadzenie pojęcia „tradycja”. (Wszystkie obrzędy mają długą tradycję, to znaczy od
bardzo wielu lat były przekazywane z pokolenia na pokolenie).
4. Obejrzenie prezentacji multimedialnej.
•
Dzielenie się własnymi doświadczeniami oraz obserwacjami dotyczącymi przygotowań do
świąt przedstawionych w prezentacji.
•
Wypowiedzi uczniów na temat (motyw z prezentacji):
„Nic nie dzieli narodów bardziej niż arogancja i pycha kulturowa, nic nie łączy ich bardziej, niż
znajomość innych kultur i szacunek dla nich”.
•
Chwila rozmowy o szacunku i tolerancji dla odmienności innych narodów i grup
etnicznych (np. prawosławne święta obchodzone w innym terminie, przygotowywanie
innych potraw, niektórzy z uwagi na wyznanie nie obchodzą świąt).
5. Praca grupowa: tworzenie „metaplanu” z hasłem podstawowym
„BOŻE NARODZENIE W RÓŻNYCH KRAJACH EUROPY.
•
Przy każdym stanowisku nauczyciel odsłania flagę i nazwę państwa (dzieci rozpoznają flagę
i odczytują nazwę państwa)
•
na podstawie przygotowanych artykułów, uczniowie wybierają charakterystyczne dla
danego państwa zwyczaje i potrawy oraz przyklejają je na kole - każda z grup umieszcza
swoje koło na tablicy (na sylwetce choinki),
6. Praca w grupach:
•
przygotowanie w dowolny sposób kartonowych elementów dekoracyjnych, wypiekówubieranie styropianowej choinki,
•
wykonanie zadania na tablicy kopiującej - układanie wyrazów i analiza ortograficzna (praca
ze słownikiem),
•
rozwiązanie krzyżówki świątecznej,
•
wyrazy z lukami typu: ….oinka (h,ch)
7. Prezentacja pracy poszczególnych grup.
8. Wspólne ustalenie, że jednym ze wspólnych zwyczajów bożonarodzeniowych jest ubieranie
choinki- ozdobienie choinki wartościami i pauzami muzycznymi - e- book
8. Utrwalenie wiadomości - praca z e- bookiem- dobranie nazw państw do poszczególnych opisów.
9. Podziękowanie za udział w zajęciach - ocena pracy uczniów.
10. Podsumowanie zajęć - rozdanie nagród (rózga z bombką, pierniczki).