OBSZAR 8 scenariusz 1 - Szkoła Podstawowa nr 1 w Legnicy

Transkrypt

OBSZAR 8 scenariusz 1 - Szkoła Podstawowa nr 1 w Legnicy
6.
aktywność w gronie rodziny (obszar nr 8)
Zadanie dla nauczycieli wychowania fizycznego i nauczycieli edukacji
przedszkolnej i/lub dyrektorów szkół i przedszkoli: Zorganizowanie
imprezy z udziałem najbliższych członków rodziny uczniów, np. Rodzinnego
Dnia Sportu, Aktywnego Dnia Babci i Dziadka w szkole/przedszkolu itp.;
TEMAT: Zasady udzielania pie rws zej pomocy przedme dycznej .
Prowadzący: Adam Poddębniak
CEL OGÓLNY ZAJĘĆ:
Uświadomienie uczniom celowości i konieczności przystąpienia do podjęcia działań
ratujących życie drugiego człowieka ( czasami rówieśnika) . Nauczenie dzieci podstawowych
zabiegów wchodzących w zakres pierwszej pomocy przedmedycznej.
CELE SZCZEGÓŁOWE
a) Uczeń powinien znać zasady i zabiegi ratujące życie
b) Uczeń powinien wykonać zgodnie z zasadami podstawowe zabiegi wchodzące w
zakres pomocy przedmedycznej.
c) Uczeń powinien wykazać postawę odpowiedzialności za życie drugiego człowieka.
1. ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE:
a) Uczestnicy : uczniowie i klas I-III Szkoły Podstawowej nr 1 w Legnicy
maksymalna ilość uczniów - 25 osób
b) Miejsce szkolenia: sala lekcyjna umożliwiająca instruktorom i uczniom ćwiczenie
zabiegów ratowniczych na fantomie
c) Czas trwania: 45 min wprowadzenie - część teoretyczna prowadzona z całym
zespołem ćwiczenia prowadzone są w grupach
2. Metoda zajęć:
pogadanka,
rozmowa,
pokaz, ćwiczenia
3. Pomoce dydaktyczne: Apteczka pierwszej pomocy Fantom do resuscytacji krążeniowo
materac lub koc
4. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Wybrani uczniowie naszej szkoły zostali przebrani za dwóch bohaterów filmowych
1. SPIDERMAN
2. BATMAN
Obaj uczniowie są z klasy V uczęszczają na zajęcia z Pierwszej Pomocy, które odbywają się
w szkole ( znają oni zasady udzielania pierwszej pomocy przed medycznej)
Celem naszych bohaterów było zapoznanie najmłodszych uczestników w wiedzę niezbędną
do udzielanie pierwszej pomocy.
Zajęcia rozpoczynamy od zapoznania uczniów z celami zajęć.
Uświadamiamy uczniom konieczność szybkiego przystąpienia do udzielania pomocy przed
medycznej w sytuacji zagrożenia życia ludzkiego.
Mówimy, jak ważne dla życia poszkodowanego jest podjęcie działań ratowniczych w ciągu
pierwszych 4 minut od zdarzenia.
Zadajemy pytania dotyczące znajomości numerów telefonów instytucji, które powinny być
powiadomione o zagrożeniu zdrowia lub życia człowieka.
• Pogotowie ratunkowe
• Centrum Powiadamiania Ratowniczego
• Straż Pożarna
• Policja
Prezentujemy, jak powinno wyglądać zgłoszenie zdarzenia.
O co zapyta nas dyspozytor - np: Pogotowia Ratunkowego.
W jaki sposób: - podchodzimy do osoby nieprzytomnej
-
sprawdzamy przytomność
-
oceniamy, czy poszkodowany oddycha, Jeżeli poszkodowany:
-
oddycha prezentujemy ułożenie osoby poszkodowanej na boku
( ułożenie bezpieczne )
-
• nie oddycha przystępujemy do zapoznania uczniów z zasadami prowadzenia RK.O resuscytacji krążeniowo - oddechowej na fantomie
• wyposażenie apteczki pierwszej pomocy.
Każdy z uczniów ma możliwość przećwiczenia wyżej wymienionych zabiegów.
Krótka ewaluacja uwzględniająca przedstawiane treści i umiejętności.
Zajęcia przedstawiają działania ratownicze w takim zakresie, w jakim może udzielić
pomocy uczeń ze Szkoły Podstawowej.