Konspekt lekcji

Transkrypt

Konspekt lekcji
Konspekt lekcji
I.
II.
Metryczka konspektu:
Autor: Sebastian Gajos
Wiek uczniów: pierwsza klasa liceum ogólnokształcącego.
Temat: Czym zajmuje się fizyka ?.
Cel ogólny: wprowadzenie uczniów w tematykę nauk fizycznych.
Cele szczegółowe:
o Uczeń wie, jaka jest rola nauk przyrodniczych.
o Uczeń zna definicje fizyki jako podstawowej nauki przyrodniczej.
o Uczeń potrafi podać przykłady zjawisk fizycznych.
Czas realizacji: ok. 45 min.
Metody i techniki: pogadanka, wykład.
Formy pracy: praca z całą klasą.
Środki dydaktyczne: brak.
Interakcja z innymi przedmiotami: brak.
Plan lekcji:
1. Faza przygotowawcza:
a) Sprawdzenie listy obecności uczniów;
b) Omówienie wiadomości z ostatniej lekcji;
c) Sprawdzenie pracy domowej;
2. Faza realizująca:
a) Pogadanka na temat roli fizyki jako podstawowej nauki przyrodniczej.
b) Zanotowanie tematu lekcji;
c) Sformułowanie i zapisanie notatek z lekcji
3. Faza końcowa:
a) Przypomnienie najważniejszych wiadomości, które pojawiły się w trakcie
realizowania zajęć lekcyjnych;
b) Zanotowanie pracy domowej.
III.
Szczegółowy przebieg lekcji:
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
Czym zajmuje się fizyka ?
Fizyka to nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem
ogólnych własności materii i zachodzących w niej
zjawisk, a także odkrywaniem ogólnych praw, którym te
zjawiska podlegają.
Ernest Rutherford powiedział kiedyś :”Cała nauka
dzieli się na fizykę i zbieraczy znaczków”
⇒
Pojęcie nauki ma ogromnie wiele znaczeń.
Według Poincarego naukę tworzy się z faktów jak dom
buduje się z kamieni ale zbiór faktów nie jest nauką.
Dopiero powiązanie faktów teorią (zasadą) możemy
nazwać nauką.
Od dawna ludzie obserwując rzeczywistość generując
pewne prawa, niejednokrotnie błędne, lecz musimy
pamiętać ż każda teoria powinna być potwierdzona
eksperymentem by obowiązywała. (!)
Galileusz (16 wiek) wprowadza tzw. Model metody
naukowej:
•
•
•
•
hipoteza
przewidywanie konsekwencji hipotezy
wykonanie doświadczenia
sformułowanie prawa (indukcyjna / dedukcyjne)
Determinizm i indeterminizm w opisie przyrody
o determinizm to pogląd, w myśl którego pełna
znajomość materii w danej chwili wystarcza do
pełnego wyznaczania przyszłych losów tejże
materii (mechanika Newtonowska - opis)
o indeterminizm to pogląd negujący
współzależności zjawisk, lecz nie wyklucza
zasady przyczynowości (!) (opis)
Zasady stosowalności teorii fizycznych
o zasady Newtona spełnione są ograniczonym
zakresie stosowalności(w makroświecie)
[ dlaczego mechanika Newtona jednoznacznie nie
opisuje obiekt typu atom ]
(!)
Bohr pewną bardzo ważną zasadę zwaną zasadą
korespondencji.
Zasada korespondencji określa zakres stosowalności
fizyki klasycznej (makroświat) i fizyki kwantowej
(mikroświat).
Co wnika z zady korespondencji Bohra ?
Prawa Newtona nie zawsze są
spełnione.
Wniosek: fizyka klasyczna jest teorią przybliżoną (!)
Obie teorie nie wykluczają się wzajemnie tylko
uzupełniają.
Każda teoria fizyczna stanowi tylko uogólnienie
skończonej liczby doświadczeń i obserwacji.
Uczeń po tych zajęciach powinien rozumieć co to jest nauka, dlaczego fizyka jest podstawową
nauką przyrodniczą. Ostatecznie powinien umieć wytłumaczyć dlaczego nauki fizyczne mają tak
ogromny wpływ na postęp technologiczny.

Podobne dokumenty