Umowa nr - eko
Transkrypt
Umowa nr - eko
WARSZTATY EKO - DOM – zbuduj własny dom: scenariusz zajęć dla dzieci 5- i 6-letnich czas trwania: 30 minut wielkość grupy: minimum 15 osób 1. CZYNNIKI ZEWNĘTRZNE OPIS OGÓLNY: W trakcie zajęć dzieci dowiedzą się, jakie czynnik wpływają na nasze domy – wiatr, słońce, woda. Jak możemy chronić dom przed nimi (np. zadrzewienie liściastymi drzewami od południa), a co możemy z tych czynników uzyskać dobrego dla domu (m. in. do czego można wykorzystać deszczówkę). Zabawa rysunkami. Cel ogólny: zapoznanie z czynnikami zewnętrznymi oddziaływującymi na domy oraz pokazaniem, jak je można wykorzystać Cele operacyjne: Dziecko: wymienia rodzaje czynników zewnętrznych wpływających na budynek umie wskazać przykłady wykorzystania czynników zewnętrznych na korzyść budownictwa oraz podać przykłady naturalnych sposobów ochrony budynku Metody pracy: słowna – rozmowa czynna – teatralna – wykonywanie zadań stawianych dziecku percepcyjna – oparta na bezpośrednim spostrzeganiu metody aktywizujące Pomoce do zajęć: plansze rysunkowe - piktogramy latarki – 3 szt. arkusze tektury – 3 szt. zraszacz do kwiatów – 3 szt. przykład domu energooszczędnego 1 Przebieg zajęć: 1. Rozmowa na temat domu i czynników na niego wpływających – nauczycielka wypowiada zdanie wprowadzające: „Ludzie zaczęli budować domy, aby ochronić się przed światem zewnętrznym i znaleźć przytulne i ciepłe miejsce do mieszkania”, a następnie pyta dzieci: „Jak myślicie, przed czym chronimy się w domach? Jakie czynniki wpływają na budynki, w których przebywamy? Dzieci mogą odpowiedzieć: przed zimnem, deszczem, nadmiernym słońcem….. 2. Inscenizacja z omówieniem – nauczycielka rozdaje role dzieciom (można wykorzystać karty z obrazkami) , które będą odgrywać role: domku i jego mieszkańca, słońca, wiatru, deszczu, ptaków, roślin (4 dzieci ustawia się w formie domku - 2 pary na stojąco trzymają się w górze za ręce, pod nimi siada w kucki jedno dziecko jako mieszkaniec, pozostałe dzieci po kolei w trzech grupach grają słońce (latarki), wiatr (machają tekturą), deszcz (zraszacz do kwiatów). Dzieci mogą również wykorzystać ćwiczenia ortofoniczne: naśladować szum wiatru, szum deszczu. Następnie nauczycielka zaprasza dzieci do podzielenia się wrażeniami – jak to jest być mieszkańcem domu – co się podobało, a co przeszkadzało? Jak czuły się dzieci grające dom oraz pozostałe role? Nauczycielka na tablicy przyczepia rysunek domu (zdj. 2a) oraz symbole czynników zewnętrznych. Podsumowuje ,jakie czynniki zewnętrzne działają na domy i dodaję, że oprócz tych wymienionych jest jeszcze śnieg, …. Zadaje pytanie – „Czy możemy wykorzystać wiatr, słońce, deszcz na potrzeby człowieka, tak aby służyły jemu, np. do pozyskania energii? Dla ułatwienia po chwili rozdaje dzieciom obrazki z wiatrakiem przydomowym, baterią słoneczną, panelem fotowoltaicznym, zbiornikiem na deszczówkę i pokrótce wyjaśnia do czego służą….. Wraca do zagadnienia związanego ze słońcem i jego nadmiarem w domu – co możemy wykorzystać, aby latem mieć zacienione okna? Może to być drzewo liściaste, które zimą nie zasłania światła, a latem daje cień. Dzieci ponownie zapraszane są do odegrania scenki, tym razem wręczamy „domkowi” rysunek z wiatrakiem, panelami słonecznymi oraz wybieramy jedno lub dwoje dzieci do odegrania drzewa. Dzieci grające wiatr, deszcz i słońce ponownie podchodzą i grają swoje role ze zwróceniem uwagi na nowe „urządzenia”. Można na zakończenie zrobić dzieciom zdjęcie. 3. Podsumowanie – nauczycielka ponownie prosie o zebranie się w kole, do rysunku nauczycielka dodaje kolejne rysunki, obrazujące nowe rozwiązania i wykorzystanie czynników zewnętrznych. Prosi każde dziecko o komentarz, jak się czuły w nowej sytuacji i co zapamiętają najbardziej z inscenizacji i zmian, jakie poczynili. 4. 2 Nauczycielka może zaprezentować jeden dom z zastosowanymi urządzeniami (zdj. 9 ), o których wcześniej była mowa.