Autor: mgr Teresa Ładziak
Transkrypt
Autor: mgr Teresa Ładziak
Autor: mgr Teresa Ładziak Gimnazjum im. ks. P. Wawrzyniaka w Mogilnie W swojej pracy jako nauczyciel techniki wykorzystuję komputer do realizacji tematów z rysunku technicznego. Zdaję sobie sprawę, że w dobie komputerów tradycyjne przyrządy kreślarskie przechodzą do lamusa. W związku z tym w miarę możliwości wykorzystuję do rysunku pracownię komputerową. Przygotowuję prezentację nowych wiadomości w programie PowerPoint oraz ćwiczenia w programie Micrografx – Designer 4.0 PL. Lekcja z komputerem staje się atrakcyjniejsza, i bardziej mobilizuje ucznia do działania. Ponadto wykonane rysunki za pomocą komputera są doskonałe pod względem wykonania, uczeń o mniejszych zdolnościach rysunkowych ma wyrównane szanse, oceniam tylko stronę merytoryczną. Poniżej przedstawiam scenariusz takiej lekcji. dla gimnazjum 1. Przedmiot: Technika 2. Temat: Poznajemy elementy i zasady wymiarowania 3. Kasa: II 4. Literatura: „Nauczanie rysunku technicznego” – A. Szczepkowski , „Technika i wychowanie komunikacyjne dla gimnazjum” (część I) – W. Czyżewski 5. Cele lekcji: Treści nauczania: Zasady rysunku technicznego- rzut i wymiarowanie 1 Cele operacyjne (szczegółowe): • Uczeń zna: o jakie są elementy i zasady wymiarowania przedmiotu • Uczeń potrafi: o zwymiarować rysunek techniczny przedmiotu o dokonać analizy zwymiarowanego przedmiotu • postawy uczniów: o świadome wykorzystanie możliwości programów komputerowych do rozwiązywania problemów z różnych dziedzin życia zawodowego i społecznego; o kształtowanie umiejętności pracy w zespole; o dbałości o rzetelność i estetykę wykonywanych ćwiczeń; Metody nauczania • pogadanka; • pokaz; • praca z komputerem • ćwiczenia Pomoce dydaktyczne i środki techniczne: • • • • • pracownia informatyczna - 10 komputerów oprogramowanie : Program Micrografx – Designer 4.0 pl własny program w formie prezentacji – Wymiarowanie; dyskietki; rysunki techniczne przedmiotów do zwymiarowania Przebieg lekcji: 1. 2. 3. Sprawdzenie obecności Przypomnienie zasad rysowania rysunku technicznego – ocena odpowiedzi uczniów Wprowadzenie do tematu – pogadanka N: aby części maszynowe działały niezawodnie, muszą być wykonane bardzo dokładnie. Wykonawca aby mógł wykonać część 2 maszyny dokładnie oprócz rzutów prostokątnych , jaki rysunek powinien otrzymać, co musiałoby być na tym rysunku? U: rysunek zawierający wymiary N: oczywiście! Tak więc na dzisiejszej lekcji poznamy elementy i zasady wymiarowania. 4. Podanie i zapisanie tematu do zeszytu 5. Włączenie komputerów i uruchomienie prezentacji -Wymiarowanie 6. Poznawanie elementów wymiarowania na podstawie prezentacji 7. Wspólne omówienie elementów wymiarowania 8. Poznawanie zasad wymiarowania na podst. prezentacji 9. Ćwiczenia w rysowaniu – uczniowie wykreślają linie pomocnicze i elementy wymiarowania, wyznaczają wymiary na rysunku w programie komputerowym Micrografx - Designer 10. Sprawdzenie poprawności wykonywania rysunków i nanoszenia wymiarów – wystawienie ocen uczniom, którzy wykonali zadanie bezbłędnie. 11. Podsumowanie – wykonanie notatki w zeszycie Autor: mgr Teresa Ładziak 3