Co wiemy o komputerach, Zalety wykorzystywania

Transkrypt

Co wiemy o komputerach, Zalety wykorzystywania
Konspekt zajęć
Proponuję zajęcia z zakresu wprowadzenia dzieci w świat komputerów
Temat: Co wiemy o komputerach?
Czas: 45 min
Klasa IV Szkoły Podstawowej
Materiały:
 Kolorowe długopisy
 Kolorowe kartki
 Zeszyty
 tablica
Cele dydaktyczne:


sprawdzenie wiedzy w zakresie tego, do czego można wykorzystać komputer
zapoznanie uczniów z ogólnym wykorzystaniem komputerów
Przebieg zajęć:
1.
2.
3.
4.
Przywitanie się z uczniami.
Zapytanie uczniów do czego wykorzystują komputer.
Przeprowadzenie ćwiczeń
Pożegnanie się z uczniami.
Ćwiczenia do wykorzystania na lekcji:
1.
2.
3.
4.
Dzielimy tablicę na pół.
Prosimy by uczniowie wskazali jakie zalety ma komputer
Prosimy by dzieci wskazały, jakie wady może mieć wykorzystywanie komputera
Prosimy, by dzieci przepisały informacje do zeszytu
Konspekt zajęć
Temat: Zalety wykorzystania komputerów w ich życiu.
Czas: 45 min
Klasa IV Szkoły Podstawowej
Materiały:




Kolorowe długopisy
Kolorowe kartki
Zeszyty
tablica
Cele dydaktyczne:


sprawdzenie wiedzy w zakresie zalet wykorzystania komputerów
zapoznanie uczniów z ogólnym plusami wykorzystania komputerów
Przebieg zajęć:
1.
2.
3.
4.
Przywitanie się z uczniami.
Zapytanie uczniów, jaka w ich opinii jest największa zaleta wykorzystania komputerów.
Przeprowadzenie ćwiczeń
Pożegnanie się z uczniami.
Ćwiczenia do wykorzystania na lekcji:
1. Tworzymy na tablicy wraz z uczniami graf, w zakresie zalet zastosowania komputera/sieci.
2. Prosimy by uczniowie przepisali graf do zeszytu
3. Dzieci dzielimy w pary. Każda z nich ma wypromować swoją zaletę w dowolnej formie (pokaz,
rysunek, plakat).
4. Każda para przedstawia swoją wizję,. Później dzieci same wybierają najlepszą reklamę.
Konspekt zajęć
Temat: Jaka jest największa wada komputera?
Czas: 45 min
Klasa IV Szkoły Podstawowej
Materiały:




Kolorowe długopisy
Kolorowe kartki
Zeszyty
tablica
Cele dydaktyczne:


sprawdzenie wiedzy w zakresie tego, do czego można wykorzystać komputer
zapoznanie uczniów z negatywnymi aspektami wykorzystania komputerów
Przebieg zajęć:
1.
2.
3.
4.
Przywitanie się z uczniami.
Zapytanie uczniów, jaka jest największa wada komputerów.
Przeprowadzenie ćwiczeń
Pożegnanie się z uczniami.
Ćwiczenia do wykorzystania na lekcji:
1. Dzielimy dzieci na dwie lub trzy grupy. Mają oni wspólnie opracować plakat największej
wady komputera.
2. Prosimy by uczniowie opisali wspólnie swoją pracę
3. Wraz z uczniami przeprowadzamy dyskusję, z jakimi zagrożeniami można się spotkać w sieci
Konspekt zajęć
Temat: Dziecko - ofiara nadużycia w sieci i co wtedy?
Czas: 45 min
Klasa IV Szkoły Podstawowej
Materiały:




Kolorowe długopisy
Kolorowe kartki
Zeszyty
tablica
Cele dydaktyczne:


zapoznanie uczniów z definicją ofiary
wskazanie możliwości pomocy, w sytuacji, gdy dziecko stanie się ofiarą w sieci
Przebieg zajęć:
1.
2.
3.
4.
Przywitanie się z uczniami.
Zapytanie uczniów do czego wykorzystują komputer.
Przeprowadzenie ćwiczeń
Pożegnanie się z uczniami.
Ćwiczenia do wykorzystania na lekcji:
1. Pytamy uczniów z czym kojarzy się im ofiara. Prawidłowe skojarzenia można zapisać w
postaci grafu na tablicy.
2. Poproszenie uczniów by przepisały do zeszytu z tablicy graf.
3. Dzielimy uczniów w pary lub zespoły trzy osobowe. Najpierw prosimy by wspólnie się
naradzili, w kwestii tego, co zrobiliby, gdyby stali się ofiarą przestępstwa w sieci. Odpowiedzi
uczniów konfrontujemy ze sobą.
Opracował:
Marcin Misztal,
magister resocjalizacji z profilaktyką uzależnień