1241184459750_scenariusz zajec swietlicowych

Transkrypt

1241184459750_scenariusz zajec swietlicowych
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH PRZEPROWADZONYCH PRZEZ
JOANNĘ PACZEŚ-ANDRZEJEWSKĄ W ŚWIETLICY SZKOŁY PODSTAWOWEJ
NR 5 W PABIANICACH
Temat:
Podwodny świat - w poszukiwaniu pirackiego skarbu. Zabawy rozwijające
wyobraźnię i twórczą aktywność dzieci.
Cele:
W ujęciu ogólnym
-
Kształtowanie twórczej aktywności i myślenia, rozwijanie wyobraźni.
-
Rozwijanie umiejętności wspólnej zabawy i tworzenie warunków do zgodnej
współpracy w grupie.
-
Doskonalenie umiejętności swobodnego wypowiadania się na określony temat.
-
Rozwijanie zdolności manualnych i koordynacji wzrokowo-ruchowej.
-
Umiejętność wyszukiwania informacji ,na określony temat, w literaturze.
W ujęciu operacyjnym
-
Dzieci potrafią zgodnie bawić się w grupie.
-
Potrafią wypowiadać się na określony temat.
-
Potrafią właściwie reagować na umówiony sygnał.
-
Potrafią w twórczy sposób zaprezentować swoją drużynę.
-
Potrafią wyszukać w atlasie zwierząt informacji na wskazany temat.
-
Doskonalą umiejętność rzucania do celu.
-
Potrafią ułożyć nowe wyrazy z podanego wyrazu.
-
Doskonalą koordynację wzrokowo- ruchową przewlekając sznurek przez otwory.
-
Potrafią ulepić określony przedmiot z masy solnej, trenując tym samym zdolności
manualne.
Metody:
-
werbalna,
-
czynna,
-
ekspresyjna,
-
twórczego myślenia
Formy pracy:
-
grupowa jednolita,
-
zbiorowa jednolita,
-
indywidualna jednolita
1
Środki
Mapa pocięta na kawałki, kartoniki przedstawiające rybki i koniki morskie (tyle ile dzieci),
dwa kufry, listy od pirata, muszelki i kamyki, kulki z gazet( w dwóch kolorach) dla każdego
dziecka po dwie, skrzynia na podwodną łódź, kartonowe rybki dla każdego dziecka jedna,
tyle samo patyczków od szaszłyków i kawałków sznurka, taśma dwustronnie klejąca, dwa
atlasy zwierząt, kartki i długopisy po jednym komplecie dla każdej drużyny, dwie kartki
z napisem „koralowiec”, kartoniki ze wskazówkami jak odszukać skarb, folia aluminiowa,
masa solna(sól, mąka, woda), złota farba akrylowa, pędzle, okrągłe foremki.
Przebieg zajęć
1. Dzieci zostają poinformowane, że na zajęciach świetlica zamieni się w podwodny świat.
Muszą sobie to tylko wyobrazić.
Nauczyciel opowiada uczniom w co mogłyby zamienić się przedmioty i miejsca w świetlicy,
gdyby naprawdę były częścią podwodnego świata. Proponuje, by uczniowie zapamiętali
miejsca, o których mówi, jak je nazywa i starali się je sobie wyobrazić .
Wyobraźcie sobie, że znajdujemy się w podwodnym świecie. Możemy tu znaleźć wiele
ciekawych zakątków, roślin, zwierząt, muszli, kamieni, jaskiń itp..
-
regał z gazetami to ogromny koralowiec pełen ukrytych w nim małych kolorowych rybek
-
segment to podwodne góry, pełne ciekawych jaskiń
-
skrzynia z klockami to ogromnej wielkości muszla,
-
pokój ze stolikami to jaskinia, w której mieszka groźny rekin,
-
sala telewizyjna to wrak ogromnego statku, który dawno temu zatonął,
-
krzesełka to ogromne morskie żółwie,
-
biurko zamieni się w gąszcz podwodnych roślin
2. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat jak sobie wyobrażają “ świetlicowy podwodny
świat”.
Nauczyciel prosi, by dzieci przypomniały przedmioty i miejsca , o których przed chwilą
mówił, a także wskazały i zamieniły inne świetlicowe przedmioty w podwodne miejsca
i rzeczy.
3. Nauczyciel informuje, że we wraku statku odnalazł ciekawą skrzynkę i prezentuje ją.
4. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat co ona może zawierać.
2
5. Wspólnie otwierają i sprawdzają zawartość skrzyni.
W środku znajduje się list od pirata, zadania do wykonania i fragmenty mapy. (załączniki)
6. Nauczyciel czyta treść listu. (załącznik nr 1)
7. Dzieci losują kartoniki z obrazkami (rybka lub konik morski). W ten sposób zostaną
podzielone na dwie drużyny (drużyna ryb, drużyna koników morskich).
8. Zadania do wykonania. Za każde poprawnie i najszybciej wykonane zadanie, drużyna
otrzymuje punkt (fragment mapy).
Zadanie pierwsze
Zabawa ruchowa. Nauczyciel dzieli salę na dwie części. Tak, by każda grupa miała swoją
cześć sali. Zadaniem dzieci będzie poruszać się po całej świetlicy (głębinach morskich),
a na znak “uwaga rekin” wszystkie” rybki i koniki” muszą wrócić na miejsca przeznaczone
dla poszczególnych drużyn. Nie wolno pomylić drużyny, ponieważ można zostać zjedzonym
przez rekina. Powtarzamy trzy razy. Punkt dostaje drużyna, która wykona zadanie poprawnie.
Zadanie drugie
Zadaniem dzieci jest ułożenie z muszli i kamyków znaku swojej drużyny. Punkt otrzymują
drużyny, którym udało się ułożyć swój znak.
Zadanie trzecie
Każda drużyna otrzymuje atlas zwierząt. Zadanie polega na odszukaniu i wypisaniu na kartce
5 gatunków zwierząt mieszkających w wodzie. Czas 5 minut.
Zadanie czwarte
Rzucanie perłami ( z gazet) do poruszającej się łodzi podwodnej (skrzynka na sznurku).
Uczestnicy każdej drużyny siedzą w szeregach. Każdy uczestnik otrzymuje po dwie
papierowe perły( w różnych kolorach dla każdej grupy). Zadanie polega na wrzuceniu pereł
do “przepływającej” przez środek , łodzi podwodnej. Łódź przepłynie dwa razy, a uczestnik
ma tylko dwa rzuty. Wygrywa drużyna, której udało się umieścić więcej pereł w łodzi.
Zadanie piąte
Każda drużyna otrzymuje kartkę z napisem KORALOWIEC . Zadanie polega na ułożeniu
jak największej ilości słów z tegoż wyrazu (czas 5 minut). Wygrywa drużyna, która ułoży
więcej wyrazów.
3
Zadanie szóste
Łowienie małych rybek
Dzieci siedzą w rzędach. Każde z nich otrzymuje sznurek i patyczek. Na środku sali leżą
wycięte z kartonu rybki (w ilości odpowiadającej uczestnikom). Kolejno dzieci w drużynach
podchodzą do jednej z rybek, przeplatają sznurek przez otwór w pyszczku, zawiązują go,
a z drugiej strony nawijają go na patyk (nauczyciel demonstruje). Kolejna osoba może
przystąpić do łowienia dopiero, gdy zakończy poprzednik. Wygrywa drużyna, która
najszybciej i poprawnie złowi wszystkie przeznaczone dla niej rybki.
Zadanie siódme
Zabawa w statek
Obie drużyny stają na środku sali. Nauczyciel wydaje komendy „prawa burta”, „lewa burta”,
„statek”. Uczestnicy przemieszczają się respektując poszczególne komendy. Osoby, które
pomylą kierunki w trakcie wykonywania poleceń odpadają. Wygrywa drużyna, której
uczestnik pozostał najdłużej w grze.
8. Każda drużyna układa zdobyte przez siebie fragmenty mapy. Ponieważ mapa jest tylko
jedna żadna drużyna nie będzie miała wszystkich fragmentów, dlatego nauczyciel proponuje
połączenie sił i wspólne ułożenie mapy przez obie drużyny. Fragmenty mapy są podklejone
taśmą dwustronnie klejącą, dlatego poprawnie ułożoną przyklejamy do kartonu.
9 Dzieci muszą odszukać wszystkie miejsca wskazane na mapie kierując się wskazówkami.
Na mapie podpisane jest jedynie miejsce startu poszukiwań. Tu również znajduje
się wskazówka, w jaki sposób znaleźć kolejne miejsce itd. (załącznik numer 2)
Wskazówki
Rozpocznijcie poszukiwanie w paszczy groźnego rekina. (w paszczy znaleźć powinna
się kolejna wskazówka)
Kierujcie się w stronę ogromnego koralowca i odszukajcie informacji między kolorowymi
rybkami.
Odszukajcie skały z dużą zasłoniętą jaskinią. Tam będzie kolejna wskazówka.
Wielka muszla ma wam coś do powiedzenia. (kolejna wskazówka)
W gęstwinie wodnych roślin szukaj ważnej wskazówki.
Przejdźcie przez wielkie wrota prowadzące do wraku starego statku i kierujcie się w prawą
stronę. Tam pod morskim żółwiem odnajdziecie skarb.
4
10. Dzieci odnajdują skrzynię, a w niej list i zawiniętą w srebrną folię masę solną.
11. Treść listu (załącznik nr 3)
Witam!
Udało Wam się, gratuluję! Jesteście znakomitymi poszukiwaczami. Niestety byłem bardzo
rozrzutnym piratem i wszystkie swoje bogactwa roztrwoniłem, a pieniądze wydałem. Została
mi jedynie ta srebrna kula, którą można przerobić na monety. To będzie wasze kolejne
zadanie!
12. Każda osoba dostanie kawałek masy solnej. Przy pomocy foremek i patyczków wykonają
monety, które po wyschnięciu pokolorowane zostaną farbą akrylową.
13. Porządkowanie stanowisk pracy .
Opracowała
Joanna Pacześ-Andrzejewska
5
Załącznik nr 1
Witam bardzo serdecznie!
To ja, PIRAT KOPERHOPER. Odnaleźliście moją skrzynię. Dawno temu
ukryłem w niej mapę, która wskaŜe drogę do ukrytego przeze mnie skarbu.
Znalezienie go nie będzie jednak proste, poniewaŜ mapa jest pocięta na drobne
kawałki. Aby móc złoŜyć mapę w całość, naleŜy rozwiązać zadania i pokonać
przeszkody, które wymyśliłem dla śmiałków chcących posiąść mój skarb. śyczę
powodzenia, ale ostrzegam czyhają na Was róŜne niebezpieczeństwa.
Czytajcie uwaŜnie i wykonujcie dokładnie wszystkie zadania.
Po pierwsze, aby móc przystąpić do szukania podwodnych skarbów, musicie
zamienić się w zwierzęta, które mogą Ŝyć w głębinach morskich. KaŜdy z Was
wybierze sobie jedną kartę, a na niej zapisany jest jego los.
6
Załącznik nr 2
Witam!
Udało Wam się, gratuluję! Jesteście znakomitymi poszukiwaczami. Niestety
byłem bardzo rozrzutnym piratem i wszystkie swoje bogactwa roztrwoniłem,
a pieniądze wydałem. Została mi jedynie ta srebrna kula, którą moŜna przerobić
na monety. To będzie wasze kolejne zadanie!
Wskazówki
……………………………………………………………………………………………………………...
Rozpocznijcie poszukiwanie w paszczy groźnego rekina.
……………………………………………………………
Kierujcie się w stronę ogromnego koralowca i odszukajcie
informacji między kolorowymi rybkami.
…………………………………………………………………
Odszukajcie skały z dużą zasłoniętą jaskinią. Tam będzie
kolejna wskazówka.
…………………………………………………………………
Wielka muszla ma wam coś do powiedzenia.
…………………………………………………………………
W gęstwinie wodnych roślin szukaj ważnej wskazówki.
……………………………………………………………….
Przejdźcie przez wielkie wrota prowadzące do wraku
starego statku i kierujcie się w prawą stronę. Tam pod
morskim żółwiem odnajdziecie skarb.
7