Metadane scenariusza

Transkrypt

Metadane scenariusza
Być barankiem: ofiarowanie Izaaka a Ocalenie Kazimiery
Iłłakowiczówny
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń zna: historie biblijną o ofiarowaniu Izaaka; utwór Ocalenie; pojecie motywu biblijnego.
b) Umiejętności
Uczeń potrafi: analizować tekst prozatorski i poetycki; odnajdywać podobieństwa i różnice miedzy
testami; interpretować tekst; odnajdywać treści uniwersalne.
2. Metoda i forma pracy
Elementy dyskusji, elementy wykładu, praca w grupie, heureza.
3. Środki dydaktyczne
Fragment Księgi Rodzaju 22, 1 – 14; utwór Ocalenie Kazimiery Iłłakowiczówny
4. Przebieg lekcji
Uświadomienie celów lekcji.
Zapoznanie z historią ofiarowania Izaaka (Rdz 22, 1-14).
Uczniowie tworzą plan wydarzeń:

Abraham i Izaak.

Drewno na opał.

Osiołek zostawiony z sługami.

Brak zwierzęcia ofiarnego.

Zamiar zabicia syna.

Ołtarz.

Anioł.

Baran zaplątany w zaroślach.

Złożenie ofiary z barana.
Dyskusja — próba wniknięcia w psychikę Izaaka: co on sądzi o tej sytuacji, co myśli chłopiec ufający
ojcu, Bogu, związany na ołtarzu ofiarnym, jaki ma stosunek do zwierzęcia zabitego zamiast niego?
Podział klasy na grupy, analiza utworu Kazimiery Iłłakowiczówny.
Dyskusja na temat: różnica w samoświadomości „barana” i „rosłego jagnięcia”, jakie skutki ma
personifikacja baranka ofiarnego i udzielenie mu głosu, dlaczego zmieniono zakończenie.
Czy znane są wam zdarzenia z historii współczesnej o podobnym sensie — punkt widzenia zmienia
rozumienie sytuacji — holocaust.
5. Bibliografia
1. Biblia tysiąclecia, dowolne wydanie.
2. Iłłakowiczówna K., Poezje wybrane, wybrał Hertz P., PIW, Poznań 1977.
7. Czas trwania lekcji
45 minut.
8. Uwagi do scenariusza
Brak.