Scenariusz zabawy tematycznej dla uczniów

Transkrypt

Scenariusz zabawy tematycznej dla uczniów
PIRACKA PRZYGODA
W Zespole Szkół Specjalnych Nr 2, od 3 lat w pracy z dziećmi
wykorzystujemy elementy terapii przez sztukę i ruch. Obserwując aktywność
dzieci podczas zajęć, na których mogły w sposób swobodny wyrazić siebie,
swoje emocje poprzez rysunek, taniec, ruch lub nieskrępowaną wypowiedź,
okazało się, że są to metody pracy pozwalające na głębszy i bardziej
bezpośredni kontakt z dzieckiem. Dzieci w czasie takich zajęć były bardziej
zrelaksowane, swobodne. Okazało się, że wszystkie działania wykorzystujące
naturalną potrzebę kreowania, ruchu, zabawy były dla dzieci bardzo atrakcyjne.
Idąc tym tropem przygotowaliśmy scenariusz zabawy tematycznej dla
uczniów przebywających na „zielonej szkole” w Darłówku w maju 2006r.
Proponowana przez nas zabawa przeznaczona jest dla dzieci z
upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim. Jednak wydaje się, że temat tej
zabawy jest bardzo atrakcyjny dla wszystkich dzieci, a proponowane działania
można zaproponować opiekunom klas I- III szkół masowych, którzy wyjeżdżają
nad morze ze swoimi klasami.
Kilka uwag o przebiegu zabawy:
Zabawa powinna odbyć się na plaży, na której wcześniej został schowany
list w butelce zaadresowany do dzieci, oraz pirackie skarby, dla każdej z drużyn
biorącej udział w zabawie.
Temat zabawy: Piracka przygoda
1. Cel główny zabawy:
- rozwój kreatywnej postawy oraz tworzenie możliwości samodzielnego
podejmowania działań twórczych w miarę możliwości psychofizycznych
dzieci
2. Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wykona piracką opaskę
- zbuduje fortecę z piasku
- razem z kolegami ułoży okrzyk piracki
- znajdzie skarb
- zniweluje napięcia emocjonalne
3. Metody pracy: zabawa, metoda zadaniowa
4. Zasady pracy: aktywizacji, twórczej ekspresji
5. Formy zajęć: zbiorowe, indywidualne
6. Pomoce dydaktyczne: farby, mazaki, kawałki materiału, opaski białe z
prześcieradła, butelka z listem, mapki plaży
7. Przebieg zajęć:
Pierwszym zadaniem jest wykonanie przez dzieci elementów strojów
pirackich, np. opaski na głowę z jakimś symbolem. Prowadzący informują
dzieci, że cały dzień jesteśmy piratami i chodzimy w strojach piratów.
(Prowadzący również przygotowują opaski i elementy strojów). Do wykonania
opasek można użyć pasków wyciętych ze starego prześcieradła.
Dzieci ubrane już w swoje stroje dzielimy na 3 rywalizujące ze sobą pirackie
statki.
W tym momencie zabawa przenosi się na plażę.
Pierwszym zadaniem dla wszystkich statków jest znalezienie listu w
butelce. Wygrywa ta drużyna która znajdzie list. Po otwarciu listu prowadzący
zabawę, czyta głośno treść listu dzieciom. W liście zawarte są dalsze zadania dla
drużyn.
Każda drużyna musi:
- wymyślić swój piracki okrzyk i nazwę
- zbudować z piasku piracką fortecę
Gdy fortece są gotowe, dzieci otrzymują kawałki białego płótna i
wykonują pirackie flagi, które mają być ozdobą fortecy. Do wykonania flagi
można użyć mazaków lub farb.
Następnie drużyny muszą znaleźć piracki skarb. Dzieci otrzymują mapki,
które ułatwią szukanie skarbu. I to jest nagroda dla drużyny za udział w zabawie
(znalezionym skarbem mogą być np. cukierki).
Zabawę na plaży można poszerzyć o zajęcia wieczorne: np. „Wybór
Najsprawniejszego Pirata” lub „Pokaz Mody Pirackiej”, a zwykłą dyskotekę
można zamienić na „Bal u Pirata”.
Przygotowując „Wybory Najsprawniejszego Pirata” proponujemy takie
zadania dla dzieci:
• Próba siły: trzymanie w podniesionej ręce ciężarka np. butelkę z
piaskiem.
• Taniec z obijakiem: bieg wokół sali z balonem miedzy nogami.
• Wbijanie gwoździ do pnia - wygrywa osoba, która jak najmniejszą ilością
uderzeń młotka wbije gwóźdź.
• Przeciąganie liny.
Od inwencji prowadzących zależy czy dzieci uczestniczące w zabawie
otrzymają dyplomu lub np. certyfikaty
zaświadczające o udziale w „Pirackiej
Przygodzie”. Indywidualne nagrody mogą
być wręczone podczas wieczornego balu.
Życzymy miłej zabawy!
Opracowanie:
mgr Małgorzata Nuckowska
mgr Grzegorz Woynar
Zespól Szkół Specjalnych Nr 2 Chorzów