Scenariusz lekcji z zakresu edukacji globalnej

Transkrypt

Scenariusz lekcji z zakresu edukacji globalnej
Scenariusz lekcji z zakresu edukacji globalnej
Temat: Dzień z życia pracownika. Wyzysk pracowników – mieszkańców Globalnej Północy i
Globalnego Południa.
Przedmiot: godzina wychowawcza, wiedza o społeczeństwie, etyka, podstawy
przedsiębiorczości.
Poziom: szkoła ponadgimnazjalna
Czas: 1 godzina lekcyjna
Podstawa programowa: Treści nauczania- wymagania szczegółowe:
Godzina wychowawcza- Szkolny Program Wychowawczy- Edukacja Globalna
Wiedza o społeczeństwie- rozszerzenie
40. Stosunki międzynarodowe w wymiarze globalnym. Uczeń:
3) wyjaśnia przyczyny dysproporcji między globalną Północą i globalnym Południem
oraz mechanizmy i działania, które ją zmniejszają lub powiększają;
4) przedstawia na przykładach wzajemne zależności pomiędzy państwami biednymi i
bogatymi w polityce, ekonomii, kulturze i ekologii;
41. Globalizacja współczesnego świata. Uczeń:
1) przedstawia wieloaspektowy charakter procesów globalizacji (polityka,
gospodarka, kultura, komunikacja, ekologia);
Podstawy przedsiębiorczości
4. Państwo, gospodarka. Uczeń:
12) ocenia wpływ globalizacji na gospodarkę świata i Polski oraz podaje przykłady
oddziaływania globalizacji na poziom życia i model konsumpcji.
5. Przedsiębiorstwo. Uczeń:
9) charakteryzuje zachowania etyczne i nieetyczne w biznesie krajowym i międzynarodowym;
Etyka
11. Moralne aspekty pracy i różnych dziedzin życia publicznego. Etyki zawodowe.
Przykłady kodeksów etycznych. Korupcja jako negatywne zjawisko naruszające kodeksy
etyczne. Zagadnienie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju. Moralny wymiar
stosunku człowieka do świata przyrody.
Cele:
Uczeń:
− rozumie kwestie wyzysku ekonomicznego
− zna warunki pracy ludzi z globalnego Południa i globalnej Północy
Metody i formy pracy:
mini wykład, praca z tekstem, praca indywidualna i w grupach, dyskusja
Materiały pomocnicze:
− teksty obrazujące pracę ludzi z Polski i Globalnego Południa /dostępne w
internecie np. wyzysk pracowników Biedronki/
−
fragmenty książki „Wykluczeni” Artura Domosławskiego
− stare dżinsy, nożyczki, kartki papieru
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie: informacje na temat podziału świata na globalną Północ i
globalne Południe, zwrócenie uwagi na różnice dotyczące życia codziennego/
praca, mieszkanie, jedzenie, dostęp do edukacji i opieki medycznej itp. (5')
2. Podział klasy na grupy- minimum dwie. Rozdanie wydrukowanych fragmentów
tekstu. Jedna grupa pracuje nad tekstem dotyczącym wyzyskiwanych
pracowników w Polsce, druga- pracowników z krajów globalnego Południa.
Na podstawie tekstów i własnej wiedzy opisz dzień z życia pracowników. Ważna jest własna
inwencja, ponieważ nie wszystkie dane są podane w tekście. Uczeń ma sobie wyobrazić jak
wygląda przeciętny dzień tych ludzi od pobudki do nocy, jakie ma warunki sanitarne, ile godzin
godzin pracuje, ile i jakie je posiłki, ile odpoczywa, jakie otrzymuje wynagrodzenie. (10')
3. Przedstawiciele grup kolejno omawiają wykonane zadanie. Nauczyciel notuje na
tablicy najważniejsze informacje. (5')
4. Dyskutujemy na temat różnic i podobieństw wykorzystywania pracowników
przez pracodawców.. Zapytaj uczniów jakie są wnioski, czy wspomniane
działania wobec tych ludzi są etyczne, jakie prawa człowieka są łamane i czy
możemy w tym temacie coś zrobić. Podczas dyskusji podkreślamy nadmierny
konsumpcjonizm, marnowanie żywności, rolę wielkich firm np. odzieżowych.
(5')
5. Rozdajemy młodzieży kartki, prosimy o naszkicowanie spodni. Ustalamy,że są to
dżinsy znanej marki, kosztujące 300 złotych. Uczniowie w grupach mają ustalić
kwoty: jaki jest zysk firmy, zysk sprzedawcy, podatek, koszt produkcji, koszt
transportu, płaca i rozrysować dane na papierowych dżinsach. Następnie
przedstawiają wyniki na forum klasy. Nauczyciel przedstawia realne kwoty. (5')
6. W celu zobrazowania proporcji między poszczególnymi kosztami o zarobkiem
pracownika, tniemy stare dżinsy na proporcjonalne części. (5')
7. Podsumowanie. Co my możemy zrobić w tym temacie?
Zmieniamy nawyki, by ograniczyć konsumpcję i tempo życia: kupujemy racjonalnie, nie
marnujemy żywności, nie gonimy za modą, w miarę możliwości angażujemy się w działalność
charytatywną w różnych miejscach świata, propagujemy wśród znajomych postawę etyczną ,
respektującą prawa wszystkich ludzi do godnego życia, godnych warunków pracy i płacy. (10')
Opracowały:
Ewa Bućko, Anna Januszewska

Podobne dokumenty