Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców prowadzonych w grupie II

Transkrypt

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców prowadzonych w grupie II
Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców prowadzonych
w grupie II internatu dla wychowanków
z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym,
znacznym i głębokim.
Data: 23.10.2012r.
Prowadzące: Małgorzata Lessnau, Monika Albecka.
Liczba wychowanków: 7
Czas trwania: 90 minut.
Temat: Zabawy jesienne.
Cel ogólny:
Wyzwolenie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy wychowanków z ich
rodzicami.
- Rozwijanie u wychowanków ogólnej sprawności motorycznej.
- Doskonalenie percepcji wzrokowej, słuchowej i dotykowej.
- Wdrażanie do współpracy w trakcie zajęć rodziców wychowanków.
Cele operacyjne Wychowanek :
Nazywa aktualną panującą porę roku, potrafi wymienić lub wskazać
charakterystyczne cechy jesieni.
Przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas zabaw.
Aktywnie uczestniczy w zabawach.
Potrafi współpracować w grupie.
Rozwija koordynację wzrokowo – ruchową.
Samodzielnie bądź z pomocą nauczyciela, lub rodzica układa kompozycje z
darów jesieni.
Stara się przestrzegać zasady właściwego zachowania się przy stole.
Formy pracy: indywidualna praca z wychowankiem, praca w zespołach wychowanek
– rodzic, wychowanek – wychowanek, grupa obejmująca wszystkich wychowanków.
Metody pracy: elementy metody ruchu rozwijającego W. Sherborne, pokazu,
dyskusji, metody aktywizujące wychowanka: ekspresji ruchowej, ekspresji plastyczno
– technicznej, praktycznego działania.
Pomoce dydaktyczne: liście, chusta animacyjna, kasztany, żołędzie, jarzębina, worki
niebieskie, parasolki, spryskiwacze z wodą, magnetofon, płyty, tunel, chusta
animacyjna, etykiety z nazwami darów jesieni, wiatraki.
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne:
Prowadzenie rozmowy kierowanej na temat jesieni. Rozmowa na temat aktualnej
pory roku – kolory jesieni.
Nazywanie cech charakterystycznych dla jesieni: symptomów zmian
pogodowych: deszczowo, wietrznie, pochmurno, chłodno, określenie nazw
darów jesieni: kasztany, żołędzie, jarzębina.
Zwrócenie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa podczas zabaw na sali
gimnastycznej.
1.Zajęcia właściwe:
1. Zabawa ruchowa „ Taniec liści”- wychowankowie i ich rodzice trzymają krawędzie
chusty animacyjnej i unoszą ją do góry, bądź na dół. Podczas zabawy zmienia się
tempo, które jest zależne od podawanej siły wiatru.
2. „Dary Jesieni” –
rozpoznawanie i segregowanie darów jesieni oraz dopasowywanie ich do
odpowiednich plansz i etykiet.
3. Ćwiczenia oddechowe – naśladowanie silnym wydechem szumu wiatru,
dmuchanie na liście.
4. „Jesienna wyprawa przez tunel” – przechodzenie przez tunel samodzielnie lub z
pomocą.
5. Zabawa ruchowa z parasolkami – wychowankowie wraz z rodzicami trzymają w
rękach parasole, na które zraszana jest woda ze spryskiwaczy, poruszają się po sali
gimnastycznej w rytm piosenki „Ciągle pada”, gdy muzyka cichnie starają się omijać
kałuże.
6. „Jesienny bukiet” – wspólne tworzenie bukietów z liści pozbieranych przy
wietrznej, jesiennej pogodzie ( wiatraki ).
Podsumowanie zajęć:
Ocena zachowania się wychowanków podczas zajęć, ze szczególnym
wyróżnieniem ich zaangażowania i aktywności.
Prezentacja wykonanych przez wychowanków prac.
Poczęstunek dla uczestników zajęć, połączony z rozmowami na temat wspólnej
zabawy, prowadzonymi pomiędzy dziećmi i ich rodzicami.
Podziękowanie za wspólną pracę podczas zajęć. Pożegnanie rodziców
wychowanków.
Wszystkie zabawy i ćwiczenia
indywidualnych możliwości każdego wychowanka.
są
dostosowane
do
Opracowały:
mgr Małgorzata Lessnau
Monika Albecka

Podobne dokumenty