pobierz - Froebel.pl

Transkrypt

pobierz - Froebel.pl
Scenariusz zajęć w przedszkolu metodą F. Froebla
wg założeń programu „Dar zabawy” B. Bilewicz- Kuźni
opracowała mgr Katarzyna Małek
Temat: Świąteczne ozdoby- zabawy dydaktyczne.
Podstawa programowa: I. 1,2; II.5; III.1,4; X. 1; XII.1; XIV. 1.3.5.7;
Cele zajęć:
-rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
-zachęcanie do podejmowania zabaw konstrukcyjnych, wzbudzanie poczucia
sprawstwa;
-doskonalenie umiejętności określania miejsca w określonej przestrzeni;
-rozwijanie kompetencji komunikacyjnych;
-utrwalanie nazw kolorów oraz kształtów;
-wdrażanie do współdziałania w sytuacjach zadaniowych
Metody pracy:
podające: objaśnienia i instrukcji;
poszukujące: rozmowa;
ekspresyjne: swobodnej ekspresji;
praktyczne: zadań, ćwiczeń.
Formy pracy:
Indywidualna, w parach, zespołowa
Środki dydaktyczne:
DARY: 1, 1.1, 7, 8, 9, 10; różne choinki (3 sztuczne, 2 drewniane, 3 naturalne, 4 z patyczków);
gałązki drzew iglastych, numery na kartonikach w 2 egzemplarzach (1-12);
Przebieg zajęć:
W porannym kole
1.Wyliczanka na powitanie (Piłeczka z Daru 1.)
Jeden, dwa, jeden, dwa,
Sroga zima teraz trwa,
Trzy i cztery, trzy i cztery,
Pochowane są rowery,
Pięć i sześć, pięć i sześć,
Już na sanki wyjść mam chęć,
Siedem, osiem, siedem, osiem,
Często chodzę z zimnym nosem,
Dziewięć, dziesięć, dziewięć, dziesięć,
Zima śnieg i mróz nam niesie.
(Katarzyna Małek)
2.Rozwiązanie zagadki tematycznej:
 Strona
1
Stoi w pokoju, gdy święta nadchodzą,
Wszyscy z uśmiechem do niej podchodzą,
Pachnie świeżością i wonnym lasem,
pod nią prezenty możesz znaleźć czasem?
(choinka)
3.Przygotowywanie choinek z wykorzystaniem patyczków z Daru 8 i naturalnych okazów (patyki).
(praca w 4 zespołach - na kartkach).
4.Prezentacje nieubranych choinek- porównywanie wysokości, liczenie gałązek, szeregowanie od
największej do najmniejszej.
-oglądanie choinek zgromadzonych w sali: drewnianych, sztucznych, drzewek iglastych;
wskazywanie różnic między choinką a żywym drzewkiem;
-numerowanie drzewek (od 1 do 12) ;
-losowanie numerów w parach;
-odszukanie swojego miejsca pracy;
5.Ozdabianie choinek z wykorzystaniem piłek z Daru 1., kół z D. 7; pierścieni z D. 9, punktów z D.
10- dzieci pracują w parach postępują zgodnie z instrukcją zawartą w wierszu:
W drewnianym pudełku bombki mieszkały,
Jak zwykle co roku bardzo się sprzeczały,
Która zawiśnie wysoko, najwyżej,
A której przypadnie miejsce poniżej…
Spory te w dzisiaj szybko zakończymy,
Po kolei bombki wszystkie zawiesimy…
Żółtą umieśćcie więc bardzo wysoko,
Będzie gwiazdką świecącą jak złoto.
Na dolnej gałęzi powieście tę zieloną
A po środku drzewka ozdobę czerwoną.
Pomiędzy czerwoną i żółtą bombeczką
Zawiśnie nasze pomarańczowe kółeczko.
Teraz nad zieloną wskoczy fioletowa
Pod czerwoną niebieska- choinka gotowa!
(Katarzyna Małek)
*sprawdzenie poprawności wykonania zadania- karta kontroli
5. Rozmowa kierowana na podstawie wierszyka:
-o co kłóciły się bombki?
-ile bombek jest na każdej choince
-gdzie znajduje się: bombka czerwona, zielona…
-czym różnią się wasze choinki? (wskazywanie różnic: 2D, 3D)
***zabawa sytuacyjna: „Ile kosztuje wasza choinka”
 Strona
2
6. Porządkowanie stanowisk pracy.
7. Wspólne zaśpiewanie piosenki „Choinka mała”.
8.
Praca w zespołach zabawowo- zadaniowych:
− Grupa Darów: Dar nr 4, układanie ornamentów wg wzoru (*plan daltoński)
− Grupa Badawcza: Obserwacja gałązek drzew iglastych przy użyciu lup, porównywanie,
doświadczanie, wnioskowanie
− Grupa Twórcza: Przygotowywanie ozdób bożonarodzeniowych- praca wg instrukcji
czynnościowej (*plan daltoński)
− Grupa Gospodarcza: ozdabianie pierniczków przy użyciu pisaków lukrowych
 Strona
3