Scenariusz zajęć z zakresu pojęć matematycznych

Transkrypt

Scenariusz zajęć z zakresu pojęć matematycznych
Scenariusz zajęć z zakresu pojęć matematycznych
w grupie 6 latków.
Temat:. Ważymy towary w sklepie.
Cel ogólny: Porównywanie ciężaru przedmiotów.
Cele operacyjne:
Dziecko:
-konstruuje wagę, wie o zachowaniu proporcji i dokładności,
-waży i ustala: to waży tyle i jest cięższe..., lżejsze, .
-formułuje reguły, które stosuje się w trakcie ważenia,
-próbuje oddzielić cechy ciężaru od wielkości,
-klasyfikuje przedmioty ze względu na ciężar z użyciem i bez użycia zmysłu wzroku,
-potrafi dostosować ruchy swoje do partnera podczas zabawy ruchowej,
-ćwiczy narządy mowy,
Metody pracy:
Słowna: instrukcje, opowiadanie
Czynna: zadań do wykonania
Metody oparte na aktywności dziecka: działanie, wypowiedzi dzieci, rysowanie.
Formy pracy:
Zajęcie z całą grupą ; praca indywidualna i w parach
Środki dydaktyczne:
obrazki, obręcze, tekst wiersza „Miś na huśtawce” H. Bechlerowej , karty pracy, przedmioty potrzebne do
skonstruowania wagi, przedmioty o różnym ciężarze, waciki, skrawki papieru, instrumenty perkusyjne, zabawki
, klocki drewniane i plastikowe różnej wielkości.
Przebieg zajęcia:
1.Dzieci słuchają wiersza „Miś na huśtawce” ilustrowanego obrazkami. Nauczycielka przerywa czytanie tekstu ,
aby dzieci mogły same wyciągnąć wnioski ze swoich doświadczeń związanych z huśtaniem się na huśtawce.
2.Zabawa ruchowa „Huśtawka”.
Dzieci dobrane parami naśladują huśtanie z jednoczesnym wymawianiem słów huśtu-huśtu…
3.Dzieci porównują ciężar rożnych przedmiotów.
Ważą je na dłoniach. Dokonują podziału na lekkie i ciężkie. Dochodzą do wniosku , że nie zawsze to co duże
jest ciężkie /i na odwrót/.
4.Zabawa oddechowa „Waciki i skrawki papieru”
Dzieci spostrzegają co jest lżejsze a co cięższe, jak zachowuje się wacik i skrawek podczas dmuchania.
5.Zabawa w sklep.
Konstruowanie wagi z patyka woreczków i sznurka.
Ważenie przedmiotów za pomocą klocków drewnianych i plastikowych. Posługiwanie się określeniami: cięższy,
lżejszy ,ciężki, lekki. Zwrócenie uwagi dzieci na słowo ”lekki” i prawidłowe wymawianie głosek kk.
6.Zabawa ruchowa „Niedźwiedzie i motyle”
Zwrócenie uwagi dzieci na sposób poruszania się -lekko i ociężale.. Dzieci podzielone na dwie grupy reagują na
dźwięk instrumentu, który zaprasza do poruszania się.
7.Dzieci otrzymują karty pracy. Zdaniem dzieci jest porównać ciężar dwóch przedmiotów „na oko”, bazując na
własnych doświadczeniach np. samochód i rower.
Podsumowanie zabawy w ważenie , wyciąganie wniosków z przeprowadzonych doświadczeń.
Opracowała: Renata Lindhorst

Podobne dokumenty