Sztuka klasycystyczna

Transkrypt

Sztuka klasycystyczna
Opracowała mgr Ilona Golak
Gimnazjum nr 12 im. Jacka Kuronia
w Poznaniu
Scenariusz lekcji plastyki w klasie I gimnazjum
Temat: Sztuka klasycystyczna
Materiał nauczania:
Dzieła sztuki i ich rola w poszczególnych okresach historycznych,
zmienność sztuki a jej trwałe wartości.
Cel ogólny:
Uczeń:
- zna najważniejsze cechy sztuki klasycystycznej oraz wymienia
sztandarowe dzieła,
- umiejscawia klasycyzm w ramach historycznych.
Cele operacyjne:
Uczeń:
• rozumie tło historyczne do powstania sztuki klasycystycznej,
• potrafi wymienić cechy sztuki klasycystycznej,
• pamięta dzieła ważne dla kierunku,
• świadomie stosuje nazwy i słownictwo związane z tematem,
• wie, jak wykorzystać rozmaite możliwości techniki (programy do
nauki o sztuce, internet) oraz skorzystać z albumów, słowników
i książek o sztuce.
Założone osiągnięcia uczniów:
Uczeń powinien:
- znać twórczość i sylwetki wybranych artystów,
- korzystać z książek o sztuce: albumy, biografie, słowniki,
- umieć porządkować nabyte wiadomości i stosować w ćwiczeniach.
Środki dydaktyczne:
słowniki, książki i albumy o sztuce, program multimedialny do nauki
plastyki „Historia sztuki”, rzutnik multimedialny, komputer.
Metody:
czynna, ruchowa – praca w grupach, słowna i oglądowa.
Przebieg lekcji
1. Korzystając ze słowników i encyklopedii sztuki, uczniowie
wyjaśniają pojęcie „sztuka klasycystyczna”.
2. Poznanie związków klasycyzmu ze sztuką antyczną – na
podstawie książek i albumów o sztuce.
3. Cechy charakterystyczne architektury klasycystycznej na
podstawie programu multimedialnego z historii sztuki (I grupa)
oraz przykłady dzieł architektonicznych (II grupa).
Uczniowie oglądają przykłady architektury na rzutniku
multimedialnym i wyszukują odpowiednie nazwy i słownictwo.
Później prezentują sobie zdobyte wiadomości.
4. Uczniowie zapoznają się z rzeźbą klasycystyczną i jej
przedstawicielami – przykłady z programu „Historia sztuki”,
a później dopasowują nazwiska do tytułów rzeźb
w przygotowanym przez nauczyciela ćwiczeniu (praca
samodzielna ucznia).
5. Poznanie malarstwa epoki – wynotowanie nazwisk malarzy
i tytułów ich obrazów w czasie oglądania dzieł na rzutniku
multimedialnym. Podział na grupy i próba odtworzenia scen
z wybranych obrazów – inne grupy zgadują, jaka to scena
i z jakiego obrazu pochodzi.
6. Podsumowanie: tło historyczne, cechy sztuki, słownictwo.