Scenariusz zajęć z zakresu wychowania zdrowotnego

Transkrypt

Scenariusz zajęć z zakresu wychowania zdrowotnego
Scenariusz zajęć z zakresu wychowania zdrowotnego
przygotowanego i przeprowadzonego przez Anetę Gajewską
Metoda: stacyjna.
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.
Przyrządy: ławka, drabinka.
Przybory: woreczki.
Grupa dzieci: 5 lat
Zadania główne:
1. Wzmacnianie mięśni grzbietu, obręczy barkowej oraz mięśni brzucha.
2. Wzmacnianie mięśni stóp.
3. Bezpieczne posługiwanie się przyrządami oraz przyborami do ćwiczeń.
Cele operacyjne:
Dziecko:
1. uczestniczy w zajęciach, wykonuje ćwiczenia w miarę swoich możliwości
i posiadanych doświadczeń;
2. spostrzega, rozumie i wykonuje polecenia;
3. korzysta z przyborów i pomocy w określony sposób;
4. wykonuje ćwiczenia zgodnie z ustalonymi zasadami bezpieczeństwa.
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. „Taniec hiszpański”
Dzieci w rytm muzyki hiszpańskiej wykonują ruch zaproponowany przez
nauczycielkę lub wybrane dziecko.
2. Zabawa „ Pospiesz się”
Rozdanie woreczków Dzieci biegają między rozłożonymi woreczkami. Na
sygnał zatrzymują się przy swoim woreczku następnie najbliższym woreczku.
Um. 1.
3. R.: Rzut prawą (lewą) ręką do góry, klaśnięcie i chwyt oburącz.
Um. 2.
4. P.W: Klęk podparty, woreczek na plecach.
R: Czworakowanie w różnych kierunkach.
Um. 3.
5. P.W.: Siad skulny podparty.
R.: Chwytanie woreczka palcami stopy lewej i prawej na zmianę i
pokazywanie w górze.
6. P.W.: Siad klęczny z woreczkiem na głowie.
R: Powolny wyprost do klęku- wdech, powrót do siadu klęcznego- wydech.
CZĘŚĆ GŁÓWNA:
STACJA PIERWSZA:
R. Przejście po zwężonej powierzchni, zeskok do klęku podparego. Um. 4, 5.
Powrót: czworakowanie przodem. Um. 3.
STACJA DRUGA:
Skoki zawrotne z użyciem ławki.
P.W. Stojąc bokiem przy ławce przejście do opadu podpartego – chwycić
dłońmi za brzeg ławki z obu jej stron. Um. 6.
R. Odbicie obunóż i przeskoczenie bokiem ponad ławką do przysiadu.
STACJA TRZECIA:
P.W. Leżenie przodem na kocu położonym na ławce.
R. Przeciąganie do przodu za pomocą rąk.. Um. 7.
Powrót: skoki na jednej nodze. Um. 8.
STACJA CZWARTA:
Toczenie obiema dłońmi piłki lekarskiej w „uliczce”, w obie strony („uliczka”
przestrzeń wyznaczona skakankami na szerokość jednego kroku dziecka.).
Um. 9
STACJA PIĄTA:
Dziecko przed wejściem na drabinkę losuje czynność, którą wykona stojąc na
trzecim, czwartym szczeblu trzymając się jedną ręką. Przykładowe czynności:
 zrywanie owoców;
 otwieranie i mycie okien;
 wycieranie kurzu;
 ruchy flagi poruszanej na wietrze;
 zdejmowanie zabawek, książek z półki. Um. 10, 10a.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
1. Zabawa „Balonik”
Dzieci wiążą małe kółko i dmuchają jak do gumowego balonika. Prowadząca
mówi wierszyk, a na słowa „Balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę no i
trach.” koło rozrywa się, a dzieci przyjmują pozycję korekcyjną
zasygnalizowaną przez nauczycielkę np. leżenie przodem, dłonie pod brodą.
2.Ćwiczenie oddechowe „Dmuchawiec i róża”
Dzieci w siadzie klęcznym wdychają powietrze nosem (naśladując wąchanie
róży), następnie powoli wydychają zgromadzone powietrze ustami (naśladując
dmuchanie na dmuchawca).
3.Podsumowanie zajęć.