Nieubłagany polonista szykuje mi niewiadomy los

Transkrypt

Nieubłagany polonista szykuje mi niewiadomy los
Opracowanie Agnieszka Zaborowska
Scenariusz lekcji dla klasy drugiej gimnazjum
Temat: Nieubłagany polonista szykuje mi niewiadomy los.
Czas: 45 minut
Cele:
Uczeń:
• potrafi uruchomić i obsługiwać komputerowy program do nauki
ortografii pt. „Błyskawiczny kurs ortografii polskiej”,
• systematyzuje i porządkuje wiadomości na temat zasad pisowni
łącznej i rozdzielnej partykuły „nie” z różnymi częściami mowy
(rzeczownikami, przymiotnikami, przysłówkami, czasownikami,
imiesłowami przymiotnikowymi, imiesłowami przysłówkowymi),
• potrafi zastosować zasady w praktyce – rozwiązuje ćwiczenia
praktyczne, lekcja 6. „Błyskawicznego kursu ortografii polskiej”,
• poznane zasady ortograficzne i utrwalone podczas ćwiczeń wyrazy
potrafi wykorzystać w celu ułożenia twórczego dyktanda.
Zadania:
- podniesienie sprawności ortograficznej uczniów w zakresie pisowni
łącznej i rozdzielnej partykuły „nie” z różnymi częściami mowy.
Forma i metody:
- indywidualna praca z programem ortograficznym.
Środki dydaktyczne: komputer, program multimedialny „Błyskawiczny
kurs ortografii polskiej”, zeszyt.
Przebieg lekcji
1. Zapisanie tematu, przedstawienie uczniom celu lekcji, uruchomienie
komputerów, włączenie programu – lekcji 6. „Błyskawicznego kursu
ortografii polskiej” (5 minut)
2. Odszukanie informacji dotyczących zasad pisowni różnych części
mowy z partykułą „nie” i zapisanie ich w zeszycie (15 minut)
3. Praktyczne ćwiczenia mające na celu sprawdzenie poziomu
umiejętności ortograficznych wyżej wymienionych zasad (20 minut)
4. Ocena lekcji i zapisanie zadania domowego
Zadanie domowe:
Ułóż dyktando. Wykorzystaj do niego podane wyrazy: nieustraszony
Chuck Norris, nie strzelając, nie kopnąwszy z półobrotu, chcąc nie chcąc,
niestrzelający, nie wyszedł, niecodzienny, niechciany gość, nie lubi
nietaktu, nieciekawy typ, nie lepszy, nienawidzi, niekąpany w gorącej
wodzie, nie robiąc hałasu.

Podobne dokumenty