Scenariusz lekcji Temat: Czy tylko z komina leci „dym”? Typ szkoły

Transkrypt

Scenariusz lekcji Temat: Czy tylko z komina leci „dym”? Typ szkoły
Scenariusz lekcji
Temat: Czy tylko z komina leci „dym”?
Typ szkoły:
 szkoła podstawowa poziom I i II (1 jednostka lekcyjna)
 gimnazjum – lekcja w języku angielskim poziom A2-B1 (2 jednostki lekcyjne dla gimnazjum)
Cele:
 komunikacyjne – swobodnie wypowiada się na temat produkcji prądu za pomocą podziemnych
zasobów wodnych
 językowe – zna wybrane słownictwo geograficzne związane z Islandią
 rozróżnia części mowy, wprowadzając słowa do obrazków
 opisuje obiekty, określa położenie i kierunek
 stosuje poprawną wymowę wprowadzając słownictwo podczas prezentacji materiału lekcyjnego, a
potem powtarza podczas pracy z obrazkami
 poznawczy – zapoznanie z możliwościami wykorzystania zasobów wyspy
Metody i techniki pracy: burza mózgów, wypowiedź ustna, wypowiedź pisemna, praca z tekstem (w
prezentacji), prezentacja, praca w grupach, krzyżówka, słuchanie
Przebieg zajęć:
Przygotowanie do zajęć
1. Sprawdzenie listy, pracy domowej, rozgrzewka językowa;
Prezentacja materiału lekcyjnego
2. Przedstawienie problemu zawartego w temacie lekcji – rozmowa kierowana:
a. Swobodne wypowiedzi uczniów ; szkoła podstawowa – po polsku, gimnazjum – po angielsku
b. Nakierowanie uczniów na wniosek, że dym możemy podzielić ze względu na źródło: na
powstały w wyniku spalania i na parę;
c. Wprowadzenie słówek w obu językach z podziałem na części mowy: gejzer, dym, komin,
elektrownia, spalanie, parowanie, przekazywanie (energii), para, woda, ziemia, ciepły, gorący;
(ilość słówek zależna od typu szkoły).
3. Prezentacja (załącznik 1)
Utrwalenie materiału lekcyjnego
4. Podział na grupy – uczniowie losują elementy układanki (cztery pocięte zdjęcia przedstawiające gejzer,
elektrownię geotermalną, gorące źródła, Perlan – zasobniki wody) (załącznik 2)
5. Z przypiętych do tablicy takich samych zdjęć, uczniowie wybierają swoje; na odwrocie każdego
napisana jest po angielsku nazwa przedstawionego obiektu i słownictwo potrzebne do opisu danego
obiektu (dostosowane do typu szkoły: np. w I-III po kilka przymiotników);
Wykorzystanie materiału lekcyjnego
6. W obrębie swojej grupy uczniowie wspólnie tworzą opis (w zależności od typu szkoły: ustnie- dla
szkoły podstawowej, pisemnie- dla gimnazjum), który następnie zaprezentują na forum klasy;
Ewaluacja
7. Zadanie pracy domowej:
 szkoła podstawowa III: wykonaj rysunek z wykorzystaniem poznanego słownictwa – aby
rysunek zawierał kilka wybranych z omawianych słówek
 szkoła podstawowa IV-VI: wykonaj krzyżówkę na podstawie zgromadzonego słownictwa po
polsku
 gimnazjum: ułóż krzyżówkę na podstawie zgromadzonego słownictwa, napisz hasła po
angielsku
 wariant interdyscyplinarny – krzyżówka wykonana z wykorzystaniem narzędzi internetowych, w
ramach lekcji informatyki, lub pracy domowej.