7. Jakie są podstawowe kwerendy (zapytania) SQL

Transkrypt

7. Jakie są podstawowe kwerendy (zapytania) SQL
Moduł: 351203.M4. Tworzenie baz danych i aplikacji internetowych
Jednostka modułowa: M4.J2. Tworzenie i administrowanie baz danych
Autor: Agata Baran
Scenariusz zajęć z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego
Temat: Jakie są podstawowe kwerendy (zapytania) SQL (Strukturalnego Języka Zapytań)
Cele lekcji nauczyciela:
Uczeń:




umie odczytywać dane z bazy danych;
potrafi wymienić podstawowe funkcje SQL;
prawidłowo konstruuje proste zapytania SQL;
potrafi wymienić zastosowanie poznanych funkcji w życiu codziennym.
Cele lekcji sformułowane w języku ucznia:
 Nauczę się podstawowych funkcji SQL.
 Poznam konstrukcję prostych zapytań SQL.
 Prawidłowo będę potrafił/-a wymienić zastosowanie poznanych funkcji w życiu
codziennym.
Metody i formy pracy: pogadanka, pokaz, praca w parach
„Nacobezu”: uczniowie po lekcji będą potrafili:
 odczytywać dane z bazy danych;
 poprawnie zapisać zapytanie w strukturalnym języku zapytań;
 przedstawić sposoby wykorzystania poznanych funkcji w życiu codziennym.
Pomoce dydaktyczne: patyczki, karteczki z ćwiczeniami, karty pracy (samodzielnej),
komputer, Internet, prezentacja multimedialna, kartoniki (do ewaluacji)
Pytania kluczowe:
1. W jaki sposób tworzy się podstawowe kwerendy SQL?
2. W jaki sposób można wykorzystywać znajomość poznanych funkcji języka SQL w życiu
codziennym?
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym programu Unii Europejskiej Erasmus+
Beneficjent: Starostwo Powiatowe w Pucku, realizator projektu Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Kłaninie
Przebieg lekcji:
Faza wstępna:
1. Czynności organizacyjne:
 Włączenie komputerów, sprawdzenie połączenia z Internetem i włączenie
Xamppa (darmowy, wieloplatformowy, zintegrowany pakiet, składający się
głównie z serwera Apache, bazy danych MySQL)
 Sprawdzenie obecności.
2. Krótkie przypomnienie, poznanych na ostatnich zajęciach, pojęć związanych z SQL:
 Nauczyciel losuje patyczek z imieniem i nazwiskiem ucznia i pyta go o
konkretną definicję (np. baza danych, SZBD, tabela, wiersz, kolumna, relacja,
redundacja, itp.) a następnie kolejny, wskazany przez nauczyciela, uczeń
ocenia, czy odpowiedź była poprawna (ocena koleżeńska).
Faza zasadnicza:
 Nauczyciel dokonuje podsumowania fazy wstępnej, a następnie określa, co jest
tematem dzisiejszych zajęć (zapisuje temat na tablicy, a cele lekcji sformułowane
językiem ucznia podaje do zeszytu).
 Krótka prezentacja multimedialna dotycząca tematu lekcji:
/wprowadzenie do języka SQL, wyjaśnienie konstrukcji poleceń, zapoznanie
z podstawowymi funkcjami, tj. ORDER BY, DESTINCT, WHERE, BETWEEN … AND …,
LIKE oraz operatorami logicznymi: AND i OR/
 Wspólne (nauczyciela wraz z uczniami) układanie konkretnych zapytań (do poleceń
rozdanych na karteczce przez nauczyciela) – zapisanie ich przez uczniów na tablicy
a następnie w zeszycie przedmiotowym.
 Nauczyciel grupuje uczniów w pary (losuje patyczki z imionami i nazwiskami uczniów):
rozdaje parom karty pracy i poleca zapisać zapytania, czas – ok. 20 minut:
wyznaczona osoba z poszczególnej pary zapisuje ułożone przez siebie zapytanie na
tablicy, druga para – dokonuje oceny ich pracy (ocena koleżeńska) a następnie
wszyscy notują poprawna wersję polecenia.
 Pod koniec zajęć nauczyciel pyta uczniów o przydatność w życiu codziennym
poznanych funkcji.
Faza podsumowująca:
 Nauczyciel odsłania skrzydło tablicy, na którym są zapisane początki zdań:
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym programu Unii Europejskiej Erasmus+
Beneficjent: Starostwo Powiatowe w Pucku, realizator projektu Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Kłaninie
Z dzisiejsze lekcji chciałbym zapamiętać
Dzisiaj dowiedziałem się, że
Najbardziej nie podobało mi się, że
…………….………………………………………………
……………………………………………………………..
……………………………………………………………..
i prosi uczniów o przemyślenie, jak dokończą zdania, a następnie losowo wskazuje,
kto na nie odpowie.
 Nauczyciel zadaje pracę domową: napisz zapytania w języku SQL za pomocą
poznanych dzisiaj funkcji: (uczeń otrzymuje kartkę z poleceniami oraz na e-maila:
plik z bazą danych do pobrania i załadowania na swoim serwerze domowym)
podaje „nacobezu” do zadania domowego:
1. Właściwe zapisanie poleceń w języku SQL
2. Przesłane Print Screeny do każdego zapytania - wprowadzonych zapytań na
domowym Xamppie.
* nauczyciel dokonuje ewaluacji zajęć: uczniowie wychodząc z lekcji mają położyć na ławce
nauczyciela wszystkie otrzymane kartoniki (nauczyciel rozdaje pod koniec lekcji każdemu
uczniowi po 3 kartoniki żółte i szare). Żółta strona kartonika oznacza odpowiedź TAK, szara –
NIE. Po lekcji nauczyciel będzie widział, jaki kolor kartoników przeważa.
Pytania są czytane lub zapisane przez nauczyciela na tablicy (w zależności od czasu, jaki
pozostał do końca zajęć):
1. Czy zrozumiałeś temat lekcji?
TAK
NIE
TAK
NIE
TAK
NIE
/uczniowie wpisują 1 na żółtym lub szarym kartoniku/
2. Czy będziesz potrafił napisać samodzielnie zapytania
z podstawowymi funkcjami dziś poznanymi na zajęciach?
/uczniowie wpisują 2 na żółtym lub szarym kartoniku//
3. Czy odpowiada Ci taka metoda pracy na lekcji?
/uczniowie wpisują 3 na żółtym lub szarym kartoniku/
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym programu Unii Europejskiej Erasmus+
Beneficjent: Starostwo Powiatowe w Pucku, realizator projektu Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Kłaninie