Całodzienny konspekt zajęć 26.10.2016.

Transkrypt

Całodzienny konspekt zajęć 26.10.2016.
CAŁODZIENNY KONSPEKT ZAJĘĆ
DATA:26.10.2016
OSOBA PROWADZĄCA: Weronika Żychowska
KLASA / GRUPA: 3-4 latki
LICZBA UCZESTNIKÓW: 10 osób
CZAS TRWANIA: 5 godzin
TEMAT TYGODNIA: Domowi ulubieńcy
TEMAT DNIA: Pieski i ich miseczki
CELE OGÓLNE:
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania.
CELE OPERACYJNE:
- wyraża radość z uczestnictwa w zabawach,
- rysuje swoje ulubione lub wymarzone zwierzątko,
- klasyfikuje miseczki według koloru,
- układa sylwety pieska z klocków w kształcie figur geometrycznych,
OBSZARY EDUKACJI:
- społeczna,
- muzyczna,
- ruchowa,
- językowa,
- poznawcza
Metody:
- oglądowe: obserwacja i pokaz,
- słowne: rozmowy, opowiadanie, objaśnienia i instrukcje
- czynne: metoda kierowania własną działalnością dzieci, metoda ćwiczeń utrwalających
- burza mózgów
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: piosenka Popatrzcie na jamniczka, sylwety: czterech różnych psów, miseczek w
czterech kolorach; 4 kolorowe szarfy, klocki w kształcie figur geometrycznych, tamburyn, kołatka, kartki z
kolorowymi kółkami, obręcz, koszyk, kapcie, lalka, chustka, kolorowe krążki, wzór pieska ułożony z figur,
karta pracy, cz. 1, s. 25, książka, s. 20.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
ZADANIE
1. Powitanie
OBSZAR
EDUKACJI
społeczna
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
Nauczyciel wita dzieci śpiewając
piosenkę „Oto palec”
2. Zabawa
logopedyczna
– Co robią
kotki i pieski?
ruchowa
Nauczyciel poleca dzieciom
wykonywać ćwiczenia
logopedyczne.
3. Oglądanie
ulubieńców
Lenki i
Mikołaja
językowa
Nauczyciel zachęca dzieci do
rozmowy i wykonania obrazka
przedstawiającego swoje ulubione
zwierzątka.
4. Zestaw
zabaw
ruchowych nr
VII.
Zestaw
ćwiczeń
ruchowych nr
VI.
ruchowa
Nauczyciel tłumaczy dzieciom
reguły zabawy.
5. Kolorowe
miseczki –
ćwiczenia
klasyfikacyjne.
poznawcza
Nauczyciel przygotował cztery
szarfy kolorowe: żółtą, zieloną,
czerwoną, niebieską.
Nauczyciel rozkłada w środku
koła sylwety miseczek w
kolorach szarf.
CZYNNOŚCI
PRZEDSZKOLAKA
Dzieci stoją w kole i
śpiewają razem z
nauczycielem.
Dzieci wykonują
polecenia nauczyciela.
-Kotki piją mleko –
dzieci naśladują picie
mleczka przez koty.
- Kotki się oblizują –
wykonują językiem
okrężne ruchy,
oblizując się.
- Kotki miauczą –
miau, miau...
-Pieski warczą –
dzieci naśladują
warczenie,
- Pieski węszą – dzieci
wciągają szybko
powietrze nosem.
- Pieski szczekają –
dzieci naśladują
szczekanie.
Dzieci oglądają
ulubieńców Lenki i
Mikołaja – Lalusia i
świnki morskiej.
Rysują w ramce pod
obrazkiem swojego
prawdziwego lub
wymarzonego
zwierzątka.
Biorą chętnie udział w
zabawach:
- z elementem
czworakowania –
Pieski, na spacer –
pieski, do budy,
- Jestem papugą,
- To ja, rybka.
- Marsz po kole za
nauczycielem przy
nagraniu piosenki
Popatrzcie na
jamniczka.
Dzieci siedzą w kole,
w którego środku
znajdują się kolorowe
kółka. Dzieci
określają kolory szarf.
Biorą kolejno każdą
ŚRODKI
DYDAKTYCZNE
karta pracy, cz. 1, s.
25
Sylwety miseczek i
psów, kolorowe
szarfy
6. Spacer po
okolicy
przedszkola
poznawcza
Nauczyciel zwraca uwagę dzieci
na zmieniającą się wokół
przyrodę.
7.Przedstawien
ie czterech
psów.
poznawcza
Nauczyciel wiesza na tablicy
sylwety czterech psów, w tym
sylwetę Lalusia. Psy mają obroże
w różnych kolorach: zielonym,
czerwonym, niebieskim i żółtym.
Przedstawia psy, mówiąc ich
imiona: Laluś, Bąbel, Aga, Wafel.
8.
Porównywanie
liczby
miseczek.
poznawcza
9. Ćwiczenia
w utrwalaniu
pojęcia tyle
samo.
poznawcza
10. Zabawa
inscenizacyjna
przy piosence
Popatrzcie na
jamniczka (sł.
Dorota
Gellner, muz.
B. Kolago).
muzyczna
11. Układanie
sylwety pieska
z klocków w
kształcie figur
geometrycznyc
h, według
ruchowa
sylwetę miseczki,
określają jej kolor i
wkładają do
odpowiedniej szarfy.
Potem liczą sylwety
miseczek.
Dzieci wychodzą na
spacer obserwując
przyrodę.
Dzieci powtarzają
imiona, dzielą je
rytmicznie (na sylaby)
i omawiają wygląd
psów (psy – każdy
innej rasy, różnią się
nie tylko wielkością,
ale i kolorem futra).
Umieszczanie sylwet
miseczek w danym
kolorze pod
sylwetami psów
mających obrożę w
tym kolorze.
Nauczyciel poleca dzieciom
Dzieci podają imiona
policzenie miseczek i
psów, które mają
porównywanie ich liczby.
najwięcej lub najmniej
sylwet miseczek.
Określają, które pieski
mają tyle samo
miseczek.
Nauczyciel tłumaczy jak dzieci Dzieci dostają kartki z
mają wykonać zadanie.
kolorowymi kółkami.
Po wykonaniu ćwiczenia
Ich zadaniem jest
nauczyciel sprawdza jego
narysowanie tylu
poprawność.
miseczek, ile jest
kółek, i w takim
kolorze, w jakim są
kółka.
Nauczyciel zachęca dzieci do Dzieci stoją w dużym
zabawy.
kole, wewnątrz
którego znajduje się
dziecko jamniczek,
obręcz, koszyk,
chustka, lalka i
kapcie. Dziecko w
środku koła
przedstawia ruchem
treść piosenki.
Nauczyciel poleca dzieciom
Dzieci układają
zbudowanie sylwety pieska z
sylwetę pieska z
figur w kształcie figur
klocków w kształcie
geometrycznych.
figur
geometrycznych,
według wzoru.
Sylwety czterech
psów
sylwety miseczek
Obrazek
przedstawiający
kółka
Obręcz, koszyk,
lalka, kapcie
Klocki w kształcie
figur
geometrycznych
wzoru.
12. Zabawa
orientacyjnoporządkowa
Co lubią
pieski?
ruchowa
11.
społeczna
Podsumowanie
zajęć
Nauczyciel rozkłada na dywanie
kolorowe krążki – miseczki z
kostkami.
Nauczyciel zadaje pytania
dotyczące zajęć. Rozdaje naklejki
motywacyjne za dobre
zachowanie dzieci.
Dzieci – pieski –
spacerują pomiędzy
krążkami –
miseczkami – przy
dźwiękach
tamburynu. Podczas
przerwy w grze pieski
podchodzą do
miseczek i naśladują
obgryzanie kości.
Dzieci opowiadają o
zajęciach.
krążki
Naklejki
motywacyjne

Podobne dokumenty