Zawód leśnika wczoraj i dziś O

Transkrypt

Zawód leśnika wczoraj i dziś O
Materiał przygotowany przez Fundację Ekologiczną „Zielona Akcja”
www.ZielonaAkcja.pl
„Zawód leśnika wczoraj i dziś”
Scenariusz opracowała: Adam Chlebowski, Sławomir Kościukiewicz Nadleśnictwo Chocianów, ul. Kościuszki 23, 59-140 Chocianów.
Grupa wiekowa:
wszystkie
ORGANIZACJA ZAJĘĆ
Czas realizacji: 45 minut
Cele:
•
ogólny:
kształtowanie prawidłowego wizerunku nowoczesnego leśnictwa,
podkreślenie znaczenia pracy leśników dla lasu, przyrody oraz lokalnej
społeczności;
• operacyjne:
Uczeń zapamięta:
podstawowe informacje o specyfice zawodu leśnika,
Lasów
Państwowych
w
kształtowaniu
środowiska
znaczenie
przyrodniczego,
kilka podstawowych fachowych pojęć z zakresu leśnictwa,
ulokowanie własnej miejscowości w podziale administracji LP – kontakt
z odpowiednimi leśnikami;
Uczeń zrozumie:
znaczenie pracy leśnika dla lasu, przyrody oraz lokalnej społeczności,
złożoność procesów gospodarczych w lesie oraz ich uwarunkowania
przyrodnicze,
Uczeń umie:
identyfikować leśników jako grupę zawodową,
dostrzegać efekty pracy leśników;
Środki dydaktyczne:
• Film edukacyjny „W lesie o każdej porze” – ORW LP Bedoń,
• Katalogi umundurowania i sprzętu leśnego,
• Pomoce dydaktyczne w postaci – map przeglądowych, podstawowego sprzętu
w pracy leśniczego,
• Jest sprawdzający przyswojoną wiedzę;
Metody pracy: pogadanka, prezentacja filmu edukacyjnego, dyskusja, test tematyczny.
PRZEBIEG ZAJĘĆ :
1. Przedstawienie prowadzących:
• Przedstawienie leśników jako grupy zawodowej – pojęcie Służby Leśnej,
Lasy Państwowe jako jednostka administracyjna.
• Forma pogadanki połączonej z dyskusją i prezentacją leśnego
umundurowania.
Materiał opublikowany dzięki wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw
Obywatelskich z projektu „Edukator Dziedzictwa Regionu” realizowanego przez Fundację Ekologiczną „Zielona
Akcja” wraz z Partnerami projektu.
Materiał przygotowany przez Fundację Ekologiczną „Zielona Akcja”
www.ZielonaAkcja.pl
•
Pytania do uczniów: Kim są leśnicy? Po czym ich rozpoznać? Czy często
spotykają leśników? Na czym w mniemaniu młodzieży polega praca leśnika?
2. Przedstawienie podstawowych czynności gospodarczych wykonywanych
w lasach. (pokaz filmu)
• Uzupełnienie informacji przedstawionych w filmie ze szczególnym
zwróceniem uwagi na zmiany sposobu i metod gospodarowania w lasach.
• Odniesienie przekazanych treści do prezentowanych pomocy
dydaktycznych.
• Omówienie korzyści dla środowiska przyrodniczego oraz lokalnej
społeczności wynikających z pracy leśników.
• Pytania do uczniów: które z zaprezentowanych technik wykonywania
prac leśnych uważają za przestarzałe, a które za nowoczesne? Czy uważają
pracę leśniczego za trudna czy łatwą?
3. Przedstawienie podstawowych informacji o podziale administracyjnym LP
(Nadleśnictwo, Obręb, Leśnictwo) w odniesieniu do miejscowości, w której
prowadzone są zajęcia.
• Omówienie zasad kontaktu oraz współdziałania z leśnikami.
• Przedstawienie informacji o niezbędnym wykształceniu w kierunku
leśnym.
4. Test sprawdzający przyswojoną wiedzę – konkurs.
5. Podsumowanie – hasłowe omówienie podsumowujące informacje podane
w toku lekcji, pożegnanie dzieci i zaproszenie ich do lasu;
Materiał opublikowany dzięki wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw
Obywatelskich z projektu „Edukator Dziedzictwa Regionu” realizowanego przez Fundację Ekologiczną „Zielona
Akcja” wraz z Partnerami projektu.