Konspekt zajęć ruchowych z rytmiki

Transkrypt

Konspekt zajęć ruchowych z rytmiki
Przedszkole nr 3 „Promyczek” bierze udział w Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji
Narodowej „Ćwiczyć każdy może”, organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu
Realizacja obszaru nr 3
Rytmika ma istotny wpływ na rozwój muzykalności, poczucia rytmu i wrażliwości
u dzieci. Rytmika wyrabia jednocześnie cechy osobowości w sferze psychicznej, jak
i fizycznej. Wpływa na kształtowanie poszczególnych cech motorycznych, może być również
jedną z form ruchowego usprawniania (rehabilitacji). Rytmika to doskonała forma pobudzania
aktywności, uczy wiary we własne siły i możliwości, pełni także rolę relaksu i terapii. Zajęcia
rytmiki maksymalnie aktywizują ciało i psychikę dziecka.
Cele rytmiki (ćwiczeń rytmicznych):
 tworzenie nowych odruchów i rozwijanie sprawności aparatu mięśniowo-ruchowego,
 rozwijanie umiejętności podporządkowania aparatu ruchowego swej woli,
 opanowanie nieśmiałości i zaburzeń w zachowaniu dzieci,
 koordynacja ruchowo – słuchowa;
 rozwój zdolności intelektualnych – koncentracji uwagi, spostrzegawczości,
umiejętności porównywania, analizy i syntezy, pamięci muzyczno-ruchowej.
Ważnymi elementami rytmiki są improwizacje muzyczno-ruchowe oraz zabawy muzycznoruchowe.
Improwizacje muzyczno-ruchowe umożliwiają dziecku wypowiedzenie się poprzez ruch
całego ciała, gest i mimikę. Jednocześnie są to ćwiczenia o charakterze relaksu, wyzwalające
kreatywność.
Zabawy muzyczno-ruchowe wpływają na rozwój fizyczny dziecka. Ćwiczenia stosowane
w tych zabawach wpływają na rozwój sprawności ruchowej oraz kształtowanie wszystkich
cech motorycznych.
KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH Z RYTMIKI – MARZEC 2014
PROWADZĄCA: mgr Karolina Kaczmarek
TEMAT: W chusteczkowej krainie - ćwiczenia z chusteczkami, ćwiczenia gimnastyczne
przy muzyce.
OBSZAR EDUKACYJNY: Rozwijanie sprawności fizycznej.
CEL OGÓLNY: Rozwijanie koordynacji słuchowo - ruchowej przy muzyce.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
 prawidłowo wykonuje ćwiczenia,
 chętnie uczestniczy w zabawach,
 poprzez naśladowanie potrafi wykonać ruchy zgodne z muzyką.
MIEJSCE: sala rytmiczna
GRUPA: 4 - 5latki
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Dzieci zajmują dowolne miejsca w sali, twarzami do osoby prowadzącej, w odległościach
umożliwiających swobodne ruchy.
2. Przypomnienie konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas działania.
3. Przeprowadzenie ćwiczeń z podkładem muzycznym:
 marsz w miejscu,
 marsz - kilka kroków w przód, następnie w tył, powrót do pozycji wyjściowej,
 podskoki obunóż w miejscu,
 przejście do rozkroku, ruchy głowy raz w lewo, raz w prawo,
 na raz - klaśnięcie nad głową, na dwa - opuszczanie rąk wzdłuż tułowia,
 przejście do leżenia na brzuchu - chwyt za pięty - "płyniemy łódką",
 przejście do leżenia na plecach - unoszenie nóg w górę, powolne opuszczanie.
UWAGA:
Jeżeli ćwiczenie sprawia dziecku trudność, wykonuje je w swoim tempie.
4.Ćwiczenia oddechowe:
 dzieci siadają w kole,
 każde dziecko otrzymuje chusteczkę do ręki (chusteczka podzielona jest na jak
najcieńsze warstwy),
 dzieci trzymają chusteczki za dwa rogi, nabierają nosem powietrze i dmuchają tak, aby
chusteczka się unosiła,
 powtórzenie tego samego ćwiczenia ale z trzymaniem za jeden róg,
 dzieci maszerują po sali do muzyki, na przerwę (pauzę) dmuchają tak, aby chusteczka
uniosła się w powietrzu i opadła na ziemię.
Zabawa w „chusteczkowe auta” – chusteczki leżą na podłodze. Dzieci dmuchają pod
chusteczki, a „auta” przesuwają się po ziemi.
Konkurs chusteczkowy – dzieci siadają jeden obok drugiego, trzymają chusteczkę za dwa
rogi. Na akcent w muzyce dmuchają w chusteczki. Wszyscy obserwują, która chusteczka
pofrunęła najdalej.
Dzieci zwijają chusteczki w kuleczki i rzucają do kosza .
5. Na zakończenie dzieci przechodzą do leżenia na dywanie. Kładą dłonie na brzuchach.
Słuchają muzyki o spokojnym charakterze, równocześnie głęboko oddychając.
Autor:
Karolina Kaczmarek