Scenariusz – Wychowanie fizyczne ( Obszar 1) Grupa wiekowa: 5, 4

Transkrypt

Scenariusz – Wychowanie fizyczne ( Obszar 1) Grupa wiekowa: 5, 4
Scenariusz – Wychowanie fizyczne ( Obszar 1)
Grupa wiekowa: 5, 4 - taki
Data: 20.01.2014 r.
Prowadząca: mgr Wiesława Gierasińska
Temat zajęć: Zabawy muzyczne z różnymi przyborami
Cele :
 Wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch przy muzyce.
 Kształtowanie umiejętności ćwiczenia z nietypowymi przyborami.
 Kształtowanie umiejętności równowagi, rzutu, czworakowania.
 Rozwijanie płynności ruchów, wyczuwanie schematu własnego ciała.
 Utrwalenie umiejętności właściwego posługiwania się instrumentami
muzycznymi.
 Rozwijanie wrażliwości przez oddawanie nastroju panującego w muzyce.
Metody:
 Metoda C.Orffa.
 Czynna, zadań stawianych do wykonania z elementami W. Sherborn
i R.Labana.
 Gimnastyka Mózgu Paula Denissona.
 Pedagogika zabawy (Klanza).
 Aktywizująca – działania twórcze.
Formy aktywności dzieci:
 Śpiew i mowa.
 Ruch przy muzyce z przyborami.
 Gra na instrumentach, aktywne słuchanie muzyki.
Pomoce:
Płyta z muzyką, instrumenty muzyczne, chusteczki, wstążki, gazety, laski
gimnastyczne.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Taniec
integracyjny:
„Wszyscy
są,
witam
Was”.
Uczestnicy tworzą dwa koła, jedno wewnętrzne, drugie zewnętrzne
i ustawiają
się
twarzami
do
siebie:
„Wszyscy są, Witam Was - klaśnięcia naprzemienne w kolana,
zaczynamy,
już
czas
dłonie
swoje
i
dłonie
partnera;
jestem
ja
wskazanie
na
siebie
obiema
rękami
jesteś
Ty
wskazanie
na
partnera
obiema
rękami
raz, dwa, trzy” - trzy tupnięcia.
Uczestnicy
ustawiają
się
„Rytmiczne imiona” – mówienie
z wyklaskiwaniem i pstrykaniem palcami.
w
jednym
rytmicznie swoich
kole.
imion
Zabawy przy muzyce z gazetami
 Rozdanie dzieciom gazet – zabawa-„Kałuże” – bieganie w rytm gry
na bębenku z omijaniem gazet (gazety rozłożone na podłodze)
 Zabawa „Kotki” – dzieci czworakują wokół gazety – „miski”,
starając się nie opierać kolan o podłogę, na dany sygnał siadają
skrzyżnie .
 „Dmuchawce”- wprawianie gazety w ruch za pomocą dmuchania.
 Wachlowanie gazetą w rytm muzyki szybkiej i wolnej.
 Marsz po kole z gazetą na głowie zabawa „Kapelusz”.
 „Taca” – niesienie gazety na dłoniach tak, by nie spadła.
 „Piłeczki” – zgniecenie gazety i wykonanie kulki. Próba
podrzucania i łapania.
 Toczenie „piłeczek” przed sobą.
 Siad skrzyżny – przekładanie piłeczek z ręki do ręki.
 Celowanie piłką do kosza.
2. Taniec ze wstążkami do muzyki Vivaldiego- „ Cztery pory roku –
Zima ’’
3. Zabawa muzyczno-ruchowa ze śpiewem z wykorzystaniem elementów
Gimnastyki Mózgu Dennisona. Wykorzystanie kolorowych
chusteczek.
Ruchy naprzemienne – dzieci ustawiają się jedno za drugim, prawą rękę
kładą na lewym ramieniu kolegi stojącego z przodu, a lewą machają
chusteczką przy swoim prawym uchu. Następnie zmieniają kierunek i u
kład rąk. Bawią się śpiewając piosenkę - „Jedzie pociąg z daleka”.
4. Swobodne improwizacje ruchowe z chusteczkami przy dowolnej
muzyce.
5. Zabawa z wykorzystaniem instrumentów - „ZATAŃCZ, JAK CI
ZAGRAM”
PRZEBIEG ZABAWY:
Grupa jest podzielona na połowy – jedna z instrumentami (każde dziecko ma
inny instrument) siada w jednej części pokoju, a druga staje w dowolnym
miejscu, ale tak aby widzieć dzieci z pierwszej grupy. Wszyscy członkowie
drugiej grupy zostają przypisani, każdy do innego instrumentu. Zabawa
polega na tym, że na każde uderzenie w instrument trzeba wykonać jeden
krok. W ten sposób dzieci z grupy pierwszej dyrygują dziećmi z drugiej
grupy. Te muszą uważnie słuchać, bo tempo może się zmieniać: od
człapania do biegu. Po paru minutach następuje zmiana.
Niektóre dzieci mogą starać się, by ich partnerzy biegali coraz szybciej.
Prowadzący powinien zwracać na to uwagę i np. wytłumaczyć, że to
dziecko, które teraz musi biegać, gdy role się odwrócą, będzie mogło się
odegrać.
6. Improwizacja z laską gimnastyczną
Każde dziecko ma laskę i manipuluje nią w sposób dowolny, najpierw bez
muzyki, a następnie z muzyką. Używając laski do różnych czynności,
np.: sportowych, porządkowych, imitują rzut oszczepem, zamiatanie, grę
w hokej, jazdę na koniu, szermierkę, itp.
Wyczucie rytmu Wszystkie dzieci maszerują wokół sali w rytm muzyki
trzymając laski: raz jak chorągwie, to znów jak karabiny na ramieniu,
innym razem jak szable w czasie defilady. Wystukuję w marszu rytm
końcem laski o podłogę (akcent na mocną część taktu).
7. Złożenie przyborów. Podziękowanie za wspólną zabawę.