Magia radia. Zniknęła czy przetrwała?

Transkrypt

Magia radia. Zniknęła czy przetrwała?
mgr Agnieszka Cebula
nauczyciel mianowany
Miejski Zespół Szkół w Annopolu
KONSPEKT LEKCJI
PRZEDMIOT : język polski
KLASA II gimnzajum
TEMAT LEKCJI: Magia radia. Zniknęła czy przetrwała? Wokół tekstu Romana Włodka
"Radio: przewodnik czy kumpel?"
TREŚCI PROGRAMOWE: Terminy związane z przekazami ikonicznymi, radiem, telewizją,
filmem, teatrem, prasą.
CEL GŁÓWNY: uczeń potrafi wskazać różnice pomiędzy radiem dawnym i współczesnym,
pomiędzy radiem publicznym i stacjami komercyjnymi.
CELE OPERACYJNE:
- uczeń czyta tekst ze zrozumieniem i wyszukuje w nim informacje,
- uczeń potrafi wykorzystać zdobyte informacje teoretyczne i redaguje program
radia o charakterze przewodnika lub radia-kumpla,
- uczeń potrafi sformułować argumenty potwierdzające jego stanowisko.
METODY I TECHNIKI PRACY: analiza tekstu, metoda aktywnego opisu, ćwiczenia
praktyczne.
FROMY PRACY: grupowa, indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- podręcznik "Świat w słowach i obrazach" s. 291
- karty pracy uczniów.
PRZEBIEG LEKCJI
FAZA
LEKCJI
orientacyjna
operacyjna
ETAP LEKCJI
sprawdzenie
pracy domowej
i wprowadzenie
zapisanie
tematu
CZAS
TRWANIA
2 min.
CZYNNOŚCI
NAUCZYCIELA
1 min.
- podaje temat
analiza
materiału
20 min.
synteza
5 min.
- kontroluje pracę
uczniów, w razie
konieczności, udziela
wyjaśnień
- sprawdza poprawność
wykonanych zadań
weryfikacja
10 min.
- sprawdza poprawność
wykonanych zadań
CZYNNOŚCI
UCZNIA
- opowiada o różnicach, które
dostrzegł słuchając radia
publicznego i stacji komercyjnych
Magia radia. Zniknęła czy
przetrwała? Wokół tekstu Romana
Włodka "Radio: przewodnik czy
kumpel?"
- czyta tekst z podręcznika,
- wyszukuje różnice pomiędzy
radiem dawnym a współczesnym
UWAGI
Praca w grupach
- przedstawia wyniki pracy na
forum klasy
- odpowiada na pytanie postawione
w temacie lekcji
- układa program radiowy dla radia Praca w grupach
o charakterze przewodnika lub dla
radia o charakterze kumpla
(uwzględnia przy tym spostrzeżenia
wynikające z przeczytanego tekstu)
- formułuje argumenty
przemawiające na korzyść swojej
ulubionej rozgłośni radiowej
Gdyby radia nie było...- artykuł do
szkolnej gazetki.
5 min.
zadanie pracy
domowej
2 min.
RADIO
w przeszłości
dzisiaj
DZIENNIKARZ/PREZENTER
RADIO
w przeszłości
dzisiaj
DZIENNIKARZ/PREZENTER
Praca
indywidualna
PROGRAM RADIA - PRZEWODNIKA
PRGRAM RADIA - KUMPLA