Oczekiwania współczesnego rynku pracy

Transkrypt

Oczekiwania współczesnego rynku pracy
mgr Janina Paniak
Scenariusz
otwartych zaj pozalekcyjnych przeprowadzonych w ramach
Szkolnego Koła Młodego Ekonomisty
Temat: Oczekiwania współczesnego rynku pracy.
Cele zaj :
Po tych zaj ciach ucze :
– dostrzega obecne wymagania i oczekiwania pracodawców,
– zna cechy i umiej tno ci, jakimi powinien odznacza si absolwent
szkoły,
– potrafi uzasadni zwi zek mi dzy współczesnym rynkiem pracy,
a zadaniami szkoły,
– potrafi poszukiwa , porz dkowa
i wykorzystywa
informacje
z ró nych ródeł,
– lepiej współpracuje z rówie nikami,
– kształtuje kreatywn postaw ,
– kształtuje umiej tno wnioskowania i uogólniania.
rodki dydaktyczne: kartki papieru, długopisy, wycinki z bie cej prasy
zawieraj ce oferty pracy, arkusz papieru, flamaster.
Metody: „burza mózgów”, metoda tekstu przewodniego.
Formy: praca indywidualna, praca w parach, praca w grupach.
Przebieg zaj
:
1. Przedstawienie celu i tematu zaj
2. Wprowadzenie w problematyk współczesnego rynku pracy.
Bezrobocie to jeden z najwa niejszych problemów współczesnych
gospodarek. Pomimo,
e bezpo rednio dotyczy mniejszej cz ci
ludno ci, to z konsekwencjami musi boryka si społecze stwo.
Pozostawanie bez pracy i rodków do ycia jest cz sto dla całej rodziny
yciowym kataklizmem. Dramat prze ywaj bezrobotni i ich rodziny,
ale skutki takiego stanu rzeczy odbijaj si na całej gospodarce:
– bezrobocie powoduje niewyprodukowanie czyli obni enie produkcji
całkowitej,
– rz d wypłaca zasiłki dla bezrobotnych,
– rz d płaci za szkolenie zawodowe umo liwiaj ce zdobycie przez
bezrobotnych innego zawodu.
Bezrobocie to bardzo wa ny problem ekonomiczny i społeczny
w naszym kraju.
3. Po tym wst pie uczniowie pisemnie odpowiadaj na pytanie:
Jakie s obecnie oczekiwania pracodawców wobec pracowników?
Nauczyciel wyja ni, e chodzi tu o cechy ogólne, które maj by
wspólne dla wszystkich zawodów czy stanowisk pracy. Uczniowie
zapisuj odpowiedzi na kartkach i zatrzymuj je dla siebie.
1
Cz
uczniów zapisuje oczekiwanie pracodawców wobec pracowników
jako przyszłych absolwentów liceum ekonomicznego o specjalno ci:
finanse i rachunkowo - „burza mózgów”.
4. Uczniowie otrzymuj
wycinki z prasy zawieraj ce oferty pracy
i dokonuj analizy ofert pod k tem wymaga stawianych pracownikom
przez pracodawców.
Uczniowie analizuj ogłoszenia, nast pnie ł cz si w 4-osobowe grupy
i tworz list oczekiwa i wymaga współczesnego rynku pracy –
„metoda tekstu przewodniego”.
5. Po 10-12 min. liderzy grup wymieniaj
je na du ym arkuszu papieru.
cechy ze swojej listy. Zapisuj
6. Uczniowie dokonuj porównania wypisanych przez siebie na pocz tku
lekcji cech absolwenta z cechami widniej cymi na arkuszu.
7. Jakimi zasadami etycznymi dotycz cymi post powania powinni si
kierowa ?
a) pracodawca wobec pracownika:
– sprawiedliwa ocena pracy,
– godziwe wynagrodzenie,
– szanowanie godno ci osobistej pracowników,
b) pracownik w stosunku do pracodawcy:
– lojalno
– dbało
wobec firmy i pracodawcy,
o dobre imi firmy,
– przestrzeganie tajemnic firmy,
– dbało
o maj tek firmy,
– dotrzymywanie umów i zobowi za ,
c) firma wobec klientów:
– odpowiedzialno
za produkt i jego jako
,
– bezpiecze stwo u ytkowania,
– bezpiecze stwo powierzonego mienia,
d) firma wobec lokalnego rodowiska:
– proces produkcyjny
naturalnego.
nie
powoduje
ska enia
rodowiska
– firma sponsoruje sport, kultur , edukacj , pomaga dzieciom
specjalnej troski.
2
8. Podsumowanie zaj
zwracaj c uwag
których oczekuj pracodawcy:
– kreatywno
na najwa niejsze wymagania,
,
– samodzielno
,
– komunikatywno
,
– umiej tno
podejmowania decyzji,
– umiej tno
prowadzenia negocjacji,
– rozwi zywanie problemów w twórczy sposób,
– odporno
na stres.
Zał cznik nr 1.
Opracowała:
3

Podobne dokumenty