Metadane scenariusza

Transkrypt

Metadane scenariusza
Zdrowie. Choroba. Ciało. Wizyta u lekarza
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń:
- poznaje części ciała,
- uczy się wyrażeń związanych ze zdrowiem, chorobą,
- poznaje ogólne informacje na temat funkcjonowania systemu zdrowotnego we Francji.
b) Umiejętności
Uczeń:
- umie opisać swoje samopoczucie,
- umie rozmawiać o zdrowiu, wypadkach, chorobach,
- potrafi porozumieć się w sytuacji komunikacji.
2. Metoda i forma pracy
Praca na forum klasy, czytanie, mówienie, ćwiczenie ze słuchu, pisanie, odgrywanie
scenek.
3. Środki dydaktyczne
-tablica,
-2 słowniki: polsko-francuski i francusko polski,
- kopie prezentujące części ciała, fiszka 2, Notre corps i fiszka 6, La santé et la maladie,
activités lexicales 2,
- słownictwo dotyczące zdrowia/choroby, fiszka 52, Qu’est-ce qui ne va pas?,
Vocabulaire illustré,
- kserokopia krótkiego dialogu dotyczącego problemów zdrowotnych (złamana noga) czy
choroby, patrz fiszka 29, Parler de sa santé, Communication progressive du français
niveau débutant.
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
1. Nauczyciel wita się w języku francuskim. Sprawdza obecność. Podaje temat
lekcji. W ramach rozgrzewki zadaje pytania: Comment allez-vous?, Ça va bien?,
Vous-êtes en forme? Jeśli nauczyciel zanotował nieobecność któregoś z uczniów,
upewnia się, czy powodem nieobecności jest choroba, co stanowi wstęp do lekcji.
2. Uczniowie w parach rozmawiają o ogólnym stanie swojego zdrowia i
samopoczuciu. Przed wykonaniem ćwiczenia nauczyciel wprowadza popularne
zwroty: je vais bien, je suis malade, ça ne va pas, je me sens bien/mal/en forme/
oraz określenia najczęstszeych dolegliwości: j'ai mal à la tête, j’ai mal au dos, je
suis enrhumé, j’ai une grippe.
b) Faza realizacyjna
1. Nauczyciel rozdaje kopie ilustrujące części ciała. Patrz activités lexicales 2.
Wymawia nazwy części ciała, uczniowie je powtarzają. Następnie odczytują z
podziałem na role dialog: Wizyta u lekarza Une jambe cassée. Patrz fiszka 29,
Communication progressive du français, niveau débutant.
2. Nauczyciel prosi o przygotowanie scenek. Dzieli klasę na grupy i prosi o
przygotowanie w parach lub w małych grupach dialogów:
a. Dialog 1:wizyta u chorego/rannego w szpitalu – pytania o stan jego
zdrowia, o warunki w szpitalu, o potrzeby, długość hospitalizacji, itd.
b. Dialog 2: Wizyta stałej pacjentki u lekarza prowadzącego. Kobieta uskarża
się na wiele różnych dolegliwości. Lista jest długa. Co robić? Lekarz
próbuje ją uspokoić i znaleźć rozwiązanie. Odegranie scenek.
3. Nauczyciel prosi o podanie symptomów, dolegliwości czy określenie
samopoczucia osób w różnych sytuacjach: Ils ont participé à une course à longue
distance – Symptomy: Ils sont fatigués, ils ont mal aux jambes, ils ne peuvent pas
tenir debout etc.
4. Nauczyciel analizuje z klasą około 6-8 przykładów:
-
Pierre wypalił paczkę papierosów.
-
Jacqueline wzięła dodatkową pracę na weekend, nie spała w nocy.
-
Pierre po długiej przerwie jeździł cały dzień na nartach.
-
Rodzina Dupont świętowała 40-lecie małżeństwa państwa Dupont.
Jedzenie było doskonałe i wszyscy za dużo jedli.
-
Marie wybrała się na dyskotekę i brała udział w maratonie tanecznym.
c) Faza podsumowująca
1. Nauczyciel rozdaje kopie krótkiego tekstu o systemie zdrowotnym we Francji.
Patrz Campus 1, Unité 11.3. Pojawiają się nowe terminy: ubezpieczenie
podstawowe (assurance maladie), dodatkowe, pogotowie (SAMU), pierwsza
pomoc (pompiers), gdzie się udać w nagłych przypadkach (les urgences).
2. Uczniowie rozmawiają w parach o systemie zdrowotnym w Polsce. Leczenie
publiczne, państwowe. Każdy uczeń wypowiada 1-2 zdania na forum klasy.
3. Nauczyciel podaje zadanie domowe.
5. Bibliografia
1. Girardet J., Pécheur J., Campus 1, Clé International, Paris 2002.
2. Miquel C., Communication progressive du français, niveau débutant, CLE
International, Paris 2004.
3. Vincent É., activités lexicales 2, Pierre Bordas et Fils, Eli 2003.
4. Praca zbiorowa, Vocabulaire illustré, niveau débutant, Hachette, Paris 1992.
6. Załączniki
Zadanie domowe
Kserokopia Qu’est-ce qui ne va pas. Dopasować opis choroby do rysunków
przedstawiających różne dolegliwości. Nauczyciel powinien poprosić o korzystanie ze
słownika.
7. Czas trwania lekcji
2 x 45 minut
8. Uwagi do scenariusza
brak