Ministerstwo Sportu i Turystyki
Rzeczypospolitej Polskiej
Srebrni pingpongiści
2009-09-20
Dwa srebrne medale wywalczyła reprezentacja Polski, która wystąpiła w mistrzostwach
Europy w tenisie stołowym, które odbyły się w Stuttgarcie. Na drugim stopniu podium stanęła
drużyna kobiet (Li Qian, Xu Jie i Natalia Partyka oraz rezerwowe Magdalena Szczerkowska i
Katarzyna Grzybowska) i męski debel – Lucjan Błaszczyk/Wang Zeng Yi.
Reprezentacja Polski kobiet wywalczyła srebrny medal w turnieju drużynowym. W finale
podopieczne trenera Zbigniewa Nęcka przegrały z broniącymi tytułu Holenderkami 1:3.
Gwiazdą polskiego zespołu była 23-letnia Li Qian. Jako pierwsza reprezentantka Polski
zakwalifikowała się na igrzyska olimpijskie, jako pierwsza zagrała w wielkim finale ITTF Pro
Tour U-21, jako pierwsza wystąpiła w prestiżowym turnieju TOP 12 i od razu zajęła drugie
miejsce (2008 rok). Kilka miesięcy temu odniosła jeszcze większy sukces, bowiem
triumfowała w Düsseldorfie w TOP 12, powtarzając wyczyn sprzed ponad 20 lat legendarnego
Andrzeja Grubby.
W turnieju drużynowym w Stuttgarcie, Li Qian odniosła same zwycięstwa (bilans 9-0). Tak
świetnie nie zaprezentowała się żadna inna pingpongistka, nie wyłączając „złotych"
Holenderek, na czele z Li Jiao i Li Jie.
Droga reprezentantek Polski do srebrnego medalu ME:
Faza grupowa:
– Polska – Czechy 3:1 (Li Qian 2, Xu Jie)
– Polska – Litwa 3:1 (Xu Jie 2, Li Qian)
– Polska – Węgry 3:0 (Li Qian, Xu Jie, Natalia Partyka)
Ćwierćfinał: Polska – Niemcy 3:1 (Li Qian 2, Natalia Partyka)
Półfinał: Polska – Chorwacja 3:1 (Li Qian 2, Xu Jie)
FINAŁ: POLSKA – Holandia 1:3
Li Qian – Li Jiao 3:1 (11:8, 11:8, 7:11, 11:7)
Natalia Partyka – Li Jie 1:3 (11:6, 6:11, 7:11, 7:11)
Xu Jie – Elena Timina 2:3 (6:11, 11:6, 9:11, 11:5, 7:11)
Natalia Partyka – Li Jiao 0:3 (8:11, 6:11, 1:11)
W finale gry podwójnej mężczyzn, Lucjan Błaszczyk i Wang Zeng Yi przegrali z broniącymi
tytułu Niemcami Timo Bollem i Christianem Süssem 2:4 (9:11, 11:4, 7:11, 12:10, 9:11, 6:11),
którzy zdobyli trzeci tytuł z rzędu.
Lucjan Błaszczyk po raz trzeci w karierze wystąpił w finale debla w ME. Wcześniej dwukrotnie
zdobywał srebro – w 2002 roku z Tomaszem Krzeszewskim i pięć lat później z zawodnikiem
grającym w barwach Chorwacji Tan Ruiwu. Za każdym razem przegrywał z niemieckimi
pingpongistami – w Zagrzebiu z Bollem i Zoltanem Fejerem-Konerhem, a w Belgradzie z
najlepszym duetem ostatnich lat na kontynencie – Bollem i Süssem.
Lucjan Błaszczyk ma w kolekcji już 12 medali ME, ale wciąż w jego dorobku jest tylko jeden
złoty – w mikście z Ni Xia Lian z Luksemburga (2002).
Droga polskiego debla do srebrnego medalu ME:
1. runda: Lucjan Błaszczyk/Wang Zeng Yi (Polska) wolny los
2. runda: Lucjan Błaszczyk/Wang Zeng Yi (Polska) – Isaak Abramov/Yaniv Sharon (Izrael)
3:0 (11:6, 11:7, 11:3)
3. runda: Lucjan Błaszczyk/Wang Zeng Yi (Polska) – Stanisław Gołowanow/Teodor
Jordanow (Bułgaria) 3:0 (11:8, 11:3, 11:3)
1/8 finału: Lucjan Błaszczyk/Wang Zeng Yi (Polska) – Daniel Habesohn/Dmitrij Prokopcov
(Austria/Czechy) 3:2 (11:5, 9:11, 11:6, 6:11, 11:8)
Ćwierćfinał: Lucjan Błaszczyk/Wang Zeng Yi (Polska) – Zolt Pete/Marko Jevtovic (Serbia)
4:2 (5:11, 9:11, 11:9, 11:4, 11:8, 11:7)
Półfinał: Lucjan Błaszczyk/Wang Zeng Yi (Polska) – Damien Eloi/Emmanuel Lebesson
(Francja) 4:2 (13:11, 4:11, 14:12, 2:11, 11:7, 11:5).
FINAŁ: Lucjan Błaszczyk/Wang Zeng Yi (Polska) – Timo Boll/Christian Süss (Niemcy) 2:4
(9:11, 11:4, 7:11, 12:10, 9:11, 6:11).
W historii występów w mistrzostwach Europy, Polacy wywalczyli dotychczas 27 medali – 2
złote (w 1982 roku Andrzej Grubba z Holenderką Bettine Vriesekoop w grze mieszanej i w
2002 roku Lucjan Błaszczyk z reprezentującą Luksemburg Ni Xia Lian, również w grze
mieszanej), 11 srebrnych i 14 brązowych medali.