Scenariusz lekcji z języka rosyjskiego dla I gimnazjum
Transkrypt
Scenariusz lekcji z języka rosyjskiego dla I gimnazjum
Justyna Gaweł Klasa I ab 05.09.2012. godz. 11.50-12.35 Scenariusz lekcji języka rosyjskiego Temat: Przygodę z językiem rosyjskim czas zacząć! CELE OPERACYJNE: uczeń zna zasady pracy na lekcjach języka rosyjskiego w bieżącym roku szkolnym (obowiązujące podręczniki, system oceniania, lekcje powtórzeniowe, sprawdziany, prace kontrolne), uczeń wie jak potrzebna jest znajomość języka rosyjskiego we współczesnym świecie, zna położenie Rosji, powierzchnię kraju, umie wskazać sąsiadów, złoża naturalne, wskazuje na mapie w Rosji miejsca warte obejrzenia, FORMY ORGANIZACJI PRACY: indywidualna METODY PRACY: wykład metody praktyczne (metody ćwiczeniowe) prezentacja multimedialna o Rosji POMOCE DYDAKTYCZNE: „Эхо 1”. Język rosyjski. Podręcznik z ćwiczeniami dla gimnazjum. Kurs dla początkujących, Beata Gawęcka-Ajchel Projektor Tablica interaktywna Internet Mapa polityczna Europy i Azji Albumy miast rosyjskich Popularne pamiątki, np. matrioszka. PRZEBIEG LEKCJI: I. Część organizacyjno – porządkowa przywitanie z uczniami sprawdzenie listy obecności zapoznanie uczniów z celami dzisiejszej lekcji II. Część główna lekcji zapis tematu lekcji nauczyciel omawia zasady pracy na lekcjach języka rosyjskiego w bieżącym roku szkolnym: obowiązujący podręcznik, zeszyt przedmiotowy, system oceniania osiągnięć uczniów (praca w czasie lekcji, prace domowe, prace dodatkowe, aktywność, udział w konkursach, projekty), nauczyciel zapisuje na tablicy słowo „ROSJA”, od którego odchodzi kilka strzałek. Uczniowie wymieniają to, co według nich jest związane z tym krajem, następnie przedstawia prezentację multimedialną o Rosji, mówi tutaj o symbolach Rosji, powierzchni, liczbie mieszkańców, o największych miastach Rosji, o języku uczniowie znajdują na mapie Rosję i porównują jej obszar z powierzchnią Polski. (ćw. 1/ s. 5). Kolejny etap zadania to odnalezienie na mapie największych miast, rzek i jezior (m. in. Moskwy, Sankt Petersburga, Nowogrodu, Jekaterynburga, Samary, Wołgogradu, Omska, Czelabińska, Permu, Ufy Rostowa nad Donem, Nowosybirska, Władywostoku; jeziora Bajkał, Morza Kaspijskiego; (Wołgi i Obu) oraz państw sąsiadujących z Federacją Rosyjską (ćw. 3/ s. 7, ćw. 1/ s. 98), - uczniowie oglądają fotografie zamieszczone w albumach i zdjęcia w Internecie wyświetlone przez nauczyciela na tablicy interaktywnej, - nauczyciel prezentuje popularne rosyjskie pamiątki i zdjęcia tych pamiątek. III. Podsumowanie lekcji rozmowa o tym czego uczniowie nauczyli się na lekcji IV. Praca domowa ćw. 3/ s. 99 dla wszystkich uczniów uczniowie wyszukują ciekawostki na temat Rosji i opracowują je w taki sposób, by zaprezentować je na forum klasy (prezentacja w PowerPoint, plakat itp.) – dla chętnych uczniów nauczyciel objaśnia pracę domową zapisanie pracy domowej przez uczniów w zeszytach V. Ewaluacja ocena pracy uczniów – najbardziej aktywni otrzymują plusy lub oceny