Scenariusz zajęcia dla grupy 5 – latków na miesiąc czerwiec 1 z

Transkrypt

Scenariusz zajęcia dla grupy 5 – latków na miesiąc czerwiec 1 z
Scenariusz zajęcia dla grupy 5 – latków
na miesiąc czerwiec 1
z dominacją działalności muzyczno – ruchowej
z elementami pedagogiki zabawy Klanza
Temat : „Wielka podróż” – zintegrowanie grupy przedszkolnej
wykorzystując pedagogikę zabawy Klanza.
Cele operacyjne : dzieci potrafią :
• Dobrać się w pary.
• Klaskać w ręce swoje i sąsiada.
• Szurać nogami.
• Stykać kolejno palce ze sobą.
• Podnosić jeden i drugi bark i opuszczać go.
• Machać rękami w górę.
• Wymachiwać na przemian nogami.
• Tupać nogami.
• Wykonują lekkie uderzenia palcami – masaż.
Środki wspomagające: Nagranie „ Ptaszki,” „ Kasztany,” „ Orzeszek,”
„ Kazaczok,”
Przebieg zajęć :
1. Zabawa „Witam was” . Dzieci ustawione są w pary w kółeczku.
Wszyscy są, witam was, zaczynamy już czas - dzieci klaszczą raz
w swoje ręce raz w ręce sąsiada, cały czas śpiewając.
Jesteś ty jestem ja - następnie pokazują na siebie, na partnera.
Raz, dwa, trzy - klaszczą o ręce partnera 3x.
Następnie przechodzą do następnego i tak aż wszyscy ze sobą się
przywitają.
2. Zabawa „ Ptaszki” . Dzieci chodzą w rozsypce, każde klaszcze
rytmicznie w dłonie – ptaki latają i szukają partnera, łączą się
w pary z najbliższą osobą, trzymają się za obie ręce „uwijają
gniazdko” – idąc w kółeczku 8 kroków w prawo, i powtarzają to
w lewo. Stojąc w parach dzieci „kołyszą pisklęta w gniazdkach”
w lewo i prawo, powtarzają przez 7 razy, a za ostatnim pomagają
dorosłemu pisklakowi wyfrunąć z gniazdka. Dzieci wykonują ruch
ręką, jakby się żegnały i szukają kolejnego partnera.
3. Zabawa „Kasztany” . Dzieci w rozsypce rytmicznie wymachują
rekami nad głową, w prawo, w lewo, tak jakby, gałęzie
kasztanowca się poruszały. Następnie liście kasztanowca opadają
powoli na ziemię – koliste ruchy płasko ułożonych przed sobą
dłoni, zaczynając od poziomu oczu w dół, spadające z drzewa
4.
5.
6.
7.
8.
kasztany dotykając o ziemię pękają – 2x klaśnięcie nad podłogą.
Dzieci szurają nogami kopiąc liście i podrzucając je do góry –
rytmicznie wymachując jedną nogą i gest obu rąk naśladujący
podrzucanie liści z podłogi w górę, to samo z drugą nogą.
Zabawa „Orzeszek” . Dzieci są nadal w rozsypce. Stykają kciukami
palców wskazujących obu dłoni, stykają palce środkowe,
serdeczne, małe palce. 2x klaśnięcie w dłonie, położenie prawej
dłoni na lewym ramieniu, położenie lewej ręki na prawym
ramieniu. 2x uderzenie dłońmi w uda. 2x klaśnięcie w dłonie.
2x zaciśnięcie dłoni przed sobą, rozłożenie otwartych słoni, przed
sobą i powtórzenie od uderzenia dłońmi w uda.
Zabawa „Football” . Dzieci w rozsypce podnoszą prawy bark
i opuszczają, lewy i opuszczają, podnoszą obydwa barki
i opuszczają, wymachują prawą nogą ukośnie i lewą nogą ukośnie,
powtarzają. Machają prawą dłonią w górze – faul, machają lewą
dłonią w górze – żółta kartka, dotykanie kostki prawej nogi –
kontuzja, dotykanie kostki lewej nogi – kontuzja. Ruchy „młynka”
rękami – walka na boisku, wymachy prawej nogi – kopnięcie piłki,
wymachy lewej nogi – kopnięcie piłki, „wyrzut” obu rąk w górę –
gol !
Zabawa „Kazaczok” . Dzieci w rozsypce 2x klaszczą w dłonie, 3x
tupią w miejscu i jeszcze 2x to samo . 3x klaszczą w dłonie, 3x
tupią w miejscu i jeszcze 2x. Ręce zgięte w łokciach, przed sobą
a dłonie na łokciach. Wyprost prawej nogi przed siebie,
postawienie prawej nogi na podłodze obok lewej nogi, wyprost
lewej nogi przed siebie, postawienie lewej nogi na podłodzie obok
prawej nogi i powtarzają 5x.
Zabawa „Masaż relaksacyjny” . Dzieci dzielą się na sześć grup,
jedna z nich kładzie się na brzuch, pozostali otaczają leżącego,
wykonując : leciutki uderzenia palcami po plecach leżącego –
chodzenie mrówek, palcami wskazującymi i środkowymi stukamy
– naśladując deszczyk, mocniej uderzamy – naśladujemy
mocniejszy deszcz, przesuwanie dłońmi po plecach mówiąc :
szum… , – naśladujemy burzę, wszyscy kładą ręce na leżącego
i delikatnie nim kołyszą, przykładanie do ciała dłoni z szeroko
rozstawionymi palcami – imitując promienie słońca przedostające
się przez konary drzew.
Zabawa „Zwariowana wycieraczka” . Dzieci w rozsypce, rekami
naśladują ruch zepsutych wycieraczek samochodowych. Następnie
mechanik przegrzebuje silnik sięgając raz jedną, raz drugą ręką
wokół siebie szukając przyczyny uszkodzenia.
Opracowała Violetta Jaworska